Svět vyděsila další těžká nehoda formule, připomíná i nesmysly z českých silnic

Po tragickém incidentu Anthoina Huberta ze Spa se snad každému na chvíli zastavil dech po spatření nehody Alexe Peroniho v Monze. Tentokrát je výsledkem naštěstí „jen” zlomený obratel.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Svět vyděsila další těžká nehoda formule, připomíná i nesmysly z českých silnic

8.9.2019 | Petr Miler

Svět vyděsila další těžká nehoda formule, připomíná i nesmysly z českých silnic

/

Po tragickém incidentu Anthoina Huberta ze Spa se snad každému na chvíli zastavil dech po spatření nehody Alexe Peroniho v Monze. Tentokrát je výsledkem naštěstí „jen” zlomený obratel.

Skoro na minutu přesně před týdnem jsme vás informovali o tragické nehodě Athoina Huberta. Talentovaný pilot Formule 2 zemřel na následky zranění, které utrpěl při velmi neobvyklém incidentu - sám nejprve havaroval a posléze do něj zboku narazil nicnetušící soupeř. Byl to jeden z relativně mála černých dnů v nejvyšších ligách motoristického sportu posledních let, stačilo ale málo a tento týden mohl nastat další.

Při prvním závodu Formule 3 v Monze totiž těžce havaroval Alexander Peroni. Australan, kterému nikdo neřekne jinak než Alex, nezvládl nájezd do slavné zatáčky Parabolica, vyjel ven z trati a než se stihl nadát, jeho monopost se vznesl do vzduchu. Stroj stáje Campos Racing letěl jistě desítky metrů a několikrát se otočil kolem svých os, než spadl téměř mimo prostor okruhu na plot za ochrannou bariérou.

Chvíli to vypadalo, že kolidoval s jiným vozem, opakovaný záběr ale ukáže, že se nestalo vůbec nic. O celý let jeho stroje se postaral jen nájezd na uměle vytvořený obrubník, který má jezdcům zabraňovat volit jinou trajektorii zatáčky, než kterou Parabolica vede - její okolí je lemované asfaltovými bezpečnostními zónami. Drobný a sotva viditelný „hrb” vznesl Alexův stroj metry do vzduchu a opravdu nechybělo mnoho, aby skončil tragicky.

K něčemu takovému tentokrát naštěstí nedošlo a pilot byl schopen odkráčet z místa nehody po svých. Vypadal ale otřesen, doktorům si stěžoval na bolest zad a následné vyšetření ukázalo, že má zlomený jeden z obratlů. Byl tedy převezen do nemocnice a do druhého závodu nastoupit nemohl.

Vzhledem k tomu, že incident byl způsoben jen a pouze uměle vytvořenou překážkou, nechala FIA všechny tyto obrubníky z rychlejších zatáček okamžitě odstranit. To je logický závěr, skoro se ale divíme, že se musela stát tak těžká nehoda, aby to někoho napadlo. My patříme mezi ty, kteří dlouhodobě kritizují jakékoli umělé překážky na silnicích instalované coby bezpečnostní opatření. Jakkoli věříme dobrým úmyslům těch, kteří za jejich nasazení horují, všemožné příčné prahy instalované přes šrafované části vozovky, dokonce betonové zábrany tamtéž a další podobné zrůdnosti mohou stejně snadno - ne-li snadněji - nehodu také způsobit.

Kéž by si tedy z Peroniho incidentu vzala poučení nejen FIA, ale i čeští silničáři. Podobný let kvůli příčnému prahu tu vzhledem k charakteru silničních aut a jejich rychlosti asi nehrozí, zbytečných nehod primárně způsobených nepřirozenými překážkami v cestě jedoucích aut jsme tu ale viděli už nespočet. A nejsme si jisti, zda je nutné čekat na opravdu vážnou nehodu, aby někoho napadlo je ze silnic bez váhání odstranit.


Svět vyděsila další těžká nehoda formule, připomíná i nesmysly z českých silnic - 1 - Alexander Peroni crash Monza 2019 F3 01Svět vyděsila další těžká nehoda formule, připomíná i nesmysly z českých silnic - 2 - Alexander Peroni crash Monza 2019 F3 02Svět vyděsila další těžká nehoda formule, připomíná i nesmysly z českých silnic - 3 - Alexander Peroni crash Monza 2019 F3 03Svět vyděsila další těžká nehoda formule, připomíná i nesmysly z českých silnic - 4 - Alexander Peroni crash Monza 2019 F3 04Svět vyděsila další těžká nehoda formule, připomíná i nesmysly z českých silnic - 5 - Alexander Peroni crash Monza 2019 F3 05Svět vyděsila další těžká nehoda formule, připomíná i nesmysly z českých silnic - 6 - Alexander Peroni crash Monza 2019 F3 06Svět vyděsila další těžká nehoda formule, připomíná i nesmysly z českých silnic - 7 - Alexander Peroni crash Monza 2019 F3 07Svět vyděsila další těžká nehoda formule, připomíná i nesmysly z českých silnic - 8 - Alexander Peroni crash Monza 2019 F3 08Svět vyděsila další těžká nehoda formule, připomíná i nesmysly z českých silnic - 9 - Alexander Peroni crash Monza 2019 F3 09Svět vyděsila další těžká nehoda formule, připomíná i nesmysly z českých silnic - 10 - Alexander Peroni crash Monza 2019 F3 10Svět vyděsila další těžká nehoda formule, připomíná i nesmysly z českých silnic - 11 - Alexander Peroni crash Monza 2019 F3 11Svět vyděsila další těžká nehoda formule, připomíná i nesmysly z českých silnic - 12 - Alexander Peroni crash Monza 2019 F3 12Svět vyděsila další těžká nehoda formule, připomíná i nesmysly z českých silnic - 13 - Alexander Peroni crash Monza 2019 F3 13Svět vyděsila další těžká nehoda formule, připomíná i nesmysly z českých silnic - 14 - Alexander Peroni crash Monza 2019 F3 14Svět vyděsila další těžká nehoda formule, připomíná i nesmysly z českých silnic - 15 - Alexander Peroni crash Monza 2019 F3 15Svět vyděsila další těžká nehoda formule, připomíná i nesmysly z českých silnic - 16 - Alexander Peroni crash Monza 2019 F3 16Svět vyděsila další těžká nehoda formule, připomíná i nesmysly z českých silnic - 17 - Alexander Peroni crash Monza 2019 F3 17Svět vyděsila další těžká nehoda formule, připomíná i nesmysly z českých silnic - 18 - Alexander Peroni crash Monza 2019 F3 18Svět vyděsila další těžká nehoda formule, připomíná i nesmysly z českých silnic - 19 - Alexander Peroni crash Monza 2019 F3 19

Svět vyděsila další těžká nehoda formule, připomíná i nesmysly z českých silnic - 20 - Alexander Peroni crash Monza 2019 F3 20Svět vyděsila další těžká nehoda formule, připomíná i nesmysly z českých silnic - 21 - Alexander Peroni crash Monza 2019 F3 21Svět vyděsila další těžká nehoda formule, připomíná i nesmysly z českých silnic - 22 - Alexander Peroni crash Monza 2019 F3 22Svět vyděsila další těžká nehoda formule, připomíná i nesmysly z českých silnic - 23 - Alexander Peroni crash Monza 2019 F3 23Svět vyděsila další těžká nehoda formule, připomíná i nesmysly z českých silnic - 24 - Alexander Peroni crash Monza 2019 F3 24Svět vyděsila další těžká nehoda formule, připomíná i nesmysly z českých silnic - 25 - Alexander Peroni crash Monza 2019 F3 25Svět vyděsila další těžká nehoda formule, připomíná i nesmysly z českých silnic - 26 - Alexander Peroni crash Monza 2019 F3 26Svět vyděsila další těžká nehoda formule, připomíná i nesmysly z českých silnic - 27 - Alexander Peroni crash Monza 2019 F3 27
Vážná nehoda Alexe Peroniho připomíná mimo jiné to, jak nebezpečné mohou být uměle vytvořené překážky na okruhu či na silnici

Zdroje: FIA, Real Racing 3 Speedmaster RR3@Youtube, Barney Ward@Youtube

Petr Miler

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše