Tento vynález staví metr tunelu za 3 minuty, skládá ho jako z kostek Lega

(+ videa) Náklaďák zvaný zipper truck vozí posuvné bednění klenby, která je tvořena ze zapadajících segmentů. Šetří spoustu času i peněz.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Tento vynález staví metr tunelu za 3 minuty, skládá ho jako z kostek Lega

7.3.2016 | Marek Bednář | 7 příspěvků

Tento vynález staví metr tunelu za 3 minuty, skládá ho jako z kostek Lega

/

(+ videa) Náklaďák zvaný zipper truck vozí posuvné bednění klenby, která je tvořena ze zapadajících segmentů. Šetří spoustu času i peněz.

Stavba tunelu bývá náročná a dlouhá věc, i pokud se nebavíme o pražské Blance - jejích 5,5 kilometru se stavělo přes 8 let. Pochopitelně, je-li tunel hluboko pod zemí, není moc jiných možností, než je velkými stroji vrtat, samotnou stavbu klenby tunelu lze řešit různě. A to jak v tomto případě, tak pokud jinak tunel stavíte tak, že vykopete dlouhou díru, vyzdíte stěny, nahoru nakladete stropní panely a celé to znova zasypete.

Využít lze technologie firmy Lock Block, která už dříve představila systém, jak rychle stavět tunely z předem připravených betonových tvárnic, které připomínají kostky Lega. Základem je náklaďák se speciální konstrukcí s kolečky, na který bagr naklade tvárnice do jednoduché valené klenby. A když je na místě vrchní klenák, kámen ve vrcholu klenby, náklaďák popojede dopředu, čímž nechá klenbu zapadnout do sebe. V tuhle chvíli to shora připomíná funkci zipu, proto se náklaďáku říká „zipper truck”.

Bez lepidla, bez ničeho - tahle technologie využívá vynálezu klenby, který se datuje do 4. tisíciletí před naším letopočtem. Vylepšuje ho ale o křížové výstupky a prohlubně v tvárnicích, díky kterým se dá tenhle systém připodobnit právě Legu. Podle prvního videa níže lze postavit metr takovéhoto tunelu asi za 3 minuty a 20 sekund, což je vskutku odvážné tvrzení. Ale když to tým dělníků natrénuje a když je dobrý přístup, proč ne.

A nejenže se klenba takto staví velmi rychle, je také ihned dokonale pevná. Není tedy třeba čekat v podstatě na cokoli, což pochopitelně šetří další čas - celkově má stavba tunelu touto cestou trvat jen 10 procent času ve srovnání s konvenčními metodami, 9 z 10 hodin tradiční výstavby tedy může být ušetřeno.

Druhé video ukazuje, co stavitelé vědí už dlouho - jak je klenba pevná. V tomto případě je po stranách zemina, tenhle tunel bude pod zemí, a shora po klenbě jezdí bagr jakoby nic. To je jedna z nevýhod tohoto postupu - musíte mít ke stavěné konstrukci přístup shora. I tak by šlo postavit tunel skrz Mont Blanc, museli byste ale vyhloubit extra prostor pro jeho stavbu A pochopitelně, můžete vykopat díru v zemi a klenbu postavit v ní anebo ji postavit na zemi a obsypat hlínou, třeba jako protihlukové opatření.

Na záběrech vidíme stavbu malého tunelu, „tunýlku” tak akorát pro auto, dle jde pouze o demonstraci. Lock Block už stvořila i základy podstatně širších tunerů a teoreticky toto řešení nemá podstatné limity co do šířky tunelu, je třeba mít jen vhodné „kostky” a pochopitelně i náklaďák, který s nimi bude s to pracovat. I onen malý tunel ale může mít své využití - jako stoka, propusť pro vodu pod silnicí nebo podchod pro pěší či podjezd pro cyklisty. Někteří si takto nechávají stavět třeba vinné sklípky. Je to postavené rychle a můžete na to zespodu nanést další vrstvu betonu a shora to zaizolovat, aby skrz neprotékala voda.

Podívejte se na to sami - videa jsou to i přes relativní rychlost postupu konstrukce dlouhá a rychlá, ale když si projdete screenshoty z nich, uvidíte vše během pár sekund ve velmi koncentrované podobě.

A aby nedošlo k mýlce, pod názvem „zipper truck” se skrývá ještě jedna věc, velká, žlutá a také používaná v USA. Je jím stroj, který třeba vlevo vepředu zdvihne středové dělicí zábrany, po své délce je přesune doprava dozadu a tam je položí na silnici. Může to udělat přes jeden jízdní pruh nebo přes dva, všechna kola má natáčecí. A snadno pro odpolední špičku, kdy lidi míří z města, vyrobí jeden pruh navíc pro tento směr na úkor směru do města, který měl o pruh víc během dopoledne. Funkci tohoto stroje nejlépe přiblíží fotky a videa úplně dole...


Tento vynález staví metr tunelu za 3 minuty, skládá ho jako z kostek Lega - 1 - Arch Lock Zipper Truck video 01Tento vynález staví metr tunelu za 3 minuty, skládá ho jako z kostek Lega - 2 - Arch Lock Zipper Truck video 02Tento vynález staví metr tunelu za 3 minuty, skládá ho jako z kostek Lega - 3 - Arch Lock Zipper Truck video 03Tento vynález staví metr tunelu za 3 minuty, skládá ho jako z kostek Lega - 4 - Arch Lock Zipper Truck video 04Tento vynález staví metr tunelu za 3 minuty, skládá ho jako z kostek Lega - 5 - Arch Lock Zipper Truck video 05Tento vynález staví metr tunelu za 3 minuty, skládá ho jako z kostek Lega - 6 - Arch Lock Zipper Truck video 06Tento vynález staví metr tunelu za 3 minuty, skládá ho jako z kostek Lega - 7 - Arch Lock Zipper Truck video 07Tento vynález staví metr tunelu za 3 minuty, skládá ho jako z kostek Lega - 8 - Arch Lock Zipper Truck video 08Tento vynález staví metr tunelu za 3 minuty, skládá ho jako z kostek Lega - 9 - Arch Lock Zipper Truck video 09Tento vynález staví metr tunelu za 3 minuty, skládá ho jako z kostek Lega - 10 - Arch Lock Zipper Truck video 10Tento vynález staví metr tunelu za 3 minuty, skládá ho jako z kostek Lega - 11 - Arch Lock Zipper Truck video 11Tento vynález staví metr tunelu za 3 minuty, skládá ho jako z kostek Lega - 12 - Arch Lock Zipper Truck video 12Tento vynález staví metr tunelu za 3 minuty, skládá ho jako z kostek Lega - 13 - Arch Lock Zipper Truck video 13Tento vynález staví metr tunelu za 3 minuty, skládá ho jako z kostek Lega - 14 - Arch Lock Zipper Truck video 14Tento vynález staví metr tunelu za 3 minuty, skládá ho jako z kostek Lega - 15 - Arch Lock Zipper Truck video 15Tento vynález staví metr tunelu za 3 minuty, skládá ho jako z kostek Lega - 16 - Arch Lock Zipper Truck video 16Tento vynález staví metr tunelu za 3 minuty, skládá ho jako z kostek Lega - 17 - Arch Lock Zipper Truck video 17Tento vynález staví metr tunelu za 3 minuty, skládá ho jako z kostek Lega - 18 - Arch Lock Zipper Truck video 18Tento vynález staví metr tunelu za 3 minuty, skládá ho jako z kostek Lega - 19 - Arch Lock Zipper Truck video 19Tento vynález staví metr tunelu za 3 minuty, skládá ho jako z kostek Lega - 20 - Arch Lock Zipper Truck video 20Tento vynález staví metr tunelu za 3 minuty, skládá ho jako z kostek Lega - 21 - Arch Lock Zipper Truck video 21
Tenhle zipper truck staví tunely...

Tento vynález staví metr tunelu za 3 minuty, skládá ho jako z kostek Lega - 22 - zipper truck bariera 01Tento vynález staví metr tunelu za 3 minuty, skládá ho jako z kostek Lega - 23 - zipper truck bariera 02Tento vynález staví metr tunelu za 3 minuty, skládá ho jako z kostek Lega - 24 - zipper truck bariera 03Tento vynález staví metr tunelu za 3 minuty, skládá ho jako z kostek Lega - 25 - zipper truck bariera 04Tento vynález staví metr tunelu za 3 minuty, skládá ho jako z kostek Lega - 26 - zipper truck bariera 05
... a tenhle geniálně snadno mění počty jízdních pruhů rychlým přesunem předělům mezi nimi

Zdroje: MNN, SFGate

Marek Bednář

Diskuze 7 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše