Jedno z nejspolehlivějších ojetých aut bez ohledu na stáří lze dnes koupit překvapivě levně

Kvalita stojí peníze, to asi nikdy platit nepřestane, na trhu ojetých aut se ale i tento axiom může dostat do pozice, kdy statisticky mimořádně spolehlivé auto koupíte už od 40 tisíc Kč. Přesně to je případ tohoto Audi.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Jedno z nejspolehlivějších ojetých aut bez ohledu na stáří lze dnes koupit překvapivě levně

7.4.2022 | Petr Prokopec

Jedno z nejspolehlivějších ojetých aut bez ohledu na stáří lze dnes koupit překvapivě levně

/

Foto: Audi

Kvalita stojí peníze, to asi nikdy platit nepřestane, na trhu ojetých aut se ale i tento axiom může dostat do pozice, kdy statisticky mimořádně spolehlivé auto koupíte už od 40 tisíc Kč. Přesně to je případ tohoto Audi.

Představovat Audi A3 by pomalu mohlo být nošením dříví do lesa. První generace se totiž ukázala již v roce 1996, přičemž pro německou automobilku šlo o návrat k menším vozům po takřka dvaceti letech. Ten byl přes mnohé skeptické hlasy nepochybně úspěšný, neboť o rok později už značka slavila překonání hranice 100 tisíc prodaných exemplářů. Stejnou metu za jediný kalendářní rok pak Audi A3 v Evropě nezvládlo pokořit pouze dvakrát, a to loni a předloni, kdy výrobu i registrace narušily nejprve koronavirus a posléze nedostatek čipů. Letos tomu pak nejspíše bude podobně, i přesto je třeba potlesk, zvláště pak ve světě, kde dominanci začínají přebírat SUV všeho druhu.

A3 Sportback nicméně momentálně startuje již na 688 900 Kč, což není zrovna nízká suma. Jakkoliv se na první pohled zdá, že na rozdíl od konkurence došlo ke zlevnění. Když totiž čtvrtá generace vstupovala před dvěma lety na trh, stála minimálně 705 900 Kč. Za tuto částku jste nicméně dostávali motor 1,5 TSFI, zatímco nyní je s nižší sumou spojen litrový tříválec. Čtyřválcová jedna-pětka pak sice v ceníku zůstala, nicméně momentálně je již spojena minimálně se 745 900 Kč.

Ve světle těchto skutečností nás ani nepřekvapí, když namísto showroomů s novými vozy vezmete ztečí autobazary. Třetí generace v nich totiž startuje na 135 tisících korunách, zatímco tu druhou seženete pojízdnou dokonce od 40 tisíc Kč. To je docela překvapivé, zvláště v kontextu s hodnocením německých techniků. V jejich TÜV Reportu se totiž Audi A3 objevuje vždy na čelních příčkách - nejhůře hodnocena jsou osmi- a devítiletá auta, i tehdy ale A3 najdeme na 27. pozici z celkových 108.

Neznamená to nicméně, že byste mohli čapnout jakýkoliv vůz, který vám přijde pod ruku. Asi největší slabinou druhé i třetí generace jsou pružiny, které mohou být prasklé. Samotné zavěšení je pak u novějších aut výrazně lepší, slovo koroze však znají nanejvýš majitelé první generace, u jejích nástupců je krajně neobvyklá. Kde ovšem již na kritiku dochází, to jsou brzdové kotouče, které odchází rychleji, než by bylo zdrávo - ovšem znovu hlavně u druhé generace.

Ojedinělý je rovněž únik oleje, nicméně motor 2,0 TDI byl ve verzi BKD vyráběné do roku 2008 spojen s praskáním hlav válců. Pokud tedy můžete, sáhněte raději v případě druhé generace po exemplářích z konce výroby. U té třetí se pak raději vyhněte vozům s magnetickým podvozkem, který se projevuje nemalou hlučností. Výtky pak míří rovněž k dvouspojkovému automatu, za tím by ovšem měl stát nevhodně zvolený olej. Kontrola servisní historie před koupí se tedy rozhodně vyplatí.

Lze pak už jen dodat, že ve finále vlastně největší slabinu A3 představuje servis, neboť originální komponenty mohou být často dražší než celý vůz, a to přesto, že jich budete potřebovat jen pár. Možná proto nejprve zkontaktujte lokální mechanicky specializující se na koncernová auta. Díky tomu bude totiž levné nejen pořízení, ale i údržba. Kdo by to kdy ve spojitosti se čtyřmi kruhy řekl.


Jedno z nejspolehlivějších ojetých aut bez ohledu na stáří lze dnes koupit překvapivě levně - 1 - Audi A3 ojetina ilustracni foto 01Jedno z nejspolehlivějších ojetých aut bez ohledu na stáří lze dnes koupit překvapivě levně - 2 - Audi A3 ojetina ilustracni foto 02Jedno z nejspolehlivějších ojetých aut bez ohledu na stáří lze dnes koupit překvapivě levně - 3 - Audi A3 ojetina ilustracni foto 03
Audi A3 druhé generace lze pořídit již od 40 tisíc korun, nicméně u raných exemplářů se vyhněte dvoulitrovému turbodieselu. Foto: Audi

Jedno z nejspolehlivějších ojetých aut bez ohledu na stáří lze dnes koupit překvapivě levně - 4 - Audi A3 ojetina ilustracni foto 04Jedno z nejspolehlivějších ojetých aut bez ohledu na stáří lze dnes koupit překvapivě levně - 5 - Audi A3 ojetina ilustracni foto 05Jedno z nejspolehlivějších ojetých aut bez ohledu na stáří lze dnes koupit překvapivě levně - 6 - Audi A3 ojetina ilustracni foto 06
Stěžejním nešvarem té třetí jsou pak stejně jako u předchůdce praskající pružiny, výtky mají majitelé také k magnetickému podvozku. Foto: Audi

Zdroj: Auto Bild

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.