Kolik stojí výměna čelního skla na Astonu Martin? Je to opravdu „rána”

(+ video) S opravdovým sporťákem se pochopitelně pojí i vysoké provozní náklady. Cena čelního skla na ještě obyčejném V8 Vantage ale překvapí.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Kolik stojí výměna čelního skla na Astonu Martin? Je to opravdu „rána”

3.12.2016 | Marek Bednář | 7 příspěvků

Kolik stojí výměna čelního skla na Astonu Martin? Je to opravdu „rána”

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

(+ video) S opravdovým sporťákem se pochopitelně pojí i vysoké provozní náklady. Cena čelního skla na ještě obyčejném V8 Vantage ale překvapí.

Když člověk kupuje nové auto nebo mění pojištění toho stávajícího, jistě přemýšlí, jestli přibrat i připojištění skel nebo nikoliv. U některých aut je to skoro samozřejmost, neboť skla jsou vzhledem k jejich ceně relativně drahá, u jiných to tak být nemusí. Jak nyní ukazují zprávy od jednoho z majitelů Astonu Martin, jde-li o toto auto, pojištění rozhodně berte.

Freddy Hernandez z Floridy si nedávno koupil Aston Martin V8 Vantage. Není to pro nás neznámý vůz, pořídil ho od Douga DeMura, je to ten konkrétní kousek, jehož náklady na roční provoz jsme tu měli zhruba před měsícem. Řádné pojištění po DeMurových zkušenostech Hernandez sjednat neopomněl a sklo naštěstí pro něj patřilo mezi ty pojištěné věci.

Z Philadelphie si vůz odvezl do svého domova v centrální Floridě „v místě, které by Satan označil jako 'poněkud teplé'”, jak sám říká. A jel po vlastní ose. Je to asi 1 600 km, podle toho, kam přesně jedete, takže to není zase tak velké drama. Samozřejmě ale po cestě posbíral na příď auta spousty hmyzu a chtěl je po příjezdu umýt. Vytáhl hadici, kbelíky, šampony a pustil se do toho.

Začal s vodou - nijak extra studenou - shora auta a najednou slyšel prasknutí. Čelní sklo jeho Astonu si uprostřed vyrobilo dlouhou prasklinu, jak nevydrželo rozdíl teplot. Princip je podobný, jako kdybyste nalili horkou vodu na zmrzlé čelní sklo ve snaze rychle a jednoduše odstranit námrazu, jen tady bylo sklo horké a voda studená.

Takovýhle důvod praskání čelních skel je prý na Floridě údajně poměrně běžný, protože je tam prostě velké horko. Zajistil si tedy jeho výměnu z pojištění. Běžně by to firma přijela udělat k němu domů nebo do práce, ale na Astonu prý nikdy nepracovala, takže na to domluvila specialistu. A objednala sklo z Británie, jehož doprava trvala dva týdny, protože v USA v tu chvíli žádné dostupné nebylo - už to muselo varovat, že nepůjde o nejlevnější špás.

Hernandez tedy vůz odevzdal do servisu a o pár hodin později ho dostal zpátky s novým čelním sklem. Účet byl opravdu extrémní - čekal prý něco okolo 1 000 dolarů, i Doug DeMuro mluvil o osmi stovkách. Na faktuře ale vidíme zcela jiné číslo - 4 414 dolarů, tedy asi 112 400 korun. To je dvojnásobek toho, co stojí už tak drahé sklo na Teslu Model X, které je navíc opravdu specifické a vyráběné na jediném místě světa, navíc tu není účtovaný ani haléř za práci - je to jen cena dílu plus americká prodejní daň.

Na Astonu je „prostě sklo”, nepochybně specificky tvarované a nepochybně vyráběné v malých sériích, ale v principu stále stejné jako to, které na Škodu Rapid stojí okolo 2 000 Kč bez DPH. A zvlášť náročná práce jeho montáž také není.

Pokud tedy ještě pořád přemýšlíte nad pojištěním skel na svůj Aston, Porsche, Ferrari, cokoliv podobného - nepřemýšlejte. Je to prostě trochu jiný svět a i podobné „drobnosti” tady mohou stát neobvykle mnoho.


Kolik stojí výměna čelního skla na Astonu Martin? Je to opravdu „rána” - 1 - Aston Martin V8 Vantage celni sklo vymena cena 03Kolik stojí výměna čelního skla na Astonu Martin? Je to opravdu „rána” - 2 - Aston Martin V8 Vantage celni sklo vymena cena 04Kolik stojí výměna čelního skla na Astonu Martin? Je to opravdu „rána” - 3 - Aston Martin V8 Vantage celni sklo vymena cena 05
V8 Vantage je pořád krásné auto, teď už znovu s čelním sklem bez poskvrny

Kolik stojí výměna čelního skla na Astonu Martin? Je to opravdu „rána” - 4 - aston V8 vantage celni sklo cena 01
S takovou prasklinou s autem vážně jezdit nešlo

Kolik stojí výměna čelního skla na Astonu Martin? Je to opravdu „rána” - 5 - Aston Martin V8 Vantage celni sklo vymena cena 01Kolik stojí výměna čelního skla na Astonu Martin? Je to opravdu „rána” - 6 - Aston Martin V8 Vantage celni sklo vymena cena 02
4 414,41 dolarů - tolik přesně stálo nové čelní sklo

Zdroj: The Garage

Marek Bednář

Diskuze 7 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše