V bazarech přehlížený rodinný ideál dnes koupíte velmi levně, jeho největší výhoda je i prokletím

Tahle auta z trhu nových vozů rychle mizí a nezájem o ně se projevuje i mezi ojetinami. To je ale výhoda pro všechny, kteří s nimi přinejmenším nemají problém. Koupit se dají vzhledem k užitné hodnotě velmi levně a Opel Meriva druhé generace není výjimkou.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

V bazarech přehlížený rodinný ideál dnes koupíte velmi levně, jeho největší výhoda je i prokletím

26.10.2021 | Petr Prokopec

V bazarech přehlížený rodinný ideál dnes koupíte velmi levně, jeho největší výhoda je i prokletím

/

Foto: Opel

Tahle auta z trhu nových vozů rychle mizí a nezájem o ně se projevuje i mezi ojetinami. To je ale výhoda pro všechny, kteří s nimi přinejmenším nemají problém. Koupit se dají vzhledem k užitné hodnotě velmi levně a Opel Meriva druhé generace není výjimkou.

Není tomu dlouho, co jsme si posvítili na ojetý Opel Zafira. Ten německá automobilka již nevyrábí, pořídit jej tak můžete opravdu jen „z druhé ruky“. Rizik s tím spojených ale není málo, jakkoliv první generace byla po nějakou dobu vzorem kvality. Dnes už ale jde o letité vozy, což zvyšuje četnost poruch. Zafiru nicméně máme probranou, nyní se tak podíváme na zoubek jejímu menšímu sourozenci. Také Meriva z ve výrobního programu značky v době všeobecného úpadku MPV vypadla a místo v showroomech na ni narazíte už jen v autobazarech.

Pozornost si zaslouží hlavně druhá generace, která dorazila v roce 2010. Oproti předchůdci značně narostla, a to z 4 052 na 4 288 milimetrů. Kromě toho se dočkala „sebevražedných“ dveří automobilkou nazvané FlexDoors, jež usnadňovaly nástup na zadní sedadla. Ta přední pro změnu byla vybavena stejnými technologiemi, jakými disponovala i vrcholná Insignia. Díky tomu je můžete nastavit podélně v rozmezí 240 milimetrů a výškově v rozmezí 65 mm. Spojení „malý velký zázrak“ tak není od věci.

Jak se nicméně říká, každá mince má dvě strany. Ony dveře FlexDoors jsou tak i jedním ze zdrojů problémů, neboť kvůli širokému úhlu otevření může při nesprávném usazení dojít k poškození laku. Když si navíc uvědomíme, že Meriva má problémy s korozí, pak drobné oděrky mohou vést k velmi drahým opravám. Proto ze stejného důvodu zkontrolujte také přední světla a především řízení. To může být značně nepřesné, za čímž může stát špatné či nestabilní uchycení k přední nápravě.

Dále zkontrolujte, zda u pohonných jednotek nedošlo na únik oleje, zmiňované korozi pak mohl podlehnout i výfuk. Samotné motory se nicméně jeví jako spolehlivé, stejně tak převodovky. Vybírat přitom můžete mezi pětistupňovým či šestistupňovým manuálem a šestistupňovým automatem, stejně jako mezi agregáty 1,4 VVT, 1,3 CDTI, 1,6 CDTI a 1,7 CDTI pokrývajícími výkonovou škálu od 75 do 140 koní.

Zmínit lze ještě kritiku směřovanou k parkovací brzdě, ty klasické jsou ale již bez připomínek. Tím výtky ostatně končí, neboť uvolněné šrouby rámu sedadel u aut z roku 2011 a možné prasklinky na řízení u vozů z roku 2013 vyřešily svolávací akce. Přesunout se tak můžeme k cenám, jež startují hodně nízko, a to již okolo 80 tisíc korun. Za ně ovšem dostanete exempláře s nájezdem okolo 200 tisíc kilometrů.

Ani po zpřísnění výběru nicméně nepřijdete na buben, vozy s nájezdem pod 100 tisíc kilometrů a výkonem alespoň 120 koní stojí od 120 tisíc Kč nahoru. Výbava je obvykle ucházející, byť podléhající standardům z počátku minulé dekády. Takové panoramatické okno je tedy standardem až po hlubším sáhnutí do peněženky, což platí také o vyšším dieselovém výkonu šponujícím cenu až nad 300 tisíc korun.


V bazarech přehlížený rodinný ideál dnes koupíte velmi levně, jeho největší výhoda je i prokletím - 1 - Opel Meriva 2014 ilustracni foto 01V bazarech přehlížený rodinný ideál dnes koupíte velmi levně, jeho největší výhoda je i prokletím - 2 - Opel Meriva 2014 ilustracni foto 02V bazarech přehlížený rodinný ideál dnes koupíte velmi levně, jeho největší výhoda je i prokletím - 3 - Opel Meriva 2014 ilustracni foto 03V bazarech přehlížený rodinný ideál dnes koupíte velmi levně, jeho největší výhoda je i prokletím - 4 - Opel Meriva 2014 ilustracni foto 04V bazarech přehlížený rodinný ideál dnes koupíte velmi levně, jeho největší výhoda je i prokletím - 5 - Opel Meriva 2014 ilustracni foto 05V bazarech přehlížený rodinný ideál dnes koupíte velmi levně, jeho největší výhoda je i prokletím - 6 - Opel Meriva 2014 ilustracni foto 06
Problémy spojené s druhou generací ojetého Opelu Meriva nejsou až tak zásadní, jejich napravování vás ale může bolet. Prověřte proto i jednu z největších deviz vozu, a to jeho dveře FlexiDoors. Důvodem mohou být oděrky laku. Ilustrační foto: Opel

Zdroj: Auto Bild

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.