Hodina parkování za 18 600 Kč? I to se může stát, přinejmenším v zahraničí

Placené parkování za 50 nebo 100 Kč za hodinu se leckomu může zdát drahé. Dá se s tím souhlasit, i tak je ale lepší jej zaplatit. Jinak vás to samé stání může vyjít ještě mnohonásobně dráž.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Hodina parkování za 18 600 Kč? I to se může stát, přinejmenším v zahraničí

28.10.2018 | Mirek Mazal

Placené parkování za 50 nebo 100 Kč za hodinu se leckomu může zdát drahé. Dá se s tím souhlasit, i tak je ale lepší jej zaplatit. Jinak vás to samé stání může vyjít ještě mnohonásobně dráž.

V nizozemském Amsterdamu není v centru města mnoho parkovacích míst obecně, natož pak těch, na kterých by bylo možné stát zdarma. Poplatky jsou navíc vysoké a pokud člověk neplánuje zůstat dlouho, svádí to k jejich ignoraci. Tak jako v případě řidičky z dnešního příběhu. Ta sice zaparkovala na placeném místě, ale nezaplatila a úhradě se i později bránila. Úřady se pak postaraly o to, aby ji nic podobného už v životě ani nenapadlo.

Ona dáma zavezla své auto do parkovacích garáží, vůz opustila, po necelé hodině se k němu zase vrátila a z garáží odjela. Vypadalo to jako výhra, jenže u vjezdu na parkoviště byly kamery monitorující vjezd a opuštění každého vozu i s jeho registrační značkou. O pár dnů později ji tak doma přistála obálka požadující 4,20 Eur (108 Kč) za hodinu parkování a k tomu administrativní poplatek 50 Eur (1 290 Kč) kvůli ignoraci povinnosti uhradit poplatek.

Dotyčná se bránila, že si kvůli absenci závory na vjezdu myslela, že jde o bezplatný parking. Jenže u vjezdu je cedule vyžadující zaplacení a pokud si toho skutečně nevšimla, není to něco, co by ji omlouvalo, alespoň ne legálně. Žena ale trvala na svém, cítila se nevinná, a tak parkování nezaplatila ani dodatečně. Úřad ji tak naúčtoval dalších 300 Eur za pokračující řízení; to už byla celková výše dlužné částky 354,20 Eur (9 138 Kč). Ani to ale není konec.

Řidička se dále odmítala podrobit a spor o kdysi 108 Kč za hodinu parkování došel až k soudu. Bránila se stále stejně, soudce ale slitování neměl - vyhrazené parkování nevyžaduje instalaci závora a žena souhlasila s cenou už samotným zastavením na zpoplatněném místě. Podle justice si každý svéprávný jedinec může předem zjistit, kolik bude nucen zaplatit za poskytovanou službu. Odsouzenou motoristku tak čekala ještě úhrada nákladů na soudní řízení, s níž se celkový účet vyšplhal na 720 Eur. Ve výsledku ji tak hodina parkování přišla na 18 600 Kč.

U nás je to v této výši zřejmě neopakovatelná částka, alespoň ne tak rychlým procesem. Přesto máme pocit, že bude i u nás moudřejší parkovné platit - zvlášť za současné právní úpravy je zejména z pozice provozovatele obrana velmi komplikovaná, ať už se v právu budete cítit sebevíc.

Hodina parkování za 18 600 Kč? I to se může stát, přinejmenším v zahraničí - 1 - Vysoka cena parkovani Amsterdam 01Hodina parkování za 18 600 Kč? I to se může stát, přinejmenším v zahraničí - 2 - Vysoka cena parkovani Amsterdam 02Hodina parkování za 18 600 Kč? I to se může stát, přinejmenším v zahraničí - 3 - Vysoka cena parkovani Amsterdam 03Hodina parkování za 18 600 Kč? I to se může stát, přinejmenším v zahraničí - 4 - Vysoka cena parkovani Amsterdam 04Hodina parkování za 18 600 Kč? I to se může stát, přinejmenším v zahraničí - 5 - Vysoka cena parkovani Amsterdam 05Hodina parkování za 18 600 Kč? I to se může stát, přinejmenším v zahraničí - 6 - Vysoka cena parkovani Amsterdam 06Hodina parkování za 18 600 Kč? I to se může stát, přinejmenším v zahraničí - 7 - Vysoka cena parkovani Amsterdam 07
Žena v Amsterdamu zaplatila skoro 19 tisíc Kč za hodinu parkování, stačilo nezaplatit a pa dvakrát nesouhlasit s dodateční úhradou s pokutou navíc

Zdroj: Telegraaf

Mirek Mazal

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama