Nenechávejte svého psa při jízdě autem trpět, potížím pro něj i vás lze předejít

Stejně jako všichni lidé nejsou zrovna zapálenými motoristy, ani některá zvířata nemají cestování autem rádi. Víme, jak jim ho alespoň usnadnit.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Nenechávejte svého psa při jízdě autem trpět, potížím pro něj i vás lze předejít

9.7.2018 | Petr Prokopec

Nenechávejte svého psa při jízdě autem trpět, potížím pro něj i vás lze předejít

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Stejně jako všichni lidé nejsou zrovna zapálenými motoristy, ani některá zvířata nemají cestování autem rádi. Víme, jak jim ho alespoň usnadnit.

Doba letních dovolených je tu. Je stále docela obvykle využívat k přesunu do zahraničí auto, a tak jsme se v předchozích článcích zaměřili na odlišná pravidla silničního provozu či varovali před nejhloupější chybou při opouštění vozu. Auto se ale pro živé tvory může stát nepříjemným místem k pobytu nejen když jej ponecháte na místě, ale i za jízdy.

Řeč je domácích mazlíčcích, které řada lidí bere na dovolené sebou. V takové chvíli je ovšem třeba se na cestu důkladně připravit a hlavně nepočítat s tím, že do cíle dorazíte stejně rychle, jako kdyby jste jeli sami. Zejména psi totiž trpí jistou formou kinetózy (známé též pod poněkud zavádějícím označením „mořská nemoc“), neboť jejich motorika se obtížně vyrovnává s pohybem automobilu. A to nejčastěji končí pozvracením zavazadelníku. To jistě není nic příjemného pro psa ani pro vás, jak tomu tedy zabránit?

Dle veterináře Daniela Edgeho by zvířata měla dostat před cestou jen velmi malou porci potravy. Zároveň jsou nutné častější zastávky. „Stejně jako lidé i psi potřebují občas protáhnout nohy, uvolnit nashromážděnou energii a uvolnit se. Pokud jste přitom na cestě, je ideální, abyste vašim mazlíčkům dopřáli každé dvě tři hodiny přestávku 15 až 20 minut,“ říká Edge. Ani to ale samozřejmě nemusí stačit, proto Edge dodává, že je třeba sledovat symptomy kinetózy, neboť má jasné projevy ještě dříve, než se pes pozvrací.

Všímat byste si měli hlavně nadýmání, slintání, klepání, vytí či výraznějšího olizování pysků. Pokud něco z tohoto zaznamenáte, pak váš pes nejspíše již začíná pociťovat nevolnost z pohybu a je třeba, abyste zastavili a umožnili mu proběhnout se na čerstvém vzduchu. Jinak vás čeká úklid zavazadlového prostoru.

Může se ovšem rovněž stát, že váš pes bude po celou dobu v naprostém klidu a přesto se pozvrací. Není to až tak časté, dle Edgeho jednoduše neexistuje vzorec, který by byl vždy bernou mincí. Stejně jako jsou individuality lidé, jsou jimi i zvířata. Mozek některých tedy na rozhozenou rovnováhu a pohyb, který není zcela pod jejich kontrolou, tedy reaguje bez problémů, u jiných však nikoliv.

Pokud tedy chcete mít naprostou jistotu, zajděte s vaším mazlíčkem před odjezdem k veterináři, který s vámi probere veškeré detaily cesty a na základě případných záznamů i naznačí, zda můžete čekat potíže či nikoliv. Stejně tak vám může předepsat i pilulky, jejichž účinek se podobá kinedrylu a které učiní cestování o poznání snesitelnějším.


Nenechávejte svého psa při jízdě autem trpět, potížím pro něj i vás lze předejít - 1 - Psi v aute ilustracni foto 01Nenechávejte svého psa při jízdě autem trpět, potížím pro něj i vás lze předejít - 2 - Psi v aute ilustracni foto 02Nenechávejte svého psa při jízdě autem trpět, potížím pro něj i vás lze předejít - 3 - Psi v aute ilustracni foto 03
Pokud sebou na dovolenou berete své mazlíčky, můžete předem udělat dost pro jejich komfort i čistotu vašeho zavazadelníku

Zdroj: Travel and Leisure

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.