Slovenská policie začala používat Ladu, očekává od ní víc než od dosavadní Kie

Moderní Lady jsou mimo Rusko velmi neobvyklým zjevem obecně, natož pak ve službách policie. Ve slovenském Humenném ale dali přednost právě Ladě, hlavně kvůli ceně a odolnosti.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Slovenská policie začala používat Ladu, očekává od ní víc než od dosavadní Kie

3.6.2019 | Petr Prokopec

Slovenská policie začala používat Ladu, očekává od ní víc než od dosavadní Kie

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Moderní Lady jsou mimo Rusko velmi neobvyklým zjevem obecně, natož pak ve službách policie. Ve slovenském Humenném ale dali přednost právě Ladě, hlavně kvůli ceně a odolnosti.

Snad jen dubajská policie se nemusí obávat toho, že by došly peníze na nákup nových aut. Rozpočet tamního oddělení je pomalu stejně vysoký jako u některé rozvojové země, muži zákona tak mohou usedat za volant takových strojů, jako je Bugatti Veyron, Nissan GT-R nebo Lykan Hypersport. Docela jinak jsou na tom jejich kolegové ve slovenském městě Humenné, kde si mohli dosud vybírat ze dvou aut - Kie Cee'd a Škody Fabia Combi. Kia ale po osmi letech musela do důchodu.

Korejský hatchback z roku 2011 má najeto 160 921 kilometrů, dle náčelníka Městské policie Mariána Zuba se však na voze podepsalo jak časté startování a vypínání pohonné jednotky, tak hlavně městský provoz či časté střídání řidičů za volantem. I když Kia pravidelně navštěvovala servis, na začátku letošního roku neprošla technickou kontrolou. Stalo se tak přitom zrovna v době, kdy se tvořil rozpočet a kdy tak bylo mnohem snadnější zakomponovat do něj nákup nového dopravního prostředku.

„Chtěli jsme uspořit co nejvíce finančních prostředků. Není smysluplné, abychom koupili drahé vozidlo za 30 či 40 tisíc Eur, po pěti nebo šesti letech stejně bude mít nulovou zůstatkovou hodnotu,“ říká k výběru nového služebního vozu Zub. Policie přitom měla tři nabídky, nakonec využila té od Lady. Strážníci tedy dostanou k dispozici model, který je na slovenských i českých silnicích ojedinělý, a sice Vestu SW. Vůz je vyšel na 13 990 Eur (cca 362 000 Kč).

Ruské kombi si policie pořídila na leasing, splácet jej bude pět let. Pro jeho volbu nehovořila jen nízká cena, ale také skutečnost, že oproti korejskému hatchbacku nabízí Vesta SW o poznání větší zavazadlový prostor. Kromě toho si Zub pochvaluje hlavně zvýšený podvozek vozu, neboť policisté dle něj často vyráží i mimo zpevněný asfalt či ve městě musí překonat obrubníky. Podvozky Kie a Škody tak dosud trpěly, nově vše vyřeší Lada, která slibuje větší odolnost.

„Potřebujeme minimálně dvě auta, a ta v současnosti máme. V letních měsících budeme používat jízdní kola. Velmi se nám osvědčila a policisté na nich jezdí rádi. Využíváme je v parcích, ve vnitroblocích, zkrátka všude tam, kde se nedá dostat autem. Navíc jsou ekologická,“ dodává Zub s tím, že město Humenné chystá rovněž vyřazení Škody. Ta pochází z roku 2013 a najeto má přes 130 tisíc kilometrů. Stavem se tak začíná podobat nyní již vyřazenému Korejci.

Podle náčelníka Městské policie se Humenné hodlá ucházet o vládní dotaci na nákup elektromobilu, což ostatně město učinilo již loni. Tehdy však bylo žádostí mnoho, na Zuba a jeho oddělení se proto nedostalo. Jak tomu bude nyní, je otázkou. Nicméně je více než jisté, že Lada Vesta SW i přes své schopnosti vše zastat nedokáže, navíc léto nebude věčné. Koupě druhého vozu je tak pro policii nutností - jsme zvědavi, jestli to i po zkušenostech bude znovu Lada.


Slovenská policie začala používat Ladu, očekává od ní víc než od dosavadní Kie - 1 - Lada Vesta SW 2019 Humenne mestka policie 01Slovenská policie začala používat Ladu, očekává od ní víc než od dosavadní Kie - 2 - Lada Vesta SW 2019 Humenne mestka policie 02Slovenská policie začala používat Ladu, očekává od ní víc než od dosavadní Kie - 3 - Lada Vesta SW 2019 Humenne mestka policie 03Slovenská policie začala používat Ladu, očekává od ní víc než od dosavadní Kie - 4 - Lada Vesta SW 2019 Humenne mestka policie 04Slovenská policie začala používat Ladu, očekává od ní víc než od dosavadní Kie - 5 - Lada Vesta SW 2019 Humenne mestka policie 05Slovenská policie začala používat Ladu, očekává od ní víc než od dosavadní Kie - 6 - Lada Vesta SW 2019 Humenne mestka policie 06
Policie ze slovenského Humenné si pořídila nový vůz, a sice dosti neobvyklou Ladu Vesta SW

Zdroj: Humenne.sk

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše