Seat Ateca je tip na velmi spolehlivé SUV za ještě slušné peníze, v Česku si ho spousta lidí nevšímá

Vyloženě skvělý „kauf” v této třídě a v současné době udělat nejde, když ale někdo v České republice nabídne prakticky stejné auto, které nabízí i Škoda, zůstane nutně mimo hledáček spousty kupců. To nabídku přece jen trochu zatraktivní.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Seat Ateca je tip na velmi spolehlivé SUV za ještě slušné peníze, v Česku si ho spousta lidí nevšímá

14.12.2021 | Petr Prokopec

Seat Ateca je tip na velmi spolehlivé SUV za ještě slušné peníze, v Česku si ho spousta lidí nevšímá

/

Foto: Seat

Vyloženě skvělý „kauf” v této třídě a v současné době udělat nejde, když ale někdo v České republice nabídne prakticky stejné auto, které nabízí i Škoda, zůstane nutně mimo hledáček spousty kupců. To nabídku přece jen trochu zatraktivní.

Seat Ateca je spoustou českých motoristů přehlížen. Stojí za tím hlavně jeho blízká příbuznost se Škodou Karoq, která má u většiny zákazníků automaticky přednost stejně jako Škoda Rapid před Seatem Toledo, Škoda Citigo před Seatem Mii apod. Jasně to potvrzují prodeje, neboť španělské SUV si za celý letošní rok pořídilo pouze 775 motoristů. To české přitom jen v listopadu zamířilo k 872 lidem, celkově pak dokonce k 8 991 zákazníkům. A když připočítáme výkonnou verzi Cupra Ateca, mnoho se nezmění - tu si letos koupilo jen 17 lidí.

Z celoevropského pohledu je situace mnohem vyrovnanější, třebaže Karoq v ročních číslech obvykle o něco vede i v tomto případě. Španělského SUV se ale celkově prodalo víc, neboť na svět přišlo jako první, již v roce 2016. Dostupných aut je tedy víc a jsou průměrně starší, což tlačí ceny dolů. Je ovšem v případě koupě vozu z druhé ruky o co stát? A je čeho obávat?

V prvním případě zní odpověď ano, Ateca je mezi tříletými vozy dle aktuálních statistik TÜV 49. vůbec nejspolehlivějším autem a mezi srovnatelnými SUV se vejde do nejlepší pětky. Přesto při výběru toho správného kusu záleží na roku výroby, který zvolíte. Ateca totiž prošla několika svolávacími akcemi, kdy v roce 2018 došlo na nápravu elektronické parkovací brzdy, v roce 2019 na dosazení chybějícího zamykání zadní středové hlavové opěrky a loni na přeprogramování řídicí jednotky světel. Mimo to tu pak máme i verdikt z dlouhodobého testu německého Auto Bildu, který vyústil ve třetí místo v celkovém historickém pořadí a první mezi všemi kdy zkoušenými SUV.

I přes veškerou chválu to ovšem neznamená, že by Ateca byla zcela bez chyb. I přes nápravu softwaru jsou menší problémy spojené právě se světly, větší pak můžete hledat u brzdových kotoučů, které odcházejí rychleji, než je obvyklé. To je ale v rámci neduhů prakticky vše, ostatně s ohledem na relativní mladost koroze ještě nestihla pořádně zaúřadovat a počítat lze také s neděravým výfukovým systémem. Suma sumárum vás tak žádné nepříjemné překvapení nečeká.

Pokud jde o ceny, stačit vám budou podobné peníze jako na novou Fabii. Španělské SUV dnes v bazarech startuje okolo 13 tisíc Eur (cca 330 tisíc korun), za tuto částku si nicméně pořídíte nejslabší 1,6litrový turbodiesel se 115 koňmi a vyšším nájezdem. O chlup dražší jsou pak vozy s litrovým benzinovým tříválcem, u nichž budete postrádat výkon a spotřeba při vyšší zátěži je neúměrná, najeto ale mívají méně.

Ideálem je se tak zdá být dvoulitrový benzin nebo benzinová jedna-čtyřka, u níž můžete počítat se 150 koňmi. Ty lze přitom mít od pořád přijatelných 16 000 Eur (asi 400 tisíc korun). V případě již zmiňované varianty Cupra Ateca pak obojí můžete zdvojnásobit - pod kapotou totiž odvádí svou práci hned 300 benzinových koní, ovšem pod 30 tisíc Eur (760 tisíc korun) toto provedení není k mání. Vše ale kompenzuje nejen oním výkonem, ale i nájezdem, který nepřesahuje 50 000 km, jde o stále mladé auto.


Seat Ateca je tip na velmi spolehlivé SUV za ještě slušné peníze, v Česku si ho spousta lidí nevšímá - 1 - Seat Ateca a Cupra Ateca ojetina ilustracni foto 01Seat Ateca je tip na velmi spolehlivé SUV za ještě slušné peníze, v Česku si ho spousta lidí nevšímá - 2 - Seat Ateca a Cupra Ateca ojetina ilustracni foto 02Seat Ateca je tip na velmi spolehlivé SUV za ještě slušné peníze, v Česku si ho spousta lidí nevšímá - 3 - Seat Ateca a Cupra Ateca ojetina ilustracni foto 03
Ojetý Seat Ateca je zajímavá koupě. Technické problémy se mu zatím prakticky vyhýbají, přitom okolo 400 tisíc už seženete velmi hezké kousky. Foto: Seat

Seat Ateca je tip na velmi spolehlivé SUV za ještě slušné peníze, v Česku si ho spousta lidí nevšímá - 4 - Seat Ateca a Cupra Ateca ojetina ilustracni foto 04Seat Ateca je tip na velmi spolehlivé SUV za ještě slušné peníze, v Česku si ho spousta lidí nevšímá - 5 - Seat Ateca a Cupra Ateca ojetina ilustracni foto 05Seat Ateca je tip na velmi spolehlivé SUV za ještě slušné peníze, v Česku si ho spousta lidí nevšímá - 6 - Seat Ateca a Cupra Ateca ojetina ilustracni foto 06
Provedení Cupra přináší 300 koní, trh ale dorazilo teprve předloni. Počítat ale proto zatím musíte s opravdu vysokou cenou. Foto: Seat

Zdroj: Auto Bild

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.