V prodeji se objevila velevzácná stará Lada, spousta lidí vůbec neví, že vznikla

Není to žádná podomácku udělaná přestavba, ale raritní tovární stroj, o jehož existenci málokdo ví. Teď je jeden takový na prodej a může to být zajímavá koupě, jeho dieselový motor se ale nesmí porouchat.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

V prodeji se objevila velevzácná stará Lada, spousta lidí vůbec neví, že vznikla

15.10.2019 | Petr Prokopec

V prodeji se objevila velevzácná stará Lada, spousta lidí vůbec neví, že vznikla

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Není to žádná podomácku udělaná přestavba, ale raritní tovární stroj, o jehož existenci málokdo ví. Teď je jeden takový na prodej a může to být zajímavá koupě, jeho dieselový motor se ale nesmí porouchat.

Na naftové motory je v poslední době nahlíženo nevraživě. Stojí za tím zejména politická škatulata, neboť po skandálu Volkswagenu diesely přestaly být evropskými politiky považovány za cestu k lepší budoucnosti. Místo toho začaly představovat minulost spojenou s destrukcí přírody. Koupě auta s naftovým motorem se tedy v tuto chvíli nezdá být bůhvíjak moudrým rozhodnutím, zvláště pokud se jedná o starší kousek, v jehož případě může majitel o antiemisních systémech pouze snít. Přesto vám nyní představíme starší dieselový vůz, který je na prodej a má čím zaujmout.

Musíme se za ním přesunout do Ruska, tedy do země, která svými klimatickými podmínkami dieselům příliš nefandí. Lada ale i tak na sklonku předchozího milénia s jedním vyrukovala. Model VAZ-2104 (známý v Británii jako Riva a v kontinentální Evropě jako Nova) se v roce 1999 dočkal 1,5litrového naftového čtyřválce. Šlo o atmosférickou jednotku, která produkovala nepříliš oslnivých 53 koní a 96 Nm točivého momentu.

Při pohledu na tato čísla nepřekvapí nevýrazná jízdní dynamika, zrychlení z klidu na stovku kombíku (pod kapotu sedanu se diesel nenastěhoval) i přes nízkou hmotnost 1 060 kilogramů zabralo nemalých 23 sekund. S pětistupňovým manuálem je pak možné dosáhnout maximální rychlosti pouze 125 km/h. A spotřebou 8,6 litru na sto kilometrů Lada taktéž neoslní. Na druhou stranu je však dnes nabízena za pouhých 85 tisíc rublů (cca 31 tisíc korun), přičemž ji obklopuje aura výjimečnosti.

AvtoVAZ vyrobil jen velmi omezenou sérii dieselových kombíků (přesné číslo se nám zatím nepodařilo zjistit), a tak většina lidí ani neví, že něco takového vůbec existovalo. Exemplář, který je na prodej, navíc pochází z konce výroby, konkrétně z roku 2002, přičemž za uplynulých sedmnáct let měl pouze dva majitele. Ten stávající jej pořídil v roce 2012 a celkový nájezd posunul na nikterak extrémních 66 tisíc kilometrů. Zároveň kombík udržoval i v relativně dobrém stavu, jakkoliv koroze již někde propukla.

Právě sklony Lad k prorezavění jsou důvodem, proč výjimečnost tohoto vozu bude již v krátkodobém horizontu ještě větší než nyní. Je ale zároveň třeba počítat s nemalými komplikacemi, neboť zmiňovaný 1,5litrový diesel nepochází přímo od AvtoVAZu, nýbrž od společnosti Barnaultransmash. Ta se specializuje hlavně na námořní a průmyslové agregáty, přičemž čtyřválec pro ruský kombík již hezky dlouho nemá v nabídce. Nové náhradní díly tak neexistují a vzhledem k velmi omezené výrobě jsou nedostupné i ty použité. Vlastnit tohle auto tak může být ještě větším dobrodružstvím, než se na první pohled zdá.


V prodeji se objevila velevzácná stará Lada, spousta lidí vůbec neví, že vznikla - 1 - Lada VAZ-21045D 2002 na prodej 01V prodeji se objevila velevzácná stará Lada, spousta lidí vůbec neví, že vznikla - 2 - Lada VAZ-21045D 2002 na prodej 02V prodeji se objevila velevzácná stará Lada, spousta lidí vůbec neví, že vznikla - 3 - Lada VAZ-21045D 2002 na prodej 03V prodeji se objevila velevzácná stará Lada, spousta lidí vůbec neví, že vznikla - 4 - Lada VAZ-21045D 2002 na prodej 04V prodeji se objevila velevzácná stará Lada, spousta lidí vůbec neví, že vznikla - 5 - Lada VAZ-21045D 2002 na prodej 05V prodeji se objevila velevzácná stará Lada, spousta lidí vůbec neví, že vznikla - 6 - Lada VAZ-21045D 2002 na prodej 06V prodeji se objevila velevzácná stará Lada, spousta lidí vůbec neví, že vznikla - 7 - Lada VAZ-21045D 2002 na prodej 07V prodeji se objevila velevzácná stará Lada, spousta lidí vůbec neví, že vznikla - 8 - Lada VAZ-21045D 2002 na prodej 08V prodeji se objevila velevzácná stará Lada, spousta lidí vůbec neví, že vznikla - 9 - Lada VAZ-21045D 2002 na prodej 09V prodeji se objevila velevzácná stará Lada, spousta lidí vůbec neví, že vznikla - 10 - Lada VAZ-21045D 2002 na prodej 10
Na prodej je vzácný kombík Lady s dieselovým motorem. Ten se však může stát i kamenem úrazu, díly na něj prakticky neexistují

Zdroj: Drom.ru

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše