Úřady zabavily neskutečných více jak 170 aut, měly sloužit praní špinavých peněz

Už jsme slyšel o různých zátazích, které měly za následek zabavení většího počtu aut, ale přes 170 vozů? To je snad nový rekord, odvážet je museli několik dnů.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Úřady zabavily neskutečných více jak 170 aut, měly sloužit praní špinavých peněz

26.9.2020 | Petr Miler

Úřady zabavily neskutečných více jak 170 aut, měly sloužit praní špinavých peněz

/

Foto: Criminal Assets Bureau

Už jsme slyšel o různých zátazích, které měly za následek zabavení většího počtu aut, ale přes 170 vozů? To je snad nový rekord, odvážet je museli několik dnů.

Auta milujeme mimo jiné pro to, že dokáží být tolika věcmi současně. Pro některé jde o pouhý dopravní prostředek, pro jiné ale mohou být stejně dobře svatyní klidu, ve které zapomenou na starosti všedního dne, pro některé zábavním prostředkem, pro další třeba dočasným příbytkem. Bohužel, nejsou tu jen pozitivní souvislosti a auta mohou dost dobře sloužit také jako nástroje pro páchání trestné činnosti.

Že někdo vezme auto a s jeho pomocí vykrade třeba klenotnictví, by vás asi napadlo, automobily se ale mohou stát i součástí poněkud sofistikovanějších schémat. Máme-li věřit dosavadním výsledkům práce policie, protože de iure jde stále jen o podezření, pak je přesně k tomu použila organizovaná skupina operující ve Velké Británii a Irsku.

Co přesně páchala za nepravosti, úřady naznačují jen vágně, mělo jít o vydávání se za šéfy vybraných firem a přesměrovávání faktur. Dotyční patrně našli cestu, jak narušovat tok peněz mezi skutečně spolupracujícími firmami a převáděné prostředky dostat na své účty. To je ale jen část svérázného úspěchu. Pokud chcete být bohatí a nestydět se za to, musíte své příjmy nějak zlegalizovat a právě tomu sloužila ona auta.

Dotyční měli nakupovat ojeté vozy ve Velké Británii a prodávat je v Irsku skrze spřátelené dealerství. Vzhledem k tomu, že ojetiny většinou kupují soukromé osoby, předpokládáme, že obchody byly skutečné, ale za vozy byly fakturovány vyšší než reálné ceny. Tím vznikal na oko zisk, který reálně nevznikal a byl ve skutečnosti živen oněmi nekale získanými prostředky. Byť dotyční pochopitelně museli takto ne-získané finance danit, výsledkem byly „čisté peníze”. Z pohledu pachatelů se ale někde něco pokazilo.

Policie se tak o všem dovtípila a rozjela akci zvanou Operace Bagana. Výsledkem bylo mj. zabavení 85 aut v Irsku, 90 ve Velké Británii, k tomu obstavení statisíců Eur na bankovních účtech, desítek tisíc Eur v hotovosti a řady dalších aktiv. Hodnota zadržených majetků se v přepočtu pohybuje v řádu stovek milionů Kč, takže opravdu nešlo o malou věc.

Zabavená auta vesměs nejsou stroje nehodné pozornosti, z většiny jde o pár let stará Audi, BMW, Volva a další vozy prestižních značek, třebaže se najdou i obyčejnější kousky nevyjímaje několik Škod. Co s nimi bude dále, úřady neříkají, pokud ale budou podezřelí odsouzeni, předpokládáme, že jejich aktiva získaná v souvislosti s trestnou činností budou zkonfiskována a rozprodána v aukci.


Úřady zabavily neskutečných více jak 170 aut, měly sloužit praní špinavých peněz - 1 - Zabaveni vice jak 170 aut UK IRL 01Úřady zabavily neskutečných více jak 170 aut, měly sloužit praní špinavých peněz - 2 - Zabaveni vice jak 170 aut UK IRL 02Úřady zabavily neskutečných více jak 170 aut, měly sloužit praní špinavých peněz - 3 - Zabaveni vice jak 170 aut UK IRL 03Úřady zabavily neskutečných více jak 170 aut, měly sloužit praní špinavých peněz - 4 - Zabaveni vice jak 170 aut UK IRL 04Úřady zabavily neskutečných více jak 170 aut, měly sloužit praní špinavých peněz - 5 - Zabaveni vice jak 170 aut UK IRL 05Úřady zabavily neskutečných více jak 170 aut, měly sloužit praní špinavých peněz - 6 - Zabaveni vice jak 170 aut UK IRL 06Úřady zabavily neskutečných více jak 170 aut, měly sloužit praní špinavých peněz - 7 - Zabaveni vice jak 170 aut UK IRL 07Úřady zabavily neskutečných více jak 170 aut, měly sloužit praní špinavých peněz - 8 - Zabaveni vice jak 170 aut UK IRL 08Úřady zabavily neskutečných více jak 170 aut, měly sloužit praní špinavých peněz - 9 - Zabaveni vice jak 170 aut UK IRL 09Úřady zabavily neskutečných více jak 170 aut, měly sloužit praní špinavých peněz - 10 - Zabaveni vice jak 170 aut UK IRL 10
Organizovaná skupina fungující mezi Velkou Británii a Irskem měla používat ojetá auta jako prostředek pro legalizaci příjmů z trestné činnosti. V obou zemích tak byo zabaveno neskutečných více jak 170 aut, jen odvézt je a uskladnit muselo dát kus práce. Foto: Criminal Assets Bureau

Zdroj: Criminal Assets Bureau

Petr Miler