Triky, které rallyový šampion učí policisty, může někdy v provozu využít každý řidič

Situací, v nichž se některé dramatické manévry budou hodit, nebude v každodenním provozu mnoho, stát se lepším řidičem ale nikdy není na škodu. Povolaný expert předvádí základní triky.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Triky, které rallyový šampion učí policisty, může někdy v provozu využít každý řidič

5.5.2019 | Mirek Mazal

Triky, které rallyový šampion učí policisty, může někdy v provozu využít každý řidič

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Situací, v nichž se některé dramatické manévry budou hodit, nebude v každodenním provozu mnoho, stát se lepším řidičem ale nikdy není na škodu. Povolaný expert předvádí základní triky.

Policisté musí v USA absolvovat kurzy pokročilého řízení. Nejde o trefování apexů, hledání vhodných brzdných bodů nebo školu smyku jako u nás, hlavní náplní bývá třeba zastavování aut v provozu. Instruktor učí příslušníky i další triky, jako jsou rychlé otočky na zpátečku nebo jízdu v kontrolovaném smyku. Takové školení zajišťuje řidičská škola Tima O'Neila, pětinásobného amerického rallyového šampiona, ve které pracuje i další řidičské eso, Wyatt Knox.

Knox tentokrát techniky, které učí právě policisty, osvětlil přes magazín Wired i široké veřejnosti, neboť se podle něj mohou hodit i běžným lidem za volantem klasického vozu bez majáků. První je otočka o 180 stupňů při couvání. Blesková změna směru známá snad ze všech akčních filmů, je relativně jednoduchá souhra postupných úkonů. Nejdřív je nutné rozjet auto na zpátečku, poté stačí prudce zatočit volantem současně s uvolněním plynu a mírným ťuknutím do brzdy. Během otočky zbývá zařadit první rychlost a znovu sešlápnout pravý pedál.

Další fintou od rallyového jezdce je zastaveni pronásledovaného vozidla, jež spočívá v zatlačení předním rohem karoserie do jeho zadního rohu. Jen lehké ťuknutí do místa mezi zadním kolem a nárazníkem vyvolá rotaci, kterou zvládne zachytit jen velice schopný a zkušený řidič. Ostatní skončí v hodinách.

Americký pilot také ukázal techniku převzetí automobilu po kolapsu řidiče. Pokud člověk za volantem z nějakého důvodu omdlí je potřeba veškerou pozornost směřovat k pravé noze na plynu a zároveň nekompromisně převzít řízení. Podmínkou je okamžité odepnutí pásu, aby se tělo snadněji dostalo blíž k pozici provizorního šoféra.

Poslední zajímavostí je již často opakované osahání si vozidla ve smyku, které řidiči vždy prozradí více o jeho skutečných limitech. Knox se Subaru WRX s pohonem 4x4 předvedl mistrovské vedení smyku na kluzkém povrchu. Chování auta s rozevlátou zádí by si měl vyzkoušet každý kdekoliv na otevřeném prostranství, protože smyk bude potřeba zvládnout častěji než narážení do pronásledovaných vozidel či dokonce ohromování otočkou o 180 stupňů. Preventivní klouzání po ledovém parkovišti může časem zachránit plechy, nebo zdraví.


Triky, které rallyový šampion učí policisty, může někdy v provozu využít každý řidič - 1 - Technika jizdy podle Wyatta Knoxe foto 01Triky, které rallyový šampion učí policisty, může někdy v provozu využít každý řidič - 2 - Technika jizdy podle Wyatta Knoxe foto 02Triky, které rallyový šampion učí policisty, může někdy v provozu využít každý řidič - 3 - Technika jizdy podle Wyatta Knoxe foto 03Triky, které rallyový šampion učí policisty, může někdy v provozu využít každý řidič - 4 - Technika jizdy podle Wyatta Knoxe foto 04Triky, které rallyový šampion učí policisty, může někdy v provozu využít každý řidič - 5 - Technika jizdy podle Wyatta Knoxe foto 05Triky, které rallyový šampion učí policisty, může někdy v provozu využít každý řidič - 6 - Technika jizdy podle Wyatta Knoxe foto 06Triky, které rallyový šampion učí policisty, může někdy v provozu využít každý řidič - 7 - Technika jizdy podle Wyatta Knoxe foto 07Triky, které rallyový šampion učí policisty, může někdy v provozu využít každý řidič - 8 - Technika jizdy podle Wyatta Knoxe foto 08Triky, které rallyový šampion učí policisty, může někdy v provozu využít každý řidič - 9 - Technika jizdy podle Wyatta Knoxe foto 09Triky, které rallyový šampion učí policisty, může někdy v provozu využít každý řidič - 10 - Technika jizdy podle Wyatta Knoxe foto 10Triky, které rallyový šampion učí policisty, může někdy v provozu využít každý řidič - 11 - Technika jizdy podle Wyatta Knoxe foto 11Triky, které rallyový šampion učí policisty, může někdy v provozu využít každý řidič - 12 - Technika jizdy podle Wyatta Knoxe foto 12Triky, které rallyový šampion učí policisty, může někdy v provozu využít každý řidič - 13 - Technika jizdy podle Wyatta Knoxe foto 13Triky, které rallyový šampion učí policisty, může někdy v provozu využít každý řidič - 14 - Technika jizdy podle Wyatta Knoxe foto 14Triky, které rallyový šampion učí policisty, může někdy v provozu využít každý řidič - 15 - Technika jizdy podle Wyatta Knoxe foto 15Triky, které rallyový šampion učí policisty, může někdy v provozu využít každý řidič - 16 - Technika jizdy podle Wyatta Knoxe foto 16
Tyto věci řidičská škoda Tima O'Neila běžně učí jen policisty, teď si je může osvojit kdokoli

Zdroj: WIRED@Youtube

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše