Jedním z nejspolehlivějších rodinných aut je levný, v bazarech přehlížený vůz

I méně protřelý automobilista by asi vyjmenoval hned několik osvědčených voleb mezi ojetými rodinnými auty, se kterými nešlápnete vedle. Takové modely ale chce kde kdo a stojí pohled toho. Na Mazdu 6 GH1 resp. GH2 si vzpomene málokdo.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Jedním z nejspolehlivějších rodinných aut je levný, v bazarech přehlížený vůz

11.6.2021 | Petr Miler

Jedním z nejspolehlivějších rodinných aut je levný, v bazarech přehlížený vůz

/

Foto: Mazda

I méně protřelý automobilista by asi vyjmenoval hned několik osvědčených voleb mezi ojetými rodinnými auty, se kterými nešlápnete vedle. Takové modely ale chce kde kdo a stojí pohled toho. Na Mazdu 6 GH1 resp. GH2 si vzpomene málokdo.

Chtít si v bazaru koupit auto, po němž touží spousta lidí, nemusí být nutně špatné - dobrou pověst si ten či onen vůz obvykle nezíská pro nic za nic. Potíží ale je, že poptávka po takových modelech žene jejich ceny nahoru, kvůli čemuž vám pocit z dobré koupě může poněkud zhořknout - zaplatíte za ně více peněz, než kolik by bylo zdrávo.

Příkladem takového vozu mezi rodinnými auty budiž VW Passat Variant. Nemůžeme proti němu říci křivého slova, zájem o něj je ale tak velký, že ceny jsou nesmyslně vysoké. Poptávka navíc trh rychle vyčistí od opravdu pěkných exemplářů a zvyšuje se tím šance, že koupíte auto, v jehož případě někdo chtěl, aby atraktivně spíše působilo, než aby atraktivní skutečně bylo.

Najdou se přitom modely, které platí též za povedené a spolehlivé, do širšího povědomí se ale v tomto kontextu nedostaly. Právě ty bývají chytrou koupí a dnes si na jeden takový posvítíme - jde o Mazdu 6 generace GH1/GH2.

Není to žádná žhavá novinka, jako nová se přestala prodávat v roce 2012, právě díky tomu ale klesly její ceny opravdu nízko. Nejde přitom říci, že by za ně nebylo možné koupit dost muziky. Tato generace „šestky” platí za jednu z vůbec nejspolehlivějších voleb své třídy. Ve statistikách TÜV se objevuje v těžkém nadprůměru jak mezi maximálně devíti, tak mezi nejvýše jedenáctiletými vozy. Při relativně vysokém nájezdu (v průměru 129 resp. 139 tisíc km) jde o 32. resp. 33. nejspolehlivější vůz vůbec a v rámci jeho třídy je lepší už jen Audi A4.

To je docela impozantní na auto, které stojí zlomek obvyklých cen prémiové á-čtyřky. Na slušné kusy s podprůměrnými nájezdy z prvních let výroby můžete myslet už za ceny okolo 100 tisíc Kč, za 200 až 250 tisíc můžete volit nejlepší exempláře z konce výroby. To je hezké na liftback či kombík střední třídy, který může mít v prvním případě v útrobách i 260koňový motor 2,3 turbo s pohonem 4x4. Ani takové verze nemusí stát v bezvadném stavu více než 250 tisíc.

Není ale vše jen růžové, ostatně žádná sleva není zadarmo. Tradičně slabší je antikorozní ochrana, u vyhlédnutých kusů je tak dobré si pořádně prohlédnout jejich stav v tomto směru - problematický být může a nemusí. Při delším ježdění po horších silnicích se projeví poddimenzované části podvozku, a to zvláště u těžších a obecně méně spolehlivých dieselů.

To je ale vše. Garážovaný vůz, který byl málo ježděný v zimě s lehčím benzinovým agregátem může být skoro neprůstřelnou volbou, i když pořád může stát okolo 100 tisíc korun - kolik aut vám dnes něco takového nabídne?


Jedním z nejspolehlivějších rodinných aut je levný, v bazarech přehlížený vůz - 1 - Mazda 6 Wagon GH 2007 2012 ojeta 01Jedním z nejspolehlivějších rodinných aut je levný, v bazarech přehlížený vůz - 2 - Mazda 6 Wagon GH 2007 2012 ojeta 02Jedním z nejspolehlivějších rodinných aut je levný, v bazarech přehlížený vůz - 3 - Mazda 6 Wagon GH 2007 2012 ojeta 03Jedním z nejspolehlivějších rodinných aut je levný, v bazarech přehlížený vůz - 4 - Mazda 6 Wagon GH 2007 2012 ojeta 04Jedním z nejspolehlivějších rodinných aut je levný, v bazarech přehlížený vůz - 5 - Mazda 6 Wagon GH 2007 2012 ojeta 05Jedním z nejspolehlivějších rodinných aut je levný, v bazarech přehlížený vůz - 6 - Mazda 6 Wagon GH 2007 2012 ojeta 06
Mazda 6 GH1/GH2 je ojetina, pro kterou se do bazarů žene málokdo. Přitom za relativně nízké ceny představuje jedno z nejspolehlivějších rodinných aut střední třídy. Ilustrační foto: Mazda

Zdroje dat: TÜV, Mobile.de

Petr Miler

Živá témata na fóru

zobrazit vše