Skutečné auto Šíleného Maxe je na prodej, strach z něj jde i po letech

Žádná replika, ale skutečné nejznámější auto australské kinematografie hledá nového majitele. Úprava na Interceptor stále děsí i láká nejen filmové fanoušky.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Skutečné auto Šíleného Maxe je na prodej, strach z něj jde i po letech

19.6.2020 | Mirek Mazal

Skutečné auto Šíleného Maxe je na prodej, strach z něj jde i po letech

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Žádná replika, ale skutečné nejznámější auto australské kinematografie hledá nového majitele. Úprava na Interceptor stále děsí i láká nejen filmové fanoušky.

Kultovní filmový Ford Falcon z roku 1974 dnes stojí v Orlando Auto Museum na Floridě a přesně tam je i na prodej. Černý přízrak lépe známý jako Interceptor vystupoval v postapokalyptických filmech Mad Max a Mad Max 2. Slavné auto v současné době patří developerovi Michaelovi Dezerevi, který jej muzeu zapůjčil, ale zjevně jej dále nechce vlastnit.

Sběratelský kus má nadále zvláštní místo v australské popkultuře jako historicky nejslavnější auto použité ve filmu vzniklém na opačné straně zeměkoule. Původně měl být do filmu obsazen americký Ford Mustang, tvůrci ale kvůli dostupnosti náhradních dílů po kaskadérských scénách sáhli po australském Falconu. Finálnímu výběru vyhovoval bílý exemplář XB GT z roku 1973 s osmiválcem 351 Cleveland V8. Radikální proměnu vzhledu obstarala společnost Graf-X International.

Modifikace zahrnovaly například nový přední nárazník, maketu kompresoru vyčnívající z kapoty, velké spojlery, osm koncovek výfuku před zadními koly nebo rozšířené lemy blatníků. Do finálních úprav se zapojil mechanik Murray Smith, který některé akční scény natáčel místo méně zdatných herců.

Po skončení natáčení Smith vůz dostal do osobního vlastnictví náhradou za peníze, které mu filmaři dlužili. Nový majitel odstranil kompresor i výfuky a nechal auto zaregistrovat pro použití na veřejných komunikacích, než se vrátili producenti a Kennedy-Miller Productions a v roce 1983 vůz vykoupili zpět kvůli natáčení Šíleného Maxe 2.

Pro druhý díl byly Fordu demontovány dveře zavazadlového prostoru a přibyly dvě velké palivové nádrže. Kromě drobnějších změn předního nárazníku, kol či interiéru vznikl jeden dvojník černého Falconu, který zastupoval v některých momentech před kamerou.

Originální Interceptor byl po skončení natáčení obou filmů prodán na vrakoviště, kde si jej vyhlédl fanda Max Maxe jménem Bob Fursenko. Bylo nutné provést mnoho servisních úkonů, ale slavný Ford dostal zpět do dobré kondice. Nastala éra vystavování po různých akcích a muzejních programech spojených s filmovými vozy. Exponát vystřídal ještě několik dalších vlastníků a tím posledním je obchodník s realitami, který by rád našel svého pokračovatele za pevně nestanovenou částku. Sám ale říká, že 2 miliony dolarů (46 milionů Kč) budou málo, i z toho jde trochu strach.


Skutečné auto Šíleného Maxe je na prodej, strach z něj jde i po letech - 1 - Ford Falcon Interceptor 1974 prodej 04Skutečné auto Šíleného Maxe je na prodej, strach z něj jde i po letech - 2 - Ford Falcon Interceptor 1974 prodej 05Skutečné auto Šíleného Maxe je na prodej, strach z něj jde i po letech - 3 - Ford Falcon Interceptor 1974 prodej 01Skutečné auto Šíleného Maxe je na prodej, strach z něj jde i po letech - 4 - Ford Falcon Interceptor 1974 prodej 02Skutečné auto Šíleného Maxe je na prodej, strach z něj jde i po letech - 5 - Ford Falcon Interceptor 1974 prodej 03
Fandové znají Ford Falcon z televizních obrazovek a rozličných výstav

Skutečné auto Šíleného Maxe je na prodej, strach z něj jde i po letech - 6 - Ford Falcon Interceptor 1974 prodej 06Skutečné auto Šíleného Maxe je na prodej, strach z něj jde i po letech - 7 - Ford Falcon Interceptor 1974 prodej 07Skutečné auto Šíleného Maxe je na prodej, strach z něj jde i po letech - 8 - Ford Falcon Interceptor 1974 prodej 08Skutečné auto Šíleného Maxe je na prodej, strach z něj jde i po letech - 9 - Ford Falcon Interceptor 1974 prodej 09Skutečné auto Šíleného Maxe je na prodej, strach z něj jde i po letech - 10 - Ford Falcon Interceptor 1974 prodej 10Skutečné auto Šíleného Maxe je na prodej, strach z něj jde i po letech - 11 - Ford Falcon Interceptor 1974 prodej 11Skutečné auto Šíleného Maxe je na prodej, strach z něj jde i po letech - 12 - Ford Falcon Interceptor 1974 prodej 12Skutečné auto Šíleného Maxe je na prodej, strach z něj jde i po letech - 13 - Ford Falcon Interceptor 1974 prodej 13Skutečné auto Šíleného Maxe je na prodej, strach z něj jde i po letech - 14 - Ford Falcon Interceptor 1974 prodej 14Skutečné auto Šíleného Maxe je na prodej, strach z něj jde i po letech - 15 - Ford Falcon Interceptor 1974 prodej 15Skutečné auto Šíleného Maxe je na prodej, strach z něj jde i po letech - 16 - Ford Falcon Interceptor 1974 prodej 16Skutečné auto Šíleného Maxe je na prodej, strach z něj jde i po letech - 17 - Ford Falcon Interceptor 1974 prodej 17Skutečné auto Šíleného Maxe je na prodej, strach z něj jde i po letech - 18 - Ford Falcon Interceptor 1974 prodej 18Skutečné auto Šíleného Maxe je na prodej, strach z něj jde i po letech - 19 - Ford Falcon Interceptor 1974 prodej 19Skutečné auto Šíleného Maxe je na prodej, strach z něj jde i po letech - 20 - Ford Falcon Interceptor 1974 prodej 20Skutečné auto Šíleného Maxe je na prodej, strach z něj jde i po letech - 21 - Ford Falcon Interceptor 1974 prodej 21Skutečné auto Šíleného Maxe je na prodej, strach z něj jde i po letech - 22 - Ford Falcon Interceptor 1974 prodej 22Skutečné auto Šíleného Maxe je na prodej, strach z něj jde i po letech - 23 - Ford Falcon Interceptor 1974 prodej 23
Interceptor se po dekádách strávených v Austrálii dostal do USA, kde je nyní na prodej

Zdroje: Orlando Auto Museum, Wayne Dowsent@Youtube

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše