Výměna brzd na supersportu z minulé dekády může zruinovat i bohatého člověka

S ohledem na výjimečnost tohoto stroje padly jeho ceny docela nízko, třebaže laciné auto to pořád není. Servisovat Mercedes SLR McLaren ale pořád chce zlatý důl, už jen na brzdy.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Výměna brzd na supersportu z minulé dekády může zruinovat i bohatého člověka

22.4.2019 | Mirek Mazal

Výměna brzd na supersportu z minulé dekády může zruinovat i bohatého člověka

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

S ohledem na výjimečnost tohoto stroje padly jeho ceny docela nízko, třebaže laciné auto to pořád není. Servisovat Mercedes SLR McLaren ale pořád chce zlatý důl, už jen na brzdy.

Není to tak dávno, co jsme žasli nad íránským emigrantem, který se z chudého prodavače vypracoval na realitního magnáta vlastnícího pět Mercedesů SLR McLaren. Někdo může říci, že zrovna SLR dnes není autem, které by bylo symbolem obrovského bohatství - ojeté exempláře koupíte už za 5 milionů Kč, což je zlomek původních cen. Jenže náklady na pořízení nejsou ani u tohoto vozu vše a udržovat všech pět burácejících GT při životě si může dovolit jen opravdu majetný člověk.

Servisní náklady jsou nakonec důvodem, proč je většina aut špatnou investicí. Vozů, které rostou na ceně, není zase tak málo, jenže pokud se vezmou do úvahy nezbytné servisní náklady, jde často o ztrátovou záležitost. A Mercedes SLR je dobrým příkladem. Jen jeden jediný brzdový disk na tento specifický stroj má ceníkovou cenu ukrutných 23 tisíc USD, tedy asi 521 tisíc korun. To by stačilo třeba na novou Škodu Karoq, přitom jde stále o kovové brzdy - ani dražší karbon-keramické rotory obecně nestojí tolik.

Závratnou sumu potvrzují zkušenosti majitelů. Jeden si v oficiálním servisu nechal na autě vyměnit jen přední brzdy a po slevě se s cenou dostal na 43 000 dolarů, tedy na 974 tisíc Kč. Zadní brzdy na SLR přijdou též na stovky tisíc korun. „Nejsem si jistý přesnou cenou, ale vím, že jsou levnější. Vyjdou asi na 30 tisíc dolarů za kompletní sadu destiček i kotoučů,“ dodal jiný z fanoušků. Po převodu na naše koruny se bavíme o 680 tisících Kč jen za zadní brzdy a více jak 1,2 milionu Kč za celou sadu.

Neuvěřitelné sumy vychází pochopitelně ze specifičnosti vozu a omezeného rozsahu výroby jakýchkoli zvláštních komponentů. McLaren k tomu dnes říká, že svého času počítal s tím, tak výjimečný automobil bude naprostá většina majitelů beztak používat velmi zřídka a brzdové komponenty tedy obvykle nebude nutné měnit po celou dobu existence vozu. U podobných hypersportů to dává smysl, soudě dle útrap některých majitelů se ale Britové v některých případech zjevně mýlili.

Pro nás to budiž znovu poučením, že ne každá ojetina za lákavou cenu musí být takové terno, jakým se na první pohled zdá být. Mercedes SLR McLaren pořád není ničím levným, s cenami začínajícími mezi 5 a 6 miliony Kč je ale na poměry své výjimečnosti relativně dostupným zbožím. Pokud ale jen výměna brzd navýší rozpočet na jeho pořízeno skoro o čtvrtinu, zase tak lákavá koupě to věru není...


Výměna brzd na supersportu z minulé dekády může zruinovat i bohatého člověka - 1 - Mercedes-Benz SLR McLaren mala kola 01Výměna brzd na supersportu z minulé dekády může zruinovat i bohatého člověka - 2 - Mercedes-Benz SLR McLaren mala kola 02Výměna brzd na supersportu z minulé dekády může zruinovat i bohatého člověka - 3 - Mercedes-Benz SLR McLaren mala kola 03Výměna brzd na supersportu z minulé dekády může zruinovat i bohatého člověka - 4 - Mercedes-Benz SLR McLaren mala kola 04Výměna brzd na supersportu z minulé dekády může zruinovat i bohatého člověka - 5 - Mercedes-Benz SLR McLaren mala kola 05Výměna brzd na supersportu z minulé dekády může zruinovat i bohatého člověka - 6 - Mercedes-Benz SLR McLaren mala kola 06
Mercedes SLR McLaren je pořád zatraceně lákavé auto a jeho ceny na trhu ojetin padly docela nízko

Výměna brzd na supersportu z minulé dekády může zruinovat i bohatého člověka - 7 - Mercedes-Benz SLR McLaren mala kola 07Výměna brzd na supersportu z minulé dekády může zruinovat i bohatého člověka - 8 - Mercedes-Benz SLR McLaren mala kola 08Výměna brzd na supersportu z minulé dekády může zruinovat i bohatého člověka - 9 - Mercedes-Benz SLR McLaren mala kola 15
Náklady na jeho servis jsou ale docela jiný příběh - jen kompletní výměna brzd vyjde i po slevě na víc jak milion

Zdroj: Oversteer

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše