Reklama

Co vydrží pneumatika? Podívejte se, jak přehuštěná odolávala hydraulickému lisu

Pneumatiky musí být při jízdě autem schopné odolávat velmi náročným výzvám a s tím koresponduje i jejich odolnost. Podívejte se, co vše vydrží.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Co vydrží pneumatika? Podívejte se, jak přehuštěná odolávala hydraulickému lisu

25.9.2017 | Marek Bednář | 6 příspěvků

Pneumatiky musí být při jízdě autem schopné odolávat velmi náročným výzvám a s tím koresponduje i jejich odolnost. Podívejte se, co vše vydrží.

Pokud jezdíte autem, musíte vnímat, jak moc velké zátěži jsou s to odolávat pneumatiky. Na pár desítkách centimetrů čtverečných drží na silnici 1,5tunové i těžší stroje, na které při brzdění či v zatáčkách působí odstředivá síla i přes 1 g. Byla by to velká zátěž i za ideálních podmínek, k těm má ale situace na silnicích obvykle daleko. Měnící se teploty, nekvalitní silnice, k tomu různé řidičské chyby, které je snadno přivedou do kontaktu i s vysokými obrubníky... Nic z toho běžně pneu nerozhází, prostě to snesou.

Možná vás v tomto kontextu, kdy už nastanou podmínky, že pneumatika aktuální zatížení prostě vzdá a exploduje. Pokud ano, nejste sami - lidé stojící za „Kanálem hydraulického lisu” na Youtube chtěli vyzkoušet právě to a museli se skutečně hodně snažit, aby i obyčejná pneumatika pro kolečko pod tlakem lisu explodovala.

Aby toho vůbec docílili, museli pneumatiku nahustit na tlak 4 bary, i když na bočnici byl uveden maximální tlak 2 bary. Museli ji tedy nesmyslně „přefoukat”, aby k explozi vůbec došlo. Další postup stlačování si prohlédněte na obrázcích níže - exploze nebyla nijak spektakulární, v nejslabším místě prostě pneumatika praskla a všechen vzduch, teď už pod tlakem o mnoho větším než 4 bary, unikl ven.

Pozoruhodné není to, že pneumatika vybouchla, to se dalo čekat. Pozoruhodné je to, jak moc vydržela, jak dlouho se deformovala zcela rovnoměrně - alespoň při bočním pohledu. I takováhle guma, na kterou jsou kladeny relativně malé nároky ve srovnání s tím, co musí zvládat špičkové pneu aut, toho tedy dokáže vydržet opravdu hodně. Pneumatiky jsou na automobilech vážně nenápadní hrdinové, kteří toho musí potichu zvládat až neuvěřitelně mnoho...

Co vydrží pneumatika? Podívejte se, jak přehuštěná odolávala hydraulickému lisu - 1 - prehustena pneu vybuch pod lisem 01Co vydrží pneumatika? Podívejte se, jak přehuštěná odolávala hydraulickému lisu - 2 - prehustena pneu vybuch pod lisem 02Co vydrží pneumatika? Podívejte se, jak přehuštěná odolávala hydraulickému lisu - 3 - prehustena pneu vybuch pod lisem 03Co vydrží pneumatika? Podívejte se, jak přehuštěná odolávala hydraulickému lisu - 4 - prehustena pneu vybuch pod lisem 04Co vydrží pneumatika? Podívejte se, jak přehuštěná odolávala hydraulickému lisu - 5 - prehustena pneu vybuch pod lisem 05Co vydrží pneumatika? Podívejte se, jak přehuštěná odolávala hydraulickému lisu - 6 - prehustena pneu vybuch pod lisem 06
Odolnost pneumatiky je ohromující. Na to, že byla dvojnásobně přehuštěná, vydržela velmi dlouho

Zdroj: Hydraulic Press Channel@YouTube

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 6 příspěvků

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše