Reklama

Audi začalo nabízet UTR. Za tajemnou zkratkou se prý skrývá světový primát

Systém UTR je zatím k dispozici jen v Austrálii, dříve nebo později ale bude k mání i u nás. Nahraje nejen situaci kolem vozu, ale pomůže i při krádeži.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Audi začalo nabízet UTR. Za tajemnou zkratkou se prý skrývá světový primát

16.5.2017 | Petr Prokopec | 1 příspěvek

Systém UTR je zatím k dispozici jen v Austrálii, dříve nebo později ale bude k mání i u nás. Nahraje nejen situaci kolem vozu, ale pomůže i při krádeži.

Slogan Audi jistě není třeba představovat - Vorsprung durch Technik čili Náskok díky technice zná nejspíše každý. Automobilka se nyní snaží dokázat, že jej nepoužívá jen tak náhodou a prý jako první výrobce na světě pouští do prodeje originální příslušenství v podobě kamery, jež nahrává vše, co se děje před vozem. A vlastně i za ním, pokud sáhnete po paketu se dvěma kamerami.

Nejsme si ale jisti, jak Audi svá slova míní. Podobné systémy už jsme viděli třeba v nabídce BMW či Chevroletu, možná je primátem Audi použití oněch dvou kamer. Tak či onak, systém je to zajímavý - má tři sledovací režimy, počítá s vysokým rozlišením, GPS a G-senzorem a může být ovládán skrze aplikaci pro chytré telefony. Tu lze stáhnout zdarma, samotná kamera ovšem stojí 677,27 australských dolarů (cca 12 300 Kč). Za paket se dvěma přístroji pak dáte 768,18 AUD (13 900 Kč). Kromě toho je třeba pořídit ještě sadu kabelů za 52,02 AUD (940 Kč).

Cenu v australských dolarech neuvádíme náhodou, UTR, jak Audi systém pojmenovalo (Universal Traffic Recorder) je totiž prozatím k mání pouze tam. Ve standardním režimu systém začne s nahráváním ve chvíli, kdy je nastartován motor. Při jeho vypnutí dojde k ukončení záznamu, pro který je k dispozici vyjímatelná SD karta o velikosti 8 GB.

V případě režimu s aktivovaným senzorem G-Shock dochází k automatickému sepnutí kamery ve chvíli, kdy akcelerace přesáhne určitý a předem nastavený bod, respektive rychlost. Mimo to lze skrze aplikaci nastavit i délku takového záznamu. Systém navíc disponuje režimem, který může spustit nahrávání, pokud dojde k pohybu vozu i bez nastartování motoru.

Nejde tedy jen o záznam jízdy, dále lze UTR používat i jako ochranu před odcizení, tu poskytuje parkovací režim. Ten je aktivní po dobu 72 hodin (tedy po dlouhé tři dny), přičemž k jeho aktivaci dochází po vypnutí pohonné jednotky. Nechybí funkce nalezení vozu, skrze aplikaci lze sledovat i živé vysílání. Aplikace je pak dostupná pro mobilní telefony s operačními systémy iOs a Android, přičemž celý set byl navržen pro užití ve vozech Audi A4, A6, A7, A8, Q3, Q5 a Q7. Australská divize mluví o úspěchu, jistotou je prý rozšíření nejen na další vozy, ale také do dalších zemí.

Audi začalo nabízet UTR. Za tajemnou zkratkou se prý skrývá světový primát - 1 - Audi Universal Traffic Recorder 2017 prvni foto 01Audi začalo nabízet UTR. Za tajemnou zkratkou se prý skrývá světový primát - 2 - Audi Universal Traffic Recorder 2017 prvni foto 02Audi začalo nabízet UTR. Za tajemnou zkratkou se prý skrývá světový primát - 3 - Audi Universal Traffic Recorder 2017 prvni foto 03
Sada kamer UTR je aktuálně nabízena pouze na australském trhu jako originální příslušenství pro vozy Audi

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 1 příspěvek

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše