Tesla udělala chybu, její nejlepší nabíječky teď může kdokoli používat zdarma

Potenciálně velmi drahého omylu se dopustila Tesla při rozjíždění sítě dobíjecích stanic Supercharger třetí generace. Dala jim standardizovaný konektor, který mohou ostatní použít a „natankovat” zcela zdarma.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Tesla udělala chybu, její nejlepší nabíječky teď může kdokoli používat zdarma

14.9.2020 | Petr Miler

Tesla udělala chybu, její nejlepší nabíječky teď může kdokoli používat zdarma

/

Foto: Nextmove@Youtube

Potenciálně velmi drahého omylu se dopustila Tesla při rozjíždění sítě dobíjecích stanic Supercharger třetí generace. Dala jim standardizovaný konektor, který mohou ostatní použít a „natankovat” zcela zdarma.

Tesla začala koncem minulého roku instalovat na starém kontinentu první dobíjecí stanice třetí generace zvané Supercharger V3. Ty dokáží pracovat s elektrickým výkonem až 250 kW, což posouvá dobíjení elektrických aut zase o něco blíže těm konvenčním, ale ne zase tak blízko. Vzhledem k tomu, že maximální výkon obvykle zdaleka není k dispozici, tráví lidé s auty s většími pakety baterií zhruba půl hodiny a doplní asi tak polovinu použitelné energie proti nádrži srovnatelného auta se spalovacím motorem.

Co je také podstatné, v Evropě tyto stanice používají konektory CCS2, které jsou vlastní mnoha jiným elektrickým autům konkurenčních značek, mj. Volkswagenu ID.3, Hyundai Kona či Porsche Taycan. Bylo tak jen otázkou času, než někdo z majitelů těchto vozů přijede k dobíjecí stanici Tesly a zkusí, co se stane, když se pokusí prohloubit vztah mezi Elonem Muskem a Herbertem Diessem. Dalo se očekávat, že se nestane nic krom zobrazení chybové hlášky, realita je ale úplně jiná. Auto se začne nabíjet plným výkonem, aniž by Tesla tušila, kdo stanici v tu chvíli používá a mohla ho zatížit jakýmkoli poplatkem.

Těžko říci, jak dlouho to tak funguje, všimli si toho ale až Němci po instalaci nových Superchargerů V3 v Berlíně a zjistili, že stejný postup je možné použít kdekoli v Německu (a pravděpodobně i kdekoli v Evropě), kde Tesla používá konektory CCS2. Je samozřejmě otázkou, co za tím stojí - obvykle je to považováno za chybu a nejspíše to tak bude. Nedivili bychom se ale, kdyby šlo o marketingové hrátky Tesly, která by se tak pokusila ukázat majitelům konkurenčních aut, jak komfortní používání jejích Superchargerů je. Kdo ví.

Tak či onak nepředpokládáme, že by tato věc zůstala funkční dlouho - jednak se pro Teslu může stát velmi drahou, neboť dovoluje skutečně neomezené dobíjení bez jakéhokoli poplatku, jednak by mohla způsobit obsazení Superchargerů jinými auty a jednak by mohla naštvat zákazníky samotné Tesly, protože oni platit musí.

Dodejme, že americká automobilka v minulosti zmiňovala možnost zpřístupnění svých dobíjecích stanic i jiným značkám, pokud bude dosaženo dohody na způsobu zpoplatnění. To se dosud nestalo, je ale otázkou, zda se to vůbec stát může a nejde znovu jen o marketing. Superchargery už teď na některých místech nestačí ani samotným majitelům Tesel, za takové situace je firma stěží zpřístupní komukoli dalšímu.


Tesla udělala chybu, její nejlepší nabíječky teď může kdokoli používat zdarma - 1 - Tesla Supercharger V3 dobijeni jinych aut zdarma 01Tesla udělala chybu, její nejlepší nabíječky teď může kdokoli používat zdarma - 2 - Tesla Supercharger V3 dobijeni jinych aut zdarma 02Tesla udělala chybu, její nejlepší nabíječky teď může kdokoli používat zdarma - 3 - Tesla Supercharger V3 dobijeni jinych aut zdarma 03Tesla udělala chybu, její nejlepší nabíječky teď může kdokoli používat zdarma - 4 - Tesla Supercharger V3 dobijeni jinych aut zdarma 04Tesla udělala chybu, její nejlepší nabíječky teď může kdokoli používat zdarma - 5 - Tesla Supercharger V3 dobijeni jinych aut zdarma 05Tesla udělala chybu, její nejlepší nabíječky teď může kdokoli používat zdarma - 6 - Tesla Supercharger V3 dobijeni jinych aut zdarma 06Tesla udělala chybu, její nejlepší nabíječky teď může kdokoli používat zdarma - 7 - Tesla Supercharger V3 dobijeni jinych aut zdarma 07Tesla udělala chybu, její nejlepší nabíječky teď může kdokoli používat zdarma - 8 - Tesla Supercharger V3 dobijeni jinych aut zdarma 08Tesla udělala chybu, její nejlepší nabíječky teď může kdokoli používat zdarma - 9 - Tesla Supercharger V3 dobijeni jinych aut zdarma 09Tesla udělala chybu, její nejlepší nabíječky teď může kdokoli používat zdarma - 10 - Tesla Supercharger V3 dobijeni jinych aut zdarma 10
Stačí zasunout konektor Superchargeru V3 třeba do VW ID.3 a jede se, takto jednoduché je teď používání nejlepších nabíječek Tesly majiteli jiných aut. Foto: Nextmove@Youtube

Zdroj: Nextmove@Youtube

Petr Miler

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše