Tesla má další problém s dveřmi Model X, samy se prý otevřely se před náklaďákem

Bizarní incident se odehrál v Austrálii a Tesla jakoukoliv odpovědnost popírá. Majitel elektrického crossoveru ale trvá na svém a šel s celou kauzou ven.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Tesla má další problém s dveřmi Model X, samy se prý otevřely se před náklaďákem

26.9.2017 | Petr Prokopec | 37 příspěvků

Tesla má další problém s dveřmi Model X, samy se prý otevřely se před náklaďákem

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Bizarní incident se odehrál v Austrálii a Tesla jakoukoliv odpovědnost popírá. Majitel elektrického crossoveru ale trvá na svém a šel s celou kauzou ven.

Pokrok si žádá radikální činy. Pochopitelně, ne vždy je dosaženo kýženého výsledku, historie je plná podobných pokusů, které vedly do slepé uličky. V poslední době se zdá, že tímto směrem míří některé nápady Tesly, která se neustále snaží být maximálně inovativní. Třeba včera probírané ovládání prakticky všech funkcí auta skrze 15palcový dotykový displej Model 3 prostě není zrovna dobrý nápad. A podobně se jeví i řešení dveří staršího Model X.

Dnes přitom nebude řeč o těch, které se komplikovaně vyklápí směrem vzhůru, potíže umí přidělat i ty přední zdánlivě standardně řešené. Že tak úplně standardně nefungují, nyní světu přibližuje australský veterinář Sam Kovac, který si elektrický crossover koupil v květnu letošního roku. Následně jej pak pravidelně parkoval na silnici Princes Highway v městečku St. Peters a nejinak tomu bylo i 26. července. „Tak jako každý jiný den jsem přijel do práce a začal prohlížet zvířata vyžadující mou péči,“ začíná s vyprávěním veterinář.

„Zhruba o půl třetí odpoledne, zatímco jsem se bavil s vystresovaným majitelem nemocného zvířete, mi sestra poklepala na rameno a řekla, že se stalo něco strašného mé pýše a radosti. Vyšel jsem ven na ulici a zjistil, že přední dveře mého Model X na straně řidiče jsou kompletně utržené a kůže i plasty jsou rozházené po vozovce do vzdálenosti až 50 metrů,“ popisuje nešťastný incident doktor Kovac.

Tesle Model X se totiž automaticky otevřely oboje přední dveře, a to zrovna ve chvíli, kdy kolem projížděl náklaďák. Jeho majitel byl po nehodě v šoku, neboť si myslel, že zabil řidiče (v Austrálii se jezdí vlevo, takže proč by se jinak zničeho nic otevíraly dveře u stojícího auta, kdyby z něj nikdo nevystupoval...). To se naštěstí nestalo, nicméně veterinář logicky pozbyl ve vůz důvěry. Uvádí, že kolem mohl jet třeba cyklista nebo mohl uvnitř někdo sedět, a daleko větší neštěstí by bylo na světě.

Doktor Kovac ihned po incidentu, který nahrály průmyslové kamery, kontaktoval místní zastoupení Tesly. Klíč od vozu totiž ležel ve veterinářově ordinaci vzdálené více než 25 metrů. Dle majitele tedy nebyl jediný důvod, proč by k automatickému otevření dveří mělo dojít. Samotná Tesla však přišla po osmidenním zkoumání dat vozu s vysvětlením, ve kterém se nepřekvapivě zbavuje odpovědnosti.

„Model X může být vybaven příplatkovým prvkem, v jehož případě dvojí kliknutí na klíček automaticky odemkne a otevře dveře na straně řidiče. Následné dvojí kliknutí pak otevře dveře i u spolujezdce,“ osvětluje technologii vozu marketingový manažer Tesly Heath Walker. A dodává, že tento způsob otevírání dveří je třeba nastavit v palubním menu, přímo z výroby je vypnuto.

„Naše záznamy dokazují, že zákazník měl systém aktivován v době nehody a že oboje přední dveře byly odemknuty a otevřeny skrze dvojité kliknutí na klíček od vozu, tedy skrze čtvero kliknutí, v operační vzdálenosti od vozu,“ popisuje dále stav Walker. S tím ovšem doktor Kovac nesouhlasí, on sám totiž tuto funkci neaktivoval a ani v ten den nezmáčkl klíček vozu.

Ve výsledku tak není jisté, zda šlo o chybu majitele či vozu, nicméně vůči Tesle si jednu výtku odpustit nelze - jak je patrné ze záznamu kamery, dveře vozu se automaticky otevřely ve chvíli, kdy již nákladní vůz projížděl kolem. U těchto systémů nebývá neobvyklé, že jsou dveře osazeny senzory, které podobným nehodám zabrání. Nakonec i Model X jich u oněch druhých, „sokolích” dveří má spoustu. Pokud jsou i tady, moc efektivní nejsou...


Tesla má další problém s dveřmi Model X, samy se prý otevřely se před náklaďákem - 1 - Tesla Model X novy problem s dvermi 01Tesla má další problém s dveřmi Model X, samy se prý otevřely se před náklaďákem - 2 - Tesla Model X novy problem s dvermi 02Tesla má další problém s dveřmi Model X, samy se prý otevřely se před náklaďákem - 3 - Tesla Model X novy problem s dvermi 03Tesla má další problém s dveřmi Model X, samy se prý otevřely se před náklaďákem - 4 - Tesla Model X novy problem s dvermi 04
Dveře Tesly Model X se automaticky otevřely do projíždějícího kamionu...

Tesla má další problém s dveřmi Model X, samy se prý otevřely se před náklaďákem - 5 - Tesla Model X novy problem s dvermi 05Tesla má další problém s dveřmi Model X, samy se prý otevřely se před náklaďákem - 6 - Tesla Model X novy problem s dvermi 06
...majitel vozu měl být ale dle značky s jejich funkcí plně seznámen. Sám ovšem říká, že tuto možnost neaktivoval ani v menu, ani klíčkem

Zdroj: Car Advice

Petr Prokopec

Diskuze 37 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše