VW to dokázal, i v krizi se stal poprvé největší automobilkou světa. A nebo ne?

Toyota dnes zveřejnila své prodeje za rok 2016 a je z nich jasné, že VW tentokrát už neporazila. Je ale otázkou, zda tomu tak zůstane napořád.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

VW to dokázal, i v krizi se stal poprvé největší automobilkou světa. A nebo ne?

30.1.2017 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek

VW to dokázal, i v krizi se stal poprvé největší automobilkou světa. A nebo ne?

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Toyota dnes zveřejnila své prodeje za rok 2016 a je z nich jasné, že VW tentokrát už neporazila. Je ale otázkou, zda tomu tak zůstane napořád.

Před pár dny se zdálo, že za prodejními výsledky roku 2016 můžeme udělat tlustou čáru. Tu ale nyní musíme posunout zase o kus dál, neboť na světě jsou informace o loňských prodejích Toyoty. Japonská automobilka dnes zveřejnila, že v roce 2016 prodala celkem 10 175 000 nových aut, přičemž vyrobeno bylo celkově 10 213 486 exemplářů. Obě dvě čísla jsou přitom nižší než nedávno oznámené výsledky VW Group, v nichž se německý koncern ohání 10 312 400 vozy. Evidentně by mu tedy měla patřit koruna mezi světovými výrobci.

Jak jsme si ale řekli již během souboje BMW s Mercedesem, na statistická data lze vždy nahlížet z více úhlů pohledu, z nichž všechny mohou být pravdivé. Také v případě Volkswagenu a Toyoty totiž platí, že se první automobilka snaží tu druhou sesadit z trůnu už léta, zatím to ale nikdy nevyšlo - i když to pro Němce už několikrát vypadalo nadějně. Teď se zdá, že se to wolfsburské automobilce podařilo, a to paradoxně v časech řešení kauzy Dieselgate, kdy se otevřeně přestala o první pozici usilovat. Je ovšem třeba dodat ještě jedno „ale” - u podobných dat si nikdy nemůžeme být jisti, která jsou ta finální. On totiž není prodej jako prodej. A počet vyrobených aut je též něco jiného.

Německý Automobilwoche tak kupříkladu uvedl, že na domácím trhu Volkswagenu připadá 30 procent „prodaných“ aut značky právě na dealery. Z těchto vozů se pak zčásti stávají tzv. reexporty, což znamená, že jako nová auta znovu míří na další trhy Evropské unie, kde mohou být do prodejních statistik zaevidovány podruhé. Reexporty ovšem nejsou jediným faktorem, který ovlivňuje celkové výsledky té či oné značky. Dále tu máme kupříkladu nejasnosti spojené s čínským trhem, kde prý dochází k falšování údajů na lokální i vyšší úrovni. V případě Volkswagenu jsou prodeje údajně navyšovány o šedesát až sto tisíc aut ročně.

V Americe je též s výsledky manipulováno skrze dodávky k dealerům závěrem roku, a tak je prakticky nemožné dobrat se skutečného množství dodávek koncovým zákazníkům. Proto přichází ke slovu v Paříži sídlící OICA, asociace výrobců aut, která žebříček skládá na základě dat o produkci, nikoli prodejích. A právě proto ostatně Toyota odhalila ve své nejnovější tiskové zprávě hned dvě čísla namísto jednoho.


VW to dokázal, i v krizi se stal poprvé největší automobilkou světa. A nebo ne? - 1 - VW vs Toyota 2016 01VW to dokázal, i v krizi se stal poprvé největší automobilkou světa. A nebo ne? - 2 - VW vs Toyota 2016 02
Takto vypadá souboj o pozici světové jedničky dle informací o prodaných autech dle tiskových zpráv zapojených automobilek

Je celkem logické, že výroba je větší než odbyt (i když jsou tu faktory, které mohou způsobit i opačný stav, dostaneme se k nim) u Volkswagenu konkrétní množství vyrobených vozů neznáme. Podle tiskové mluvčí koncernu VW se množství prodaných a vyrobených aut „jen lehce liší“, pohled do minulosti ale naznačuje, že zase o tak „lehkou odlišnost” jít nemusí. Jen v letech 2012 až 2015 totiž rozdíl činil takřka 700 tisíc aut, přičemž německá automobilka jej nikterak nekomentovala. U Toyoty pak sice máme za stejné období taktéž nemalý odklon o téměř 600 tisíc vozů, nicméně možná i překvapivě do plusu.

Jinými slovy - Volkswagen za tu dobu aut výrazně více prodal, než vyrobil a vysvětlit to může snad jedině tím, že do některého z dávnějších nových roků vstoupil s opravdu výraznými skladovými zásobami nebo že prodává hodně aut, která nevyrábí (pokud např. domluví externí výrobu u Magny Steyr, Valmetu apod., v jeho výrobních číslech se vozy neobjeví - v prodejních ano). Japonská automobilka za tu dobu pro změnu výrazně více aut vyrobila než prodala, což naopak může vysvětlovat buď stále rostoucími skladovými zásobami nebo výrobou aut pro jiné značky (např. Perodua), které zase nefigurují v jejím odbytu. Ani tyto hodnoty tedy nejsou všeříkající, ale rozdíl mezi nimi jsou tak velké, že mohou ovlivnit i celkové pořadí.

Navíc je třeba dodat, že data o výrobě znovu vydávají samotné automobilky, takže i v tomto případě mohou zveřejnit prakticky cokoli. Nezbývá tedy než se spokojit s prozatímním závěrem, že Volkswagen dle svého tiskového prohlášení loni prodal 10,3 milionu nových aut, tedy o 3,8 procenta více než předloni. Toyota oproti tomu může dle stejného materiálu kontrovat maximálně 10,2 miliony vozů, do čehož spadají i výsledky značek Hino Motors a Daihatsu. Meziročně jde přitom taktéž o zlepšení, jenže pouze 0,2procentní.

Volkswagen si polepšil hlavně v Číně, o kterou se navíc hodlá výrazně opřít také letos. Toyotu oproti tomu čekají nemalé těžkosti na americkém trhu, který je pro ni klíčový, a to v souvislosti s nástupem Donalda Trumpa. Nový prezident Spojených států totiž již uvedl, že chce po zahraničních výrobcích, aby své vozy vyráběli na území USA. Toyota ovšem v minulých letech investovala hlavně v Mexiku, které Tumpovi dost leží v žaludku.

Vývoj v Americe tedy bude klíčový nejen pro japonskou automobilku, ale i pro setrvání Volkswagenu na trůnu. Je ale nutné dodat, že ani Němci nemají na růžích ustláno, neboť kupříkladu v Evropě dochází k poklesu zájmu o Passat, který je jedním z klíčových modelů. Uvidíme tedy, kdo bude korunován v závěru tohoto roku, v případě toho loňského ale trůn - alespoň prozatím - připadá VW Group.

VW to dokázal, i v krizi se stal poprvé největší automobilkou světa. A nebo ne? - 3 - VW vs Toyota 2016 03
Pokud se podíváme na informace o vyráběných a prodávaných autech, dojdeme k pozoruhodným rozdílům. Vysvětluje je ale zřejmě to, že VW si nechá čvást aut vyrábět externě zatímco Toyota naopak vyrábí pro jiné

Petr Prokopec

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.