Policie při honičce zabila dalšího člověka, ani přiznat to nesvede

Amaterismus, diletantství, hloupost? Zřejmě tohle všechno naráz má na svědomí včerejší smrt 17letého člověka při policejní honičce na D1.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Policie při honičce zabila dalšího člověka, ani přiznat to nesvede

2.3.2013 | Walter Kraft | 517 příspěvků

Policie při honičce zabila dalšího člověka, ani přiznat to nesvede

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Amaterismus, diletantství, hloupost? Zřejmě tohle všechno naráz má na svědomí včerejší smrt 17letého člověka při policejní honičce na D1.

„Inspekce: zásah policie na D1, při kterém zemřel 17letý řidič, byl v pořádku.” Tak zní nadpis nejnovějšího článku na webu Novinky.cz ke včerejší nehodě na nejznámější české dálnici, která byla přímým následkem jednání policejních složek. Původně jsem k tomuto tématu nechtěl říci ani slovo, ale takový závěr mě zvedl ze židle. Připadá vám zásah, v jehož rámci je při pronásledování poškozeno osm aut, který skončí hromadnou nehodou šesti vozů, a při kterém shoří dva automobily a zemře člověk, v pořádku? Mně tedy ne.

Už vidím zástupy odhodlaných diskutérů tvrdících s kamennou tváří Ivana Draga, že vina je na straně řidiče, který odmítl zastavit policii v údajně kradeném autě. Když zemřel, tak zemřel, nic jiného si nezasloužil. A jste si jistí? Trest smrti u nás nedáváme ani za vraždu, tento člověk neměl řidičák, bez dovolení si půjčil auto od otce a nezastavil na výzvu policie. Za to se dává co? Facka, pět tisíc pokuty a zákaz řízení? Fakt, že policie nedokázala zajistit, aby věc skončila takovým trestem, jde plně na její vrub a je mi úplně jedno, jestli byl její zásah formálně v pořádku. Fakticky šlo o fatální selhání, bohužel doslova.

Přijde mi to jak mluvení do vrby, ale když to nestačí říci desetkrát, musím to říci pojedenácté. Policisté musí plnit své povinnosti ne tak, aby dosáhli cíle za každou cenu, ale by jej dosáhli za úměrného rizika pro sebe a své okolí. Stejně jako snad pochopí, že není možné řešit krádež sušenky v samoobsluze střelbou na ulici, není možné ani krádež vozu (sice to krádež nebyla, ale policie, aspoň doufám, jednala v dobré víře) řešit šílenou honičkou na přeplněné dálnici. Občas je zkrátka nutné spokojit se s „prohrou” - kvůli návratu sušenky majiteli přece nestojí riskovat zastřelení člověka, třebaže samotného zloděje. Stejně tak nestojí za to riskovat smrtelnou nehodu na veřejné dálnici kvůli ukradenému autu.

Chápu, že se s tím někteří budou obtížně smiřovat, ale právě toto je znakem civilizované společnosti. Je určitě nutné, aby policie v takovém případě jednala, aby se pokusila zloděje zastavit, následky jeho jednání eliminovat a před dalším podobným jednání dotyčného společnost ochránit. To si přeji i já. Ale nepřeji si, aby volila takové prostředky, při níž je krom domněle ukradeného vozu, který nakonec stejně shořel, poškozeno třináct dalších aut a ještě někdo zemře. A opravu mě nezajímá, kdo přesně je tím mrtvým, mohl jím být kdokoli z účastníků kterékoli z nehod. Něco takového se nesmí stát, prostě nesmí.

Můžete namítat, že to není policie, kdo je za danou situaci odpovědný, ale to je velmi nedůvtipné. Nepochybuji o tom, že i kdyby šlo o zloděje, a tím spíše, když se jednalo jen o nezbedného syna, by s „půjčeným” autem jen někam dojel více či méně bezpečným způsobem. Bylo to trvání policie na jeho zastavení, které později zemřelého řidiče donutilo pohybovat se v provozu naprosto nestandardním způsobem a tatáž příčina stála i za tragickou nehodou, kterou celá honička skončila.

Policie měla zvolit úplně jiné prostředky, pravidelně „machruje” s vrtulníkem při natáčení bagatelních přestupků v dopravě, kde s ním byla tentokrát? Má spoustu neoznačených aut, se kterým bylo možné vůz potichu sledovat, a řidiče „sebrat”, až by zastavil. Jednou by to udělat musel. Co s nimi dělala v tomto případě? Policie má zkrátka tisíc a jeden prostředek, jak podobné situace řešit naprosto bezpečně, aby se o tom v médiích neobjevil ani řádek. Že to včera neudělala a nedělá to pravidelně, svědčí o amaterismu, neschopnosti a hlouposti lidí, kteří se zásahu účastnili a kteří jej řídili.

Policie podle Novinek uvedla, že „v místě sice zastavila dopravu, ale nepostavila do cesty žádné překážky, do kterých by mohl unikající vůz narazit”. Takže je to vlastně v pohodě... A co čekáte, že se stane, když začnete zastavovat dopravu a do cesty auta jedoucího pravděpodobně rychlostí přes 200 km/h, postavíte překážku v podobě několika dalších přijíždějících aut? Hromadnou srážku několika pomalu jedoucích či stojících vozů?

Hořce mě rozesmívá zbabělost policie, která ani toto neumí přiznat a ještě si od generální inspekce nechá vystavit glejt o tom, jak všechno bylo v pořádku. To je přece pokrytectví nejhrubšího zrna. Pokud toto nebylo v pořádku, co pak má být problémem? Až pět hořících aut a tři mrtví? Tohle odmítám pochopit, nebo jen tiše poslouchat.

Nemám nejmenších pochyb o tom, že policie včera naprosto selhala při volbě prostředků, které měly vést k zastavení oprávněně podezřelého řidiče. Pokud si to na místě neuvědomili ti, kteří na místě přímo zasahovali, pokud si to neuvědomili, kteří akci řídili, pokud si to ani s odstupem času neuvědomuje vedení policie a dozorující orgán zásah to dokonce narychlo schvaluje, děje se tu něco velmi špatného. Něco, před čím bychom neměli zavřít oči a mávnout nad tím rukou. Zítra v koloně před podobně „chytrým” policejním zátarasem můžete stát právě vy...


Policie při honičce zabila dalšího člověka, ani přiznat to nesvede - 1 - Nehoda D1 Policie CR 1 brezna 01Policie při honičce zabila dalšího člověka, ani přiznat to nesvede - 2 - Nehoda D1 Policie CR 1 brezna 02Policie při honičce zabila dalšího člověka, ani přiznat to nesvede - 3 - Nehoda D1 Policie CR 1 brezna 03Policie při honičce zabila dalšího člověka, ani přiznat to nesvede - 4 - Nehoda D1 Policie CR 1 brezna 04Policie při honičce zabila dalšího člověka, ani přiznat to nesvede - 5 - Nehoda D1 Policie CR 1 brezna 05
Takhle to dopadá, když je zásah policie v pořádku. Abychom se děsili těch, které v pořádku terpve nebudou...

Zdroj: Novinky.cz, Foto: Novinky.cz

Walter Kraft

Diskuze 517 příspěvků