Boční střet dvou skutečných aut vám nejlépe ukáže, proč sledovat semafory

Simulovaný boční náraz je běžnou součástí nárazových testů, toho se ale neúčastní dvě skutečná auta. Americká IIHS do sebe opravdové vozy pustila a pěkná podívaná to není.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Boční střet dvou skutečných aut vám nejlépe ukáže, proč sledovat semafory

20.11.2018 | Mirek Mazal

Boční střet dvou skutečných aut vám nejlépe ukáže, proč sledovat semafory

/

Simulovaný boční náraz je běžnou součástí nárazových testů, toho se ale neúčastní dvě skutečná auta. Americká IIHS do sebe opravdové vozy pustila a pěkná podívaná to není.

Během vývoje každého nového auta je značná pozornost věnována jeho odolnosti proti nehodám. Vývojáři se snaží o nemožné, chtějí vytvořit vůz, který při nehodě zachrání krk posádce i případným chodcům, ať se stane cokoli. Někdy se to i podaří, ještě před skutečným světem ale autu nastavují zrcadlo testy rozličných specializovaných organizací, které se snaží co nejvěrněji zhodnotit jejich odolnost proti nehodě bez toho, že by následkům vystavovaly živou bytost.

Testování bezpečnosti automobilů mají na starosti především dvě organizace, podle kterých se orientuje velká část světa. U nás nejznámější EuroNCAP vládne svými hvězdičkami pomalu hlavně za elektronické systémy, trochu rozumněji ke zkouškám přistupuje americká instituce IIHS (Insurance Institute for Highway Safety), kde se odehrávají prověrky bližší reálnému svět. Dvojici „známých firem” doplňují menší testovací střediska, která jsou někdy zbytečně přehlížena. Například švýcarská pracovna Dynamic Test Center se nebála totálně zdemolovat Škodu Octavia 1. generace v moderním americkém crash testu.

Ale zpět k velkým hráčům. IIHS si zakládá na přísném posouzení výdrže aut proti nehodám a na rozdíl od jiných se výzkumníci snaží sledované situace maximálně přiblížit realitě na silnicích. Pro srovnatelnost výsledků jsou obvyklým postupem simulace srážek s uměle vytvořenými předměty, IIHS ale občas pošle do sebe i dva skutečné automobily, aby ukázala možné následky typických chyb na silnicích. A přesně to provedla také v tomto případě.

Videozáznam vysokorychlostních kamer vám ukáže, jak by mohla vypadat nehoda na křižovatce, kde jeden z účastníků nerespektoval červenou na semaforu, ale nedbal jí. Názorným příkladem s reálným podtextem se stal Chrysler Sebring z roku 2007 proti Fordu F-150 2010. Sedan se stal pro pick-up snadnou kořistí, záběry následků nahánějí až husí kůži.

Vínový Chrysler utrpěl zásah do levého boku, řidič by podle IIHS neměl šanci vyváznout živý. Po hlasité ráně se konstrukce zasaženého vozu zavlnila jako list papíru. Levá strana pohltila energii, ale na oplátku se Sebring prohnul do tvaru banánu. Síla nárazu je vidět na zkroucených plechových panelech. Ještě příkladnější následek bočního zásahu je pohled zevnitř. Figurína za volantem se změnila v hadrového panáka, div ji neuletěla hlava. Zlomený vaz by nebyl překvapivou diagnózou bezmocných záchranářů.

Osoba za volantem Fordu by jistě vyvázla v lepší formě. Hrozí popálení od airbagu, pořezání rozbitým sklem nebo zranění dolních končetin vlivem srážky, ale pořád jsou to lehká poranění ve srovnání s fatálními následky rozbitého Chrysleru.

Američané demonstrovali událost, při které letos v USA zemřelo už více než 800 lidí. Od roku 2012 narostly tyto nehody na světelně řízených křižovatkách o 17 procent. Přitom snadnou prevencí je maximální pozornost při řízení - na červenou schválně asi nikdo rozumný nejezdí, ale přehlédnout může každý. Takže pozor na to, tedy pokud nechcete skončit jako oživlá (na chvíli...) atrapa na záběrech níže.


Boční střet dvou skutečných aut vám nejlépe ukáže, proč sledovat semafory - 1 - IIHS bocni narazovy test foto 01Boční střet dvou skutečných aut vám nejlépe ukáže, proč sledovat semafory - 2 - IIHS bocni narazovy test foto 02Boční střet dvou skutečných aut vám nejlépe ukáže, proč sledovat semafory - 3 - IIHS bocni narazovy test foto 03Boční střet dvou skutečných aut vám nejlépe ukáže, proč sledovat semafory - 4 - IIHS bocni narazovy test foto 04Boční střet dvou skutečných aut vám nejlépe ukáže, proč sledovat semafory - 5 - IIHS bocni narazovy test foto 05Boční střet dvou skutečných aut vám nejlépe ukáže, proč sledovat semafory - 6 - IIHS bocni narazovy test foto 06Boční střet dvou skutečných aut vám nejlépe ukáže, proč sledovat semafory - 7 - IIHS bocni narazovy test foto 07Boční střet dvou skutečných aut vám nejlépe ukáže, proč sledovat semafory - 8 - IIHS bocni narazovy test foto 08Boční střet dvou skutečných aut vám nejlépe ukáže, proč sledovat semafory - 9 - IIHS bocni narazovy test foto 09Boční střet dvou skutečných aut vám nejlépe ukáže, proč sledovat semafory - 10 - IIHS bocni narazovy test foto 10
Takto vypadá situace, při které v USA zemřou každý rok stovky nepozorných lidí, stačí přehlédnout červenou na semaforech

Zdroj: IIHS

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše