v Itálii nyní budou platit řidičům za to, že nejezdí autem

Ježdění autem běžně stojí dost peněz a ušetřit si je lze leda tak, že nevyjedete. V Itálii tuto logiku ještě prohloubí - začnou platit lidem za to, že auto nepoužijí a místo něj osedlají bicykl.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

v Itálii nyní budou platit řidičům za to, že nejezdí autem

7.1.2019 | Mirek Mazal

v Itálii nyní budou platit řidičům za to, že nejezdí autem

/

Ježdění autem běžně stojí dost peněz a ušetřit si je lze leda tak, že nevyjedete. V Itálii tuto logiku ještě prohloubí - začnou platit lidem za to, že auto nepoužijí a místo něj osedlají bicykl.

Italské přístavní město Bari se v poslední době dostává do hledáčku motoristických médií překvapivě často. Před pár dny to bylo kvůli loupeži bagry na dálnici jako z hollywoodského filmu a dnešní zmínka o Bari s penězi souvisí opět. O loupež ale tentokrát nejde, spíše o pokus zbavit se špinavého ovzduší.

Vedení města totiž rozhodli, že začne vyplácet desítky Eur měsíčně každému, kdo bude ochoten odstavit své auto a přesednout na jízdní kolo. „Jestli pošlapete, získáte nejen zdraví,“ uvedl starosta Antonio DeCaro směrem k občanům a podepsal rezoluci přijatou městskou radou. Podle dokumentu je Bari průkopnickým italským městem, nikde jinde na Apeninském poloostrově se do takového experimentu dosud nepustili.

Testovací provoz bude trvat čtyři měsíce a italské ministerstvo životního prostředí na něj do městské kasy přispělo 545 tisíci Eur. Cílem investování v přepočtu 14 milionů českých korun je nejen ulevit životnímu prostředí, ale také omezit zatížení silnic. V důsledku nové nabídky se očekává zdvojnásobení počtu aktivních cyklistů a alespoň částečná eliminace ranních a odpoledních zácp.

A co řidiči za zbavení se aut konkrétně dostanou? Vedení druhého největšího města v jižní Itálii je plánuje odměnit za každý kilometr zdolaný na jízdním kole, jednotlivec ale nedostane více než 25 Eur (641 Kč) za každý měsíc. Úředníci mají pokyn zaplatit 20 eurocentů za kilometr cesty do práce a zpět, ostatní trasy budou odměněny čtyřmi centy na kilometr.

Přesné sledování zajistí satelity, protože každý účastník dobrovolné iniciativy bude vybaven sadou GPS na přesné zaměření aktuální polohy. Zařízení poskytnuté bez poplatku by mělo se zabránit podvodům s ujetou vzdáleností.

Jedinci bez bicyklu či další potřebné výbavy se mohou těšit na další dotace. Vládní orgány jsou připraveny přispět částkou ve výši 150 Eur (3 800 Kč) zájemcům o klasické šlapací kolo, 250 Eur (6 400 Kč) připadne k nákupu elektrických strojů a 100 Eur (2 600 Kč) poslouží k pořízení použitého náčiní.

Motivační složkou se stane i žebříček nejlepších sportovců. Každý měsíc budou výsledky ujeté vzdálenosti seřazeny podle individuálních výkonů a prvních deset obdrží zvláštní bonus ve výši 50 Eur (1 300 Kč). „Nový rok začíná darem pro každého, kdo miluje cyklistiku,“ dodal starosta a doufá, že se „úplatky” řidičům neminou účinkem.

Jak se k tomu nápadu postaví sami Italové, ukáže čas. Že na něj my hledíme s pozdvihnutým obočím, vás asi nepřekvapí, když už ale nic jiného, je třeba ocenit Italy za snahu o pozitivní motivaci. Práskat bičem umí každý, vytáhnout z kapsy trochu cukru je o dost výjimečnější.


v Itálii nyní budou platit řidičům za to, že nejezdí autem - 1 - Italove zaplati ridicum za nejezdeni autem 01v Itálii nyní budou platit řidičům za to, že nejezdí autem - 2 - Italove zaplati ridicum za nejezdeni autem 02v Itálii nyní budou platit řidičům za to, že nejezdí autem - 3 - Italove zaplati ridicum za nejezdeni autem 03v Itálii nyní budou platit řidičům za to, že nejezdí autem - 4 - Italove zaplati ridicum za nejezdeni autem 04v Itálii nyní budou platit řidičům za to, že nejezdí autem - 5 - Italove zaplati ridicum za nejezdeni autem 05v Itálii nyní budou platit řidičům za to, že nejezdí autem - 6 - Italove zaplati ridicum za nejezdeni autem 06v Itálii nyní budou platit řidičům za to, že nejezdí autem - 7 - Italove zaplati ridicum za nejezdeni autem 07v Itálii nyní budou platit řidičům za to, že nejezdí autem - 8 - Italove zaplati ridicum za nejezdeni autem 08v Itálii nyní budou platit řidičům za to, že nejezdí autem - 9 - Italove zaplati ridicum za nejezdeni autem 09v Itálii nyní budou platit řidičům za to, že nejezdí autem - 10 - Italove zaplati ridicum za nejezdeni autem 10v Itálii nyní budou platit řidičům za to, že nejezdí autem - 11 - Italove zaplati ridicum za nejezdeni autem 11v Itálii nyní budou platit řidičům za to, že nejezdí autem - 12 - Italove zaplati ridicum za nejezdeni autem 12
Město Bari zkouší nalákat řidiče aut za řidítka bicyklů, přesvědčit je mají i peníze za aktivní používání kol

Zdroj: Road.cc

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše