Škoda vypálila rybník Ladě, vyhrála miliardový tendr na auta pro ruskou policii

Je krajně neobvyklé, aby policie té či oné země jezdila jinými než domácími vozy, i když pokaždé musí být vybírány v řízeních, která to nesmí přímo určovat. Dosud to tak bylo i v Rusku, teď už není.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Škoda vypálila rybník Ladě, vyhrála miliardový tendr na auta pro ruskou policii

23.7.2019 | Petr Prokopec

Škoda vypálila rybník Ladě, vyhrála miliardový tendr na auta pro ruskou policii

/

Je krajně neobvyklé, aby policie té či oné země jezdila jinými než domácími vozy, i když pokaždé musí být vybírány v řízeních, která to nesmí přímo určovat. Dosud to tak bylo i v Rusku, teď už není.

Nejspíše i k vám už pronikla zpráva o zrušeném tendru na nákup českých policejních aut. Za tímto krokem stojí antimonopolní úřad, který měl dojem, že nastavenými podmínkami je příliš zvýhodněna Škoda. V rámci soutěže totiž bylo jasně specifikováno, že za 2,25 miliardy korun budou nakoupeny vozy, jejichž specifikaci vyhovovaly pouze modely mladoboleslavská automobilky.

Tento tendr byl na pokyn ÚOHS zrušen a od pondělka byla vyhlášena soutěž nová. Nedá se ale říci, že by tím došlo jakémukoli zásadnímu posunu, neboť novému zadání opětovně vyhovuje především Škoda, většina konkurence je zcela mimo hru. Ve výsledku zde tak vlastně nemáme nic jiného než dokonalou ukázku plýtvání penězi daňových poplatníků, kdy si draze hrajeme na soutěž, ve které se stejně o nic nesoutěží. Dá se totiž předpokládat, že mladoboleslavská automobilka tendr opětovně vyhraje, a pokud ne celý, pak alespoň jeho podstatnou část.

Na jednu stranu je to trpké konstatování, na tu druhou ale nejde o nic až tak neobvyklého. Prakticky po celém světě používají policejní sbory hlavně vozy domácí výroby, i když také tam musí byt vyhlašovány soutěže, které nic takového nesmí přímo stanovit. V tomto kontextu tedy překvapí, že soutěž na dodávku nových vozů pro ruskou ruku zákona vyhrála opět Škoda, i když dosud jezdili tamní policisté hlavně Ladami.

Nejde přitom o žádnou drobnost, tato zakázka je ještě větší, než tak česká - jde v ní o dodání 3 500 aut v hodnotě 6,98 miliardy rublů, tedy asi 2,52 mld. Kč. A pikantní je, že také ruské podmínky byly stanoveny způsobem, že v tendru v podstatě nikdo jiný uspět ani nemohl.

Podle informací listu Kommersant byly totiž v rámci soutěže požadovány sedany či liftbacky v bílé barvě, jejichž 1,8litrová pohonná jednotka by zvládla produkovat až 180 koní. Výkon by přitom směřoval jen na přední kola, na délku by pak takový vůz musel měřit nejméně 4 659 milimetrů, na šířku 1 814 mm a na výšku 1 554 mm. Jinými slovy zde tedy mluvíme o Škodě Octavia, která ostatně slouží u moskevské policie již od roku 2015.

Právě na základě těchto zkušeností se mělo ruské ministerstvo vnitra chtít vozový park policie rozšířit právě o Škody. Stát za tím hlavně spolehlivost a nízká cena českých vozů. Škoda díky tomu může pošilhávat po ještě vyšších cílech, neboť zmíněných více než tři tisíce aut bude dodáno ještě letos. Celkově se však do roku 2024 počítá s nakoupením 19 300 vozů.

Lze pak jen dodat, že Škoda vyfoukla obří zakázku Ladě, jejíž Vesta Sport je sice ve všech ohledech o chlup horší než Octavia, nicméně je levnější a tendr jistě mohl být definován tak, aby ruská značka uspěla. Problémem však byla výroba, neboť zmíněného provedení Sport Lada zvládá ročně smontovat jen 1 200 kusů a letošní dodávku tisíců aut by nezvládla. Pro Škodu to naopak nepředstavuje větší problém.


Škoda vypálila rybník Ladě, vyhrála miliardový tendr na auta pro ruskou policii - 1 - Skoda Octavia moskevska policie ilustracni foto 01Škoda vypálila rybník Ladě, vyhrála miliardový tendr na auta pro ruskou policii - 2 - Skoda Octavia moskevska policie ilustracni foto 02
Škodu Octavia používá od roku 2015 moskevská policie, po vítězství v novém tendru bude mladoboleslavský vůz chránit celý ruský národ

Zdroj: Kommersant

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše