- -

Dali jste Ring pod 8? Gratulujeme, tento profík ho zvládl za 6:14 levou zadní (video)

Brazilský závodník Augusto Farfus osedlal BMW M4 DTM a vydal se do Zeleného pekla. Ačkoliv nejel naplno, přiblížil se k absolutnímu rekordu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Dali jste Ring pod 8? Gratulujeme, tento profík ho zvládl za 6:14 levou zadní (video)

25.10.2016 | Petr Prokopec | 19 příspěvků

Brazilský závodník Augusto Farfus osedlal BMW M4 DTM a vydal se do Zeleného pekla. Ačkoliv nejel naplno, přiblížil se k absolutnímu rekordu.

Jméno brazilského závodníka Augusto Farfuse možná není tak proslavené po celém světě, to ovšem neznamená, že by nešlo o špičkového jezdce. V evropských zemích se profiluje zejména během mistrovství cestovních vozů, kdy kupříkladu v rámci šampionátu WTCC v roce 2006 bojoval až do posledního závodu o mistrovský titul. Jeho poněkud zastaralá Alfa Romeo 156 však nebyla schopna obstát v konkurenci, pročež na Farfuse zbylo až třetí místo.

Od následující sezóny je Augusto spojen se značkou BMW, které - pro někoho možná až překvapivě - zůstal věrný až do dnešních dní. WTCC přitom vyměnil za závody DTM, ve kterých krotí M4 DTM. To na základě technických regulí disponuje 480 koňmi, tedy na jedné straně ne zase tak extrémním výkonem. Je ale třeba dodat, že na druhé straně rovnice stojí hmotnost 1 180 kg, jenž z vozu již zvládá spolu s upravenou aerodynamikou, podvozkem a závodními pneumatikami udělat pořádnou střelu.

Nakolik rychlou, to nám Farfus ukazuje na novém videu, které mapuje jeho jízdu po Nordschleife. Ten přitom brazilský závodník zvládá obkroužit za pouhých 6 minut a 14 sekund, ačkoliv chvílemi ani nejede naplno a ještě si stíhá potřásat rukou se spolujezdcem. Je ale třeba dodat, že onen čas není spojen s celkovou délkou okruhu, jenž v aktuální konfiguraci čítá 20 832 metrů. Místo toho tu máme zkrácenou verzi zvanou BTG alias Bridge to Gantry, jenž je určena pro turistické jízdy a měří 19,1 kilometru.

I přes tuto výhodu je ale Farfusova jízda docela působivá. A to i proto, že je natočena přímo z pohledu pilota. Za vznikem videa přitom stojí společnost Shell, která se takto rozhodla propagovat oleje a maziva Helix. Za to jí rozhodně můžeme poděkovat, neboť tak máme naznačeno, jak moc se stávající závodní speciály začínají přibližovat k rekordu Stefana Bellofa a jeho Porsche 956, jenž Ring v roce 1983 zvládli za pouhých 6 minut a 11 sekund. Samozřejmě v nezkrácené podobě. A bez „srandiček” okolo...

Dali jste Ring pod 8? Gratulujeme, tento profík ho zvládl za 6:14 levou zadní (video) - 1 - BMW M4 DTM Nordschleife 6 14 pohoda video 01Dali jste Ring pod 8? Gratulujeme, tento profík ho zvládl za 6:14 levou zadní (video) - 2 - BMW M4 DTM Nordschleife 6 14 pohoda video 02
Augusto Farfus zná Ring jako své boty. Není proto divu, že dokáže zajíždět špičkové časy, aniž by jel naplno - po cestě občas zpomalí a třeba si plácne rukou se spolujezdcem

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 19 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše