Rozsudek NSS může rozložit celý bodový systém, za trest označil i samotné body

Trestem pro řidiče není až „vybodování” a související ztráta řidičáku, ale už jednotlivé udělení trestných bodů. To je pro celý bodový systém velká rána.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Rozsudek NSS může rozložit celý bodový systém, za trest označil i samotné body

4.1.2016 | Marek Bednář | 12 příspěvků

Rozsudek NSS může rozložit celý bodový systém, za trest označil i samotné body

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Trestem pro řidiče není až „vybodování” a související ztráta řidičáku, ale už jednotlivé udělení trestných bodů. To je pro celý bodový systém velká rána.

Přidělené trestné body za přestupek jsou trestem samy o sobě, nikoliv jen administrativním opatřením. Potvrdil to Nejvyšší správní soud s tím, že každé jednotlivé udělení trestných bodů bude úřad muset řidiči oznámit, nikoliv je jen zapsat do karty řidiče. „S ohledem na skutečnost, že i jednotlivý záznam bodů do registru řidičů je trestem, jeví se vhodnějším, aby řidiči bylo z úřední povinnosti oznámení i jednotlivého záznamu,” stojí v rozhodnutí NSS.

Ministerstvo dopravy pracuje na systému, jak řidiče vyrozumět, ale přitom nezahltit úředníky prací navíc. Ti z toho v současné době nemají lehké spaní. „Nedovedu si to v žádném případě představit. My v současném personálním obsazení nezvládáme ani zaevidovat přidělení bodů ve lhůtě do pěti dnů,” komentovala novou povinnost Helena Čejková, vedoucí oddělení správy provozu na pozemních komunikací Ústeckého kraje. Jiní úředníci zatím rozhodnutí NSS údajně považují za radu řidičům, jak se vyhnout trestu.

Když je totiž řidič pokutován, je podle nich nasnadě, že mu mohou být také přiděleny trestné body. A mělo by být na něm si zjistit, zda tomu tak opravdu bylo, resp. zda tomu u daného přestupku tak být má. S větou „Neznalost práva neomlouvá” se ke stejnému názoru kloní i advokát Josef Biňovec. Výrok NSS přesto považuje za správný.

Ten je vyvrcholením snahy řidiče z jižních Čech, kterému úřad chtěl zabavit řidičský průkaz po dosažení 12 trestných bodů. Neupravil však počet bodů řidiče podle změny v bodovém systému v roce 2011, ačkoliv tak učinit měl. Kdyby byla úprava provedena, řidič by měl bodů 11, nikoliv 12. V souvislosti s tím změnil své předchozí stanovisko z označení bodů jako administrativního opatření na formu trestu.

Na to navazuje právník Josef Nekvapil, který se zabývá dopravními přestupky a jeho cílem jsou zásadní úpravy bodového systému. „Pokud Nejvyšší správní soud řekl, že bod je trestem, pak při využití trestního práva musí být řidič před udělením trestu napřed obviněn a dostat možnost se hájit,” tvrdí s tím, že pouhá informace o připsání bodů nestačí. Další námitkou může být, že jsou-li jednotlivé body trestem, je to k pokutě druhý trest za jedno provinění, což je ten aspekt, který může podkopat celý současný, nutno dodat velmi nešťastný bodový systém.

Řidič se i za dnešního stavu může snadno dostat k informaci o stavu svého „bodového konta”, ovšem nemá-li datovou schránku, není to zdarma. CzechPointy a obecní úřady vytisknou „Výpis z karty řidiče” za poplatek 15 korun za jednu stránku a pokud za sebou řidič nemá bodovaných přestupků desítky, dvě stránky stačí.


Rozsudek NSS může rozložit celý bodový systém, za trest označil i samotné body - 1 - policejni kontrola ilustracni 01Rozsudek NSS může rozložit celý bodový systém, za trest označil i samotné body - 2 - policejni kontrola ilustracni 02Rozsudek NSS může rozložit celý bodový systém, za trest označil i samotné body - 3 - policejni kontrola ilustracni 03
Už samotné body za přestupek jsou trestem, rozhodl NSS. Co všechno toto rozhodnutí bude znamenat, ukáže teprve čas

Zdroje: iDnes, ePravo

Marek Bednář

Diskuze 12 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše