O víkendu se mění letní čas na zimní, nehod skokově přibude. Na co dát pozor?

O víkendu se posune čas o hodinu zpět a nebude to jen příjemné. S příchodem zimního času je pohyb po silnicích zejména pro některé z nás nebezpečnější.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

O víkendu se mění letní čas na zimní, nehod skokově přibude. Na co dát pozor?

27.10.2017 | Petr Prokopec | 10 příspěvků

O víkendu se mění letní čas na zimní, nehod skokově přibude. Na co dát pozor?

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

O víkendu se posune čas o hodinu zpět a nebude to jen příjemné. S příchodem zimního času je pohyb po silnicích zejména pro některé z nás nebezpečnější.

Tento víkend dochází ke změně času z letního na zimní, tedy z toho uměle upraveného na standardní. V noci ze soboty na neděli se tedy hodiny přetočí zpátky ze tří na dvě, což na první pohled vypadá jako dobrá zpráva - vyspíme se o hodinu déle. Jenže nejde o to jediné, co s touto změnou přijde.

Podle statistiků máme v souvislosti s přechodem na zimní čas očekávat nárůst dopravních nehod, alespoň na základě zkoumání dat z let 2012 až 2017. Podle záznamů dochází vždy během listopadu k nárůstu incidentů o 12 procent ve srovnání se říjnem, přičemž nejriskantnější je období mezi pátou a osmou hodinou večerní, kdy jsou nehody častější dokonce o 29 %.

Tato data pochází z Velké Británie, kde bylo analyzováno 18 000 hlášených pojistných událostí ve zmíněném období. Nedá se ovšem předpokládat, že by jinde ve světě - a tedy i v České republice - bylo cokoliv jinak. Také nám ostatně v posledních dnech dorazily do redakčního e-mailu tiskové zprávy od českých pojišťoven, které před změnou času a jejími následky varují, pouze se neopírají o takto konkrétní data.

Změna času na každý pád zvyšuje rizika zejména pro mladé řidiče. Je to pochopitelné, takoví lidé nemají s jízdou v noci tolik zkušeností a v létě se jí lze snadno zcela vyhnout. S příchodem podzimu a zimy to jde hůře a v případě změny času jsou náhle konfrontováni s náročnějšími podmínkami i v době, která o pouhý den dříve takovou výzvu neznamenala. K nehodě je pak o poznání blíže.

„Pro spoustu mladých motoristů jsou večery, jež přicházejí po změně času, jejich první zkušeností s jízdou v noci a vyrovnáváním se s omezenou viditelností a záblesky světlometů,“ říká zástupce jedné z britských pojišťoven. Ty české pak dodávají, že další velmi ohroženou skupinou jsou chodci, kteří jsou rázem hůře viditelní. A citelně také přibývá srážek se zvěří, napříč rozličnými skupinami řidičů.

Moudré je poučit se z chyb jiných, a tak je dobré se zamyslet, jestli riskovat jízdu v noci, pokud se jí nemůžete vyhnout a necítíte se za takových podmínek na silnici jistí. Zkušenosti lze získat i jinak než riskováním v plném provozu. Pokud se poblíž silnice nebo přímo po ní budete pohybovat jako chodci, je třeba mít na paměti, že řidič auta, které vidíte, vás vidět nemusí, a to i přes použití reflexních prvků, může být třeba oslněn vozem v protisměru. Vstupovat do jeho dráhy je tak možné jen v případě, kdy jste si jistí, že vás registruje.

Se zvěří je to pochopitelně složitější, některým srážkám s ní nelze zabránit. Zkuste si ale nacvičit, že pokud vidíte zvíře blížící se, klidně i zdáli, k silnici, okamžitě trubte. Zvíře většinou nereaguje na blížící se vůz a pokud je oslněno, jedná zmateně. Na hluk ale obvykle reaguje úprkem jiným směrem, což je obvykle přesně to, co při vyhlídkách na možnou kolizi potřebujete...


O víkendu se mění letní čas na zimní, nehod skokově přibude. Na co dát pozor? - 1 - Nocni nehody ilustracni foto 01O víkendu se mění letní čas na zimní, nehod skokově přibude. Na co dát pozor? - 2 - Nocni nehody ilustracni foto 02O víkendu se mění letní čas na zimní, nehod skokově přibude. Na co dát pozor? - 3 - Nocni nehody ilustracni foto 03
O víkendu nás čeká změna času, přičemž dle pojišťovacích společností tento přechod předchází nárůstu nehodovosti, hlavně ve večerních hodinách, u mladých a nezkušených řidičů, chodců a také v případě konfrontace se zvěří

Zdroj: Auto Express

Petr Prokopec

Diskuze 10 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.