Reklama

Autopiloty musí myslet na vše. Podívejte se, jak je „neoslepí” ani ptačí exkrement

I člověka může připravit o výhled z auta jeden nešťastný čin nedisciplinovaného ptáka a co pak teprve autopilot. I na to je ale jak vidno dobře myšleno.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Autopiloty musí myslet na vše. Podívejte se, jak je „neoslepí” ani ptačí exkrement

19.5.2017 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek

I člověka může připravit o výhled z auta jeden nešťastný čin nedisciplinovaného ptáka a co pak teprve autopilot. I na to je ale jak vidno dobře myšleno.

Jednou z nejdůležitějších součástí většiny dnešních prototypů autonomních vozů je tzv. LiDAR. Tedy zařízení mapující okolí pomocí laserových paprsků a dovolující vozu „vidět”, co se kolem něj děje. Obvykle jej skrývá malá kopule umístěná na střeše vozu, která je ovšem stejně nepřehlédnutelná jako netečná ke všemu, co se kolem ní může dít. Rizika jejího poškození či zašpinění jsou značná a i toto je věc, se kterou si konstruktéři musí poradit.

Jedním z poněkud neobvyklých rizik je ptactvo, které si nezvyklo chodit na toalety, ale svou potřebu vykoná kdykoliv a kdekoliv se mu zlíbí. A zrovna kopule LiDARu je pro tento účel neobyčejně vhodná. Jenže co je jedné straně příjemné, může být pro druhou až nebezpečné, neboť zakrytí „výhledu” LiDARu je dost závažný problém. Pokud tento prvek nemá „výhled” do okolí, „nevidí” nic ani autopilot a může tak snadno dojít i k nehodě.

Proto firma Waymo, která je dceřinou firmou Googlu a stará se právě o vývoj autonomního vozu, vyrukovala se speciálními stěrači, které jakoukoliv nečistotu okamžitě odstraní. Jak celé řešení funguje, můžete vidět níže - krátce po „náletu” ptáka se vysune ze střechy dvojice čističů, které připomínají třeba mini-stěrače na čelních světlech Mercedesů z 80. let minulého století. A jejich akci předchází i nezbytný ostřik, to kdyby stíraný... materiál nebyl dostatečně tekutý.

Je to úsměvné a zároveň tomu lze jen tleskat, třebaže to vzbuzuje i pár otázek. Funguje tento stěrač automaticky? Dokáže na nečistotu reagovat také u vozu stojícího třeba na parkovišti, kdy už by pozdější ostřik nemusel být dostatečně zvlhčující? To jsou ale jen s nadsázkou míněné otázky rýpalů - podívejte se, jak to celé funguje...

Autopiloty musí myslet na vše. Podívejte se, jak je „neoslepí” ani ptačí exkrement - 1 - Waymo Chrysler Pacifica 01Autopiloty musí myslet na vše. Podívejte se, jak je „neoslepí” ani ptačí exkrement - 2 - Autopilot vs exkrement 01Autopiloty musí myslet na vše. Podívejte se, jak je „neoslepí” ani ptačí exkrement - 3 - Autopilot vs exkrement 02Autopiloty musí myslet na vše. Podívejte se, jak je „neoslepí” ani ptačí exkrement - 4 - Autopilot vs exkrement 03
Autopilot Wayma je připraven na vše, i na ptačí exkrementy

Autopiloty musí myslet na vše. Podívejte se, jak je „neoslepí” ani ptačí exkrement - 5 - Waymo Chrysler Pacifica 02Autopiloty musí myslet na vše. Podívejte se, jak je „neoslepí” ani ptačí exkrement - 6 - Waymo Chrysler Pacifica 03Autopiloty musí myslet na vše. Podívejte se, jak je „neoslepí” ani ptačí exkrement - 7 - Waymo Chrysler Pacifica 04Autopiloty musí myslet na vše. Podívejte se, jak je „neoslepí” ani ptačí exkrement - 8 - Waymo Chrysler Pacifica 05Autopiloty musí myslet na vše. Podívejte se, jak je „neoslepí” ani ptačí exkrement - 9 - Waymo Chrysler Pacifica 06Autopiloty musí myslet na vše. Podívejte se, jak je „neoslepí” ani ptačí exkrement - 10 - Waymo Chrysler Pacifica 07
Firma přitom pro své testovací účely používá upravený Chrysler Pacifica E-Hybrid

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze Přidat příspěvek

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše