Mezi kouřením marihuany a rizikem nehody není spojitost, říká studie NHTSA

Konzumenti marihuany mnohdy tvrdí, že její účinky nikterak neovlivňují řízení. Výzkum americké NHTSA naznačuje, že nepřehánějí.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Mezi kouřením marihuany a rizikem nehody není spojitost, říká studie NHTSA

14.2.2015 | Adam Šrámek | 3 příspěvky

Mezi kouřením marihuany a rizikem nehody není spojitost, říká studie NHTSA

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Konzumenti marihuany mnohdy tvrdí, že její účinky nikterak neovlivňují řízení. Výzkum americké NHTSA naznačuje, že nepřehánějí.

I mezi vámi by se jistě našla řada kuřáků, kteří nemají svou kratochvíli spojenou pouze s kouřením běžných cigaret s tabákem. A při pohledu na světové žebříčky poukazující na prvenství České republiky v množství konzumentů marihuany ve společnosti se zdá, že by takových nemuselo být málo. Pakliže patříte mezi ně - ať už pravidelně nebo nárazově - možná ještě „v rauši” usedáte za volant automobilů.

Pokud se stane něco závažnějšího, zejména jste-li účastníky nehody, nebo když na vás policejní hlídka vytáhne elektronický či jednorázový tester a ten ukáže pozitivní výsledek, může se vám to vymstít. Že může tento test na drogy vyjít pozitivně i u člověka, který už v těle nemá aktivní psychotropní látku, nýbrž jen tu neaktivní, tedy neovlivňující klíčové schopnosti, je známá věc, o které se neustále hovoří. My se však nechceme rozebírat tuto problematiku, ale odpovědět na otázku, v jaké míře zvyšuje užívání marihuany riziko nehody.

Odpověď na tuto nezodpovězenou otázku zjišťoval americký institut NHTSA (National Highway Traffic Safety Administration). Právě z jeho studie překvapivě vyplývá, že kouření marihuany „riziko nehody výrazně nezvyšuje“ a že daleko nebezpečnější roli hraje za volantem alkohol. Tato studie byla prováděna po dobu 20 měsíců ve městě Virginia Beach a bylo při ní testováno a odborníky analyzováno chování 10 858 řidičů, kteří měli nehodu. Souběžně s tím probíhalo srovnání s řidiči ze stejného místa, kteří ve stejný okamžik svůj vůz dokázali od nehody uchránit.

Výsledky, při jejichž vyhodnocování byl brán v potaz věk, pohlaví i etnický původ, ukázaly, že užívání marihuany nevytváří významná rizika vedoucí k vyšší účasti v dopravní nehodě. NHTSA nicméně dodává, že riziko nehody (s výjimkou vlivu demografických rozdílů) vzrůstá dle měření o 25 procent, právě když je řidič pod vlivem drogy. Souběžně s tím ovšem institut zdůrazňuje, že je to také zkresleno velkým počtem mladých lidí (bourajících), jakožto největších konzumentů marihuany. Právě ti totiž způsobují mnoho nehod i za střízliva.

Významný nárůst nehodovosti tedy není ve výsledku spojen s přítomností látky THC (tetrahydrocannabinolu) v krvi, protože jakmile dojde k očištění dat, dospějeme někam k pětiprocentnímu nárůstu nehodovosti ve srovnání s lidmi za střízliva. Zajímavostí je, že toto riziko ještě dále klesá až k nulovým hodnotám u těch, kteří kombinují marihuanu s alkoholem. Zároveň se prokázalo, že u řidičů s alkoholem roste riziko s přibývajícím množství v krvi téměř exponenciálně.

Při půl promile se zvyšovalo dvakrát, při 0,8 (což je limit povolený v USA pro všechny starší 21 let) pak čtyřikrát a při 1,2 promile dokonce osmkrát oproti stavu střízlivosti. Jestli tyto závěry budou mít nějaký vliv na potírání užívání marihuany před jízdou, teprve uvidíme.


Mezi kouřením marihuany a rizikem nehody není spojitost, říká studie NHTSA - 1 - Marihuana za volantem 2015 01Mezi kouřením marihuany a rizikem nehody není spojitost, říká studie NHTSA - 2 - Marihuana za volantem 2015 02Mezi kouřením marihuany a rizikem nehody není spojitost, říká studie NHTSA - 3 - Marihuana za volantem 2015 03
Marihuana za volantem jistě není záležitost, kterou by měl kdokoliv tolerovat, ukazuje se však, že je její vliv na nehodovost takřka zanedbatelný

Zdroj: Car and Driver

Adam Šrámek

Diskuze 3 příspěvky

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.