Volva si prý budou „sama” tankovat palivo, návštěvy benzinek se stanou minulostí

Nová technologie vychází z možností chytrých telefonů, které by informovaly dodavatele paliva o prázdné nádrži. Je tu však několik komplikací.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Volva si prý budou „sama” tankovat palivo, návštěvy benzinek se stanou minulostí

5.2.2015 | Petr Prokopec | 2 příspěvky

Volva si prý budou „sama” tankovat palivo, návštěvy benzinek se stanou minulostí

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Nová technologie vychází z možností chytrých telefonů, které by informovaly dodavatele paliva o prázdné nádrži. Je tu však několik komplikací.

Švédská automobilka si v loňském roce v rámci prodejů nových aut oproti předcházejícím obdobím výrazně polepšila. Díky nové generaci modelu XC90 se pak na vlně úspěchu veze i nadále, dá se tedy očekávat, že o novém rekordu budeme referovat také během příštího ledna. Aby ovšem zájem zákazníků neopadl, sází Volvo vývoj nových výbavových prvků. Ty se obvykle pojí s tradiční bezpečností, jak nám naznačily třeba speciální helmy pro cyklisty, které by měly zabránit nehodám.

Mimo to chce ovšem značka maximálně využít technologie chytrých telefonů, zvláště při komunikaci mezi automobilem a jeho majitelem, respektive jeho potřebami. Novinkou v tomto směru je podle britského listu Daily Mail systém „samotankování“. Pod daným pojmem si ale rozhodně nepředstavujte scénu z letectví, kdy před vaši stíhačku dorazí tankovací letoun s vlající hadicí. Vše je na jednu stranu mnohem jednodušší.

Celé řešení bude vycházet ze senzorů, které dají řídicí jednotce automobilu vědět, že hladina paliva povážlivě klesla. V tu chvíli dochází k propojení s mobilem a odeslání textové zprávy dodavateli pohonných hmot. Ten bude mít k dispozici jednorázový kód, s jehož pomocí otevře nádrž a palivo dotankuje, aniž by majitel vozu v tu chvíli musel být poblíž, což zní jako zajímavá inovace.

Nebyli bychom to ovšem my, kdybychom tu neměli nějaké to „ale“. Již z výše zmíněného textu je totiž jasně patrné, že svůj vůz jednoduše musíte někde odstavit. Z prozatímních informací přitom vychází najevo, že majitelé testovacích prototypů raději volili speciálně vyhrazené prostranství, než aby dodavateli paliva umožnili přístup do svých domovů, respektive na svůj pozemek.

Pokud by se tedy technologie měla masověji rozšířit, bylo by třeba kupříkladu u obchodních center vyčlenit nemalý prostor právě pro vozy, jež by byly tímto způsobem dotankovány. Vše by logicky muselo podléhat přísným bezpečnostním předpisům, neboť by se jednalo o manipulaci s hořlavými látkami na veřejném prostranství. Zmenšeny by pak musely být i samotné cisterny, aby se vůbec na taková místa dostaly.

Slovy sboru Divadla Járy Cimrmana tedy můžeme říci, že „nápad je to jistě dobrý. Provedení ale už tak dobré není“. Je ovšem možné, že myšlenky se chytnou třeba majitelé myček, které již v řadě obchodních center najdeme. Ti by snadno mohli mezi nabízené služby zařadit i dotankování, ačkoliv také v tomto případě bude třeba zásadní přestavba prostor kvůli manipulaci s PHM.

Bude tedy vskutku zajímavé sledovat, kam se daná idea posune a zda vůbec. Není to ovšem jediná inovace, kterou se Volvo aktuálně zabývá. Mezi ty další patří třeba autonomní řízení, které podle šéfa značky Hakana Samuelssona již letectví připomínat bude. Řidič totiž bude třeba jen ke složitějším operacím typu vzletu a přistání. Ve zbývajících „nudných“ pasážích ale již přijde ke slovu elektronika.


Volva si prý budou „sama” tankovat palivo, návštěvy benzinek se stanou minulostí - 1 - Volvo S60, V60 2013 facelift 14Volva si prý budou „sama” tankovat palivo, návštěvy benzinek se stanou minulostí - 2 - Volvo S60, V60 2013 facelift 15Volva si prý budou „sama” tankovat palivo, návštěvy benzinek se stanou minulostí - 3 - Volvo V60 PHEV R-Design 06Volva si prý budou „sama” tankovat palivo, návštěvy benzinek se stanou minulostí - 4 - Volvo V60 PHEV R-Design 09Volva si prý budou „sama” tankovat palivo, návštěvy benzinek se stanou minulostí - 5 - Volvo XC90 T8 prvni sada 03Volva si prý budou „sama” tankovat palivo, návštěvy benzinek se stanou minulostí - 6 - Volvo XC90 T8 prvni sada 06
Technologie „samotankování“ sice vychází tak trochu z principu dobíjecích stanic hybridů a elektromobilů, vyžádala by si však daleko větší opatření kvůli manipulaci s hořlavými kapalinami

Zdroj: Daily Mail

Petr Prokopec

Diskuze 2 příspěvky