Ve Slezsku postavili nový okruh. Pro některé z nás je teď tím úplně nejbližším

Chcete-li se vyřádit za volantem nebo se něco přiučit, není lepší cesty než vyrazit na okruh. Na Silesia Ring to mají teď někteří z nás úplně nejblíž.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Ve Slezsku postavili nový okruh. Pro některé z nás je teď tím úplně nejbližším

30.7.2017 | Marek Bednář | 14 příspěvků

Ve Slezsku postavili nový okruh. Pro některé z nás je teď tím úplně nejbližším

/

Chcete-li se vyřádit za volantem nebo se něco přiučit, není lepší cesty než vyrazit na okruh. Na Silesia Ring to mají teď někteří z nás úplně nejblíž.

Když se řekne „Ring”, představí si automobilový nadšenec jediné místo - Nürburgring a hlavně pak jeho Severní smyčku. Ve skutečnosti ale toto slovo znamená prostě jen „okruh”, takže rozličných ringů ve světě existuje spousta. Hungaroring nebo Hockenheimring mají docela historii a v nedávných letech se k nim přidaly Czechring a Slovakia Ring. Letos k nim přibyl další - Silesia Ring. A jak název napovídá, stojí ve Slezsku.

Pokud ovšem myšlenky směřují k radosti ze vzniku dalšího okruhu v České republice, musíme vás zklamat. Ale ne až tak moc - vznikl z někdejšího letiště u polského městečka Kamień Śląski, nedaleko města Opole a jen pár kilometrů od dálnice A4. To znamená, že je na něj z České republiky docela blízko. Z Prahy to je asi 330 km, z Ostravy dokonce jen zhruba 110 km, takže pro lidi ze severu Moravy to bude i nejbližší dostupný okruh. Domů pro nějaký díl si tedy pěšky nedojdete, ale třeba na Nürburgring je to z Ostravy desetkrát dál. Doslova. Museli byste bydlet v Aši, abyste to měli na Silesia Ring podobně daleko jako do Zeleného pekla.

Ovšem, srovnání vzdálenosti je asi to jediné, které Silesia Ring s Nürburgringem snese. Jak stojí i výše, vznikl na letišti, takže není možné čekat přírodní okruh s převýšením nebo třeba lesy - co do těchto kvalit nemá novinka ani na okruh v Mostě, natož třeba na Brno či Spa-Francorchamps.

Svým pojetím má spíše blízko ke Slovakiaringu. Je to moderní okruh se skutečnými boxy a profesionální časomírou, jehož délka je 3 636 metrů. Zatáček je 15, z toho 9 pravých a 6 levých, a nejdelší rovinka má 730 metrů. Motorky a dostatečně výkonná auta na ní umí přesáhnout dvousetkilometrovou rychlost, jak se ostatně můžete přesvědčit i na jednom z videí níže.

Jsou tu rychlé i technické pasáže, zatáčky, které se postupně utahují anebo otvírají, šikany větší či menší a ona nejdelší rovinka končí slušně utaženou vracečkou. Na vnějších stranách zatáček jsou dostatečně prostorné kačírky a po obvodu celé trati je drenáž, takže by tu za deště neměly stát kaluže vody.

Jízdy pro veřejnost se tu jmenují „Open Track” a na letošní sezónu jich není v plánu zase tak moc. Na každou se vejde 25 aut, je tedy třeba se registrovat a zaplatit předem. Jedna vstupenka stojí 490 zlotých, tedy zhruba 3 tisíce korun, a za tuhle cenu dostanete hodinu a půl čistého času jízdy po okruhu. Můžete si půjčit jednotku k měření časů a také si můžete zaplatit instruktora.

Registrace na volné jízdy probíhají na tomto webu, oficiální prezentace okruhu je ale na jiné adrese. Pokud tedy máte v termínech veřejných jízd zatím volno, nemuselo by být od věci zavézt ženu a děti k babičce a udělat si výlet do Polska. A předsudky stranou, nakonec Silverstone byl původně také letištěm...


Ve Slezsku postavili nový okruh. Pro některé z nás je teď tím úplně nejbližším - 1 - silesia ring novy okruh pl 01vVe Slezsku postavili nový okruh. Pro některé z nás je teď tím úplně nejbližším - 2 - silesia ring novy okruh pl 02Ve Slezsku postavili nový okruh. Pro některé z nás je teď tím úplně nejbližším - 3 - silesia ring novy okruh pl 03Ve Slezsku postavili nový okruh. Pro některé z nás je teď tím úplně nejbližším - 4 - silesia ring novy okruh pl 04Ve Slezsku postavili nový okruh. Pro některé z nás je teď tím úplně nejbližším - 5 - silesia ring novy okruh pl 07Ve Slezsku postavili nový okruh. Pro některé z nás je teď tím úplně nejbližším - 6 - Silesia Ring novy okruh Polsko dalsi 01Ve Slezsku postavili nový okruh. Pro některé z nás je teď tím úplně nejbližším - 7 - Silesia Ring novy okruh Polsko dalsi 02Ve Slezsku postavili nový okruh. Pro některé z nás je teď tím úplně nejbližším - 8 - Silesia Ring novy okruh Polsko dalsi 03Ve Slezsku postavili nový okruh. Pro některé z nás je teď tím úplně nejbližším - 9 - Silesia Ring novy okruh Polsko dalsi 04Ve Slezsku postavili nový okruh. Pro některé z nás je teď tím úplně nejbližším - 10 - Silesia Ring novy okruh Polsko dalsi 05
Silesia Ring sice vznikl z letiště, ale má 3,6 km a zajímavé možnosti konfigurace

Marek Bednář

Diskuze 14 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše