Zabavená a v aukci rozprodaná auta syna afrického diktátora koupil zpátky on sám

Otevřený výsměch do očí těch, kteří se mu léta pokoušeli dostat na kobylku, jinak nelze nazvat poslední krok Teodora Nguemy Obianga Mangueho. Zabavená auta si kupuje znovu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Zabavená a v aukci rozprodaná auta syna afrického diktátora koupil zpátky on sám

24.2.2020 | Petr Miler

Zabavená a v aukci rozprodaná auta syna afrického diktátora koupil zpátky on sám

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Otevřený výsměch do očí těch, kteří se mu léta pokoušeli dostat na kobylku, jinak nelze nazvat poslední krok Teodora Nguemy Obianga Mangueho. Zabavená auta si kupuje znovu.

Nekonečný příběh se podle všeho stává ze snah úřadů dostat do úzkých syna Teodora Obianga Nguemy Mbasoga, diktátora, který stojí v čele Rovníkové Guiney od 70. let 20. století. Za dlouhá léta v čele státu s četnými nalezišti ropy ekonomicky zajistil sebe, svoji rodinu a další generace následovníků. Jeho soukromé jmění je předmětem debat, s ohledem na to, jak žije právě jeho syn Teodoro Nguema Obiang Mangue, ale není těžké věřit spekulacím o čistém jmění okolo 300 miliard Kč.

V roce 2016 se totiž provalilo, jak syn diktátora žije, když mu ve Švýcarsku kvůli podezření z praní špinavých peněz zabavili jeho superauta. Tak se dnes říká kde čemu, v jeho případě ale šlo opravdu o mimořádné stroje. Třebaže se jednalo jen o malou část aut, která tehdy vlastnil, dohromady měly hodnotu v řádu stovek milionů korun. Skvosty jako McLaren P1, Maserati MC112, Ferrari LaFerrari, Ferrari Enzo, Koenigsegg One:1 či Lamborghini Veneno hovoří za vše.

Úřadům trvalo ještě další tři roky, než je dostaly pod aukční kladívko, loni v září ale byly rozprodány za 0,7 miliardy Kč. Ani tehdy si snad nikdo nemyslel, že to syna afrického diktátora dostane do kolen, obecně se ale mělo za to, že to pro něj je těžká rána. Nyní si k tomu s odstupem pár měsíců můžeme říci tři slova: Houby s octem.

Samotného Teodorina, jak si formálně viceprezident Rovníkové Guiney nechává říkat, úřady nikdy nedopadly a ten si nyní dále užívá svého bohatství v rodné zemi. Na svém účtu na Instagramu rád dává na odiv, jak dobře si stále žije, o víkendu na něm ale publikoval něco, co dalo výše zmíněnému dění teprve korunu - ukázal, že to byl on, kdo si v loňské aukci přes prostředníka přinejmenším některá z aut koupil.

Za jízdy na prokazatelně čerstvých záběrech pořízených v okolí svého současného bydliště ukázal Koenigsegg One:1, tedy druhé nejdražší auto loňské aukce. To se tehdy prodalo za v přepočtu 109 milionů Kč, takže opravdu nejde o levný špás. Teodorin k tomu dodal, že nejde o jediný „nespravedlivě zabavený vůz”, který má opět doma, a tak můžeme čekat další zajímavá odhalení. Pokud koupil všechny nebo alespoň většinu z nich, bude celé, tři roky trvající zabavování a rozprodávaní jeho majetku tragikomickou taškařicí.

Teodoro Nguema Obiang Mangue všechny materiály vystavil pouze v rámci tzv. Instagram Stories a v tuto chvíli už je tedy na jeho profilu nenajdete, neboť jde o krátké materiály s „životností” 24 hodin. Máme je ale stažené (screeny z nich naleznete níže) a jsou skutečně aktuální, s jeho aktuální podobou i aktuálním místem pobytu a je vyloučeno, že by si celý příběh vymyslel, aby ukázal, že nakonec vyhrál. Ostatně, další snímky dokumentující jeho aktuální život nenasvědčují, že by jakkoli trpěl.


Zabavená a v aukci rozprodaná auta syna afrického diktátora koupil zpátky on sám - 1 - Teodoro Nguema Obiang Mangue auta koupena zpet 01Zabavená a v aukci rozprodaná auta syna afrického diktátora koupil zpátky on sám - 2 - Teodoro Nguema Obiang Mangue auta koupena zpet 02Zabavená a v aukci rozprodaná auta syna afrického diktátora koupil zpátky on sám - 3 - Teodoro Nguema Obiang Mangue auta koupena zpet 03Zabavená a v aukci rozprodaná auta syna afrického diktátora koupil zpátky on sám - 4 - Teodoro Nguema Obiang Mangue auta koupena zpet 04Zabavená a v aukci rozprodaná auta syna afrického diktátora koupil zpátky on sám - 5 - Teodoro Nguema Obiang Mangue auta koupena zpet 05
V poněkud tragikomickém zvratu událostí se ukázalo, že skutečným kupcem loni vydražených aut Teodora Nguemy Obianga Mangueho je sám Teodoro Nguema Obiang Mangue. Minimálně v případě Koenigseggu One:1 za více než 100 milionů Kč to platí stoprocentně

Zabavená a v aukci rozprodaná auta syna afrického diktátora koupil zpátky on sám - 6 - Teodoro Nguema Obiang Mangue auta koupena zpet 06Zabavená a v aukci rozprodaná auta syna afrického diktátora koupil zpátky on sám - 7 - Teodoro Nguema Obiang Mangue auta koupena zpet 07Zabavená a v aukci rozprodaná auta syna afrického diktátora koupil zpátky on sám - 8 - Teodoro Nguema Obiang Mangue auta koupena zpet 08
Starší snímky z jeho Instagramu ukazují, že vůz má skutečně k dispozici na stejném místě jako

Zabavená a v aukci rozprodaná auta syna afrického diktátora koupil zpátky on sám - 9 - Teodoro Nguema Obiang Mangue auta koupena zpet 09Zabavená a v aukci rozprodaná auta syna afrického diktátora koupil zpátky on sám - 10 - Teodoro Nguema Obiang Mangue auta koupena zpet 10Zabavená a v aukci rozprodaná auta syna afrického diktátora koupil zpátky on sám - 11 - Teodoro Nguema Obiang Mangue auta koupena zpet 11Zabavená a v aukci rozprodaná auta syna afrického diktátora koupil zpátky on sám - 12 - Teodoro Nguema Obiang Mangue auta koupena zpet 12
Ani jiné obrázky z jeho života nenaznačují, že by zásahem úřadů podstatně utrpěl

Zdroj: teddynguema@Instagram

Petr Miler

Živá témata na fóru

zobrazit vše