Ojetá Škoda Yeti spojuje praktičnost s robustností za stále nižší cenu, libují si Němci

Yeti už se nevyrábí, jen kvůli tomu ale první SUV mladoboleslavské značky na atraktivitě neztratilo. Kleslo pod 270 tisíc korun i jako diesel po faceliftu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Ojetá Škoda Yeti spojuje praktičnost s robustností za stále nižší cenu, libují si Němci

30.4.2020 | Petr Prokopec

Ojetá Škoda Yeti spojuje praktičnost s robustností za stále nižší cenu, libují si Němci

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Yeti už se nevyrábí, jen kvůli tomu ale první SUV mladoboleslavské značky na atraktivitě neztratilo. Kleslo pod 270 tisíc korun i jako diesel po faceliftu.

Mladoboleslavská automobilka sice poslední dobou zdůrazňuje, že její budoucností jsou SUV, ovšem na takovou Škodu Yeti, která byla prvním takovým vozem, v jejím portfoliu již nenarazíte. To může leckoho nemile překvapit, neboť čtyřkolový sněžný muž se stal skoro stejnou legendou jako ten dvounohý. Nestojí za tím jen nadmíru kladná recenze Jeremyho Clarksona, který kdysi v Top Gearu nechal na českém SUV přistávat i vrtulník, ale skutečnost, že Yeti je v podstatě synonymem pro firemní slogan Simply Clever.

Stačí si ostatně jen uvědomit, že první SUV značky bylo stejně velké jako VW Golf, ovšem nabízelo podobnou praktičnost jako užitkové Caddy. Přitom bylo k dispozici za rozumný peníz. Takovému vábení Evropa nedokázala odolat ani ve chvílí, kdy soudobá vlna popularity SUV ještě byla za dveřmi. V letech 2012 až 2016 tak značka prodávala 60 tisíc kusů ročně. A v roce finálním šla produkce dolů pouze proto, že jí Škoda utlumila, nikoliv proto, že by pro osm let staré Yeti nebyli zákazníci.

Momentálně se tak zájem přesunul na trh s ojetinami, kde sněžný muž válí možná ještě o poznání více než jako novinka v showroomech. Ceny totiž i přes onu oblibu razantně klesly a tak dnes levně pořídíte i pofaceliftové verze, zvláště pak v Německu. Upozorňují na tko kolegové z německého Auto Bildu a rovno přidávají důkaz - stříbrně lakovaný exemplář z roku 2014, který se dočkal dvoulitrového dieselu, výbavy Ambition a je k mání za 9 899 Eur (cca 269 tisíc Kč).

S čím přitom dále můžete počítat? Jistým negativem je možná absence pohonu všech kol, ovšem na druhou stranu je 110 koní a 250 Nm točivého momentu spojeno s nižší spotřebou. Dvoulitrový dieselový agregát je pak robustní a spolehlivý, stejně jako pětistupňový manuál. V servisech vás tedy rozhodně dle křestního jména znát nebudou, jakkoliv jen s pozitivy motor 2,0 TDI spojen není. Jde totiž o jednotku plnící normu Euro, jenž má na některých místech v Německu stále utrum.

V případě českých silnic se ovšem problémů s rukou zákona obávat nemusíte, v podstatě zde tak již máme jen pozitiva. Pokud tedy zvládnete dohlédnout již za poněkud postarší vizáž palubky, můžete počítat s dvouzónovou klimatizací, vyhřívanými sedadly, tempomatem, navigací či zadními parkovacími senzory. Dále je tu odnímatelné tažné zařízení, za které lze připojit až 1,5tunový přívěs, o hlavní porci praktičnosti se však stará zavazadelník, jenž dokáže pobrat až 1 760 litrů.

Zmínit už můžeme snad jen poslední vábničku, a tou je prodej vozu po prvním majiteli, který najel 119 500 km. A jelikož Yeti míří do světa skrze autobazar, je možné počítat dokonce s roční zárukou. Pokud tedy toužíte po SUV, vlastně se vám divíme, že již neuháníte do směnárny. Na účtu si ale rozhodně nechte nějakou rezervu, neboť nejspíše bude potřeba vyměnit brzdy. Ty jsou totiž dle dat z německé TÜV asi jedinou zásadní slabinou sněžného muže.


Ojetá Škoda Yeti spojuje praktičnost s robustností za stále nižší cenu, libují si Němci - 1 - Skoda Yeti 2020 ojetina na prodej 01Ojetá Škoda Yeti spojuje praktičnost s robustností za stále nižší cenu, libují si Němci - 2 - Skoda Yeti 2020 ojetina na prodej 02Ojetá Škoda Yeti spojuje praktičnost s robustností za stále nižší cenu, libují si Němci - 3 - Skoda Yeti 2020 ojetina na prodej 03Ojetá Škoda Yeti spojuje praktičnost s robustností za stále nižší cenu, libují si Němci - 4 - Skoda Yeti 2020 ojetina na prodej 04Ojetá Škoda Yeti spojuje praktičnost s robustností za stále nižší cenu, libují si Němci - 5 - Skoda Yeti 2020 ojetina na prodej 05Ojetá Škoda Yeti spojuje praktičnost s robustností za stále nižší cenu, libují si Němci - 6 - Skoda Yeti 2020 ojetina na prodej 06Ojetá Škoda Yeti spojuje praktičnost s robustností za stále nižší cenu, libují si Němci - 7 - Skoda Yeti 2020 ojetina na prodej 07Ojetá Škoda Yeti spojuje praktičnost s robustností za stále nižší cenu, libují si Němci - 8 - Skoda Yeti 2020 ojetina na prodej 08Ojetá Škoda Yeti spojuje praktičnost s robustností za stále nižší cenu, libují si Němci - 9 - Skoda Yeti 2020 ojetina na prodej 09Ojetá Škoda Yeti spojuje praktičnost s robustností za stále nižší cenu, libují si Němci - 10 - Skoda Yeti 2020 ojetina na prodej 10Ojetá Škoda Yeti spojuje praktičnost s robustností za stále nižší cenu, libují si Němci - 11 - Skoda Yeti 2020 ojetina na prodej 11Ojetá Škoda Yeti spojuje praktičnost s robustností za stále nižší cenu, libují si Němci - 12 - Skoda Yeti 2020 ojetina na prodej 12
Nabízená Škoda Yeti za méně než 270 tisíc korun vypadá obstojně, navíc je s ní spojena i jednoletá záruka

Zdroj: Mobile.de, [https://www.autobild.de/artikel/skoda-yeti-2.0-tdi-2014-gebraucht-preis-kofferraum-16761497.html Auto Bild]

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše