Co nejvíce snižuje pozornost při řízení auta? Používání mobilu to není, říká studie

V posledních letech se hodně mluví o vlivu rozmachu dotykových mobilů na pozornost řidičů. Existuje ale i horší činnost než hrátky s nimi.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Co nejvíce snižuje pozornost při řízení auta? Používání mobilu to není, říká studie

3.5.2017 | Petr Prokopec | 4 příspěvky

Co nejvíce snižuje pozornost při řízení auta? Používání mobilu to není, říká studie

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

V posledních letech se hodně mluví o vlivu rozmachu dotykových mobilů na pozornost řidičů. Existuje ale i horší činnost než hrátky s nimi.

Na první pohled se může zdát, že řídit automobil je dnes daleko snadnější než kdykoliv předtím. Ve výbavě máme různé asistenční prvky, které by nám měly usnadnit život. Jedním z nich jsou satelitní navigace, které zobrazí kupříkladu dopravní zácpu či opravu vozovky v reálném čase. Snadno vás přitom dovedou do cíle, nemusíte u toho sledovat mapu a můžete se soustředit jen na samotnou cestu.

Nová studie, pod kterou jsou podepsáni britský magazín Auto Express a tamní organizace IAM RoadSmart, ale ukázala, že navigace není jen dobrým sluhou. I když za jízdy dovolí věnovat více pozornosti provozu, její programování je tou nejnebezpečnější činností, jakou můžete za volantem udělat. Zadávání cíle do palubního systému tak předstihlo i posílání textové zprávy a všechny další činnosti, které si za volantem občas děláme.

Autoři studie usadilo za volant profesionálního závodního simulátoru motoristického novináře Joe Finnertyho a slibnou závodnici ve Formuli 3 Jamie Chadwick. Oba se měli vypořádat se jmenovanými činnostmi za volantem, zatímco se budou snažit o dosažení co nejrychlejšího kola či brzdění v určitém místě. Na jejich činnost pak dohlížel technický šéf společnosti IAM RoadSmart Tim Shallcross.

Zjištěné výsledky všechny přítomné překvapily. „Zatímco Joe dokázal během používání navigace výrazně zredukovat svou rychlost, Jamie naprosto minula bod, na kterém měla zastavit. Co z toho plyne? Že varovné signály, které odrazují od zadávání údajů do navigace během jízdy, zde jsou z určitého důvodu - a neměly by být ignorovány,“ uvádí Shallcross.

Ohledně esemeskování Shallcross řekl: „Joe byl pohromou pro ostatní účastníky dopravního provozu; jeho vůz byl víceméně bez kontroly. Jamie na tom byla lépe, i v kritických oblastech dokázala udržet pozornost, nicméně pokud by došlo k náhlému incidentu, taktéž by nebyla schopna se nehodě vyhnout.“ A připomíná fakt, že nebezpečnost používání mobilů za volantem znásobil rozmach smartphonů s dotykovými displeji, kdy zejména psaní čehokoli musíte věnovat vizuální pozornost. Na starých telefonech šlo psát poslepu a i když ani to nebyla doporučeníhodná činnost, pozornost řidiče až tak nesnižovala.

Používání telefonu k psaní na každý pád skončilo na druhém místě, jedení na třetím, pití na čtvrtém a telefonování na pátém. Z výsledků studie pak vyplývá i to, že nejméně nebezpečnou zkoumanou činností během řízení je rozhovor se spolucestujícím. Nicméně ani v tomto ohledu se vše neobešlo zcela bez problémů - ani jeden řidič nezvládl zabrzdit na vytyčené linii. V případě pohotovosti by proto i tato nepozornost byla kritickou, i když nikoliv na takové úrovni, jako třeba rozhovor po telefonu.

Tuto studii berme hlavně jako připomenutí, co bychom za volantem neměli dělat, popř. jako rozšíření povědomí o tom, co je také nebezpečné. Leckomu může přijít práce s navigací podobně nevinná jako třeba změna teploty ventilace, jak ale vidíme, je ještě více nebezpečná než esemeskování a podobné nešvary. Obecně pochopitelně platí, že čím více pozornosti jízdě věnujeme, tím lépe. A pokud si nejsme jisti tím, jestli to či ono jsme schopni za jízdy provést bezpečně, měli bychom zastavit a udělat to na místě. Všechny nepříjemnosti spojené s případnou nehodou za tu chvíli ušetřeného času prostě nestojí...


Co nejvíce snižuje pozornost při řízení auta? Používání mobilu to není, říká studie - 1 - IAM RoadSmart 2017 ilustracni foto 01Co nejvíce snižuje pozornost při řízení auta? Používání mobilu to není, říká studie - 2 - IAM RoadSmart 2017 ilustracni foto 02Co nejvíce snižuje pozornost při řízení auta? Používání mobilu to není, říká studie - 3 - IAM RoadSmart 2017 ilustracni foto 03Co nejvíce snižuje pozornost při řízení auta? Používání mobilu to není, říká studie - 4 - IAM RoadSmart 2017 ilustracni foto 04
Ovládání navigace během jízdy je během nové studie nebezpečnější než psaní textových zpráv či telefonování

Zdroj: IAM RoadSmart

Petr Prokopec

Diskuze 4 příspěvky

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.