Reklama

Jak se čistí tunely? Švýcaři na to mají tuhle úžasnou mašinku

Pokud jste se někdy ptali, jak se asi čistí tunely, které musí být denně zanášeny prachem a zplodinami z výfuků aut, tady je odpověď.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Jak se čistí tunely? Švýcaři na to mají tuhle úžasnou mašinku

30.9.2017 | Petr Miler | 1 příspěvek

Pokud jste se někdy ptali, jak se asi čistí tunely, které musí být denně zanášeny prachem a zplodinami z výfuků aut, tady je odpověď.

Česká nebo Slovenská republika nejsou zrovna zeměmi, ve kterých by se to jen hemžilo tunely. I tak se tu nějaké najdou - třeba ve městech, kdy jde o jedinou možnost, jak efektivně spojit dvě části přeplněných metropolí. Nebo na dálnicích, kdy se stavba tunelu ukáže být snazší než rozsáhlý přesun zeminy. Takové tunely pochopitelně nejsou bezúdržbové, už proto, že zvedaný prach ze silnic a zplodiny z výfuků snadno ulpí na jejich zdech. A tak v=as možná napadla otázka, jak jsou čištěny.

Nijak? U nás možná, ve Švýcarsku, které je tunely protkané, se ale o věci kolem sebe starají přece jen více. Možná byste čekali, že do tunelů pošlou party horolezců, horolezkyň a horolezčat, aby je jaksepatří vysmejčily, to by ale nebylo zrovna efektivní. A tak si na Švýcaři to postavili speciální mašinku, která nemá daleko k mobilní myčce aut.

Firma Colas, která se v zemi s nejtvrdšími tresty za rychlost stará o silniční síť, má ve svém arzenálu s řadou dálkově ovládaných „chapadel”, na jejichž konci se nachází kartáče skutečně nikoli nepodobné těm z myček. Jejich činnost je pak z auta ovládána tak, aby jediný záhyb tunelu nezůstal nedotčen a tunel zůstával čistý po celou svou životnost. Však se na to podívejte sami.

Pochybujeme, že něco takového máme i ve středu Evropy, už proto, že tunel zavřený kvůli čištění stěn jsme nikdy neviděli. Ale třeba se mýlíme. Pokud o podobném stroji víte, podělte se prosím v diskuzi pod článkem...

Jak se čistí tunely? Švýcaři na to mají tuhle úžasnou mašinku - 1 - Myti tunelu Svycarsko technika 01Jak se čistí tunely? Švýcaři na to mají tuhle úžasnou mašinku - 2 - Myti tunelu Svycarsko technika 02Jak se čistí tunely? Švýcaři na to mají tuhle úžasnou mašinku - 3 - Myti tunelu Svycarsko technika 03Jak se čistí tunely? Švýcaři na to mají tuhle úžasnou mašinku - 4 - Myti tunelu Svycarsko technika 04Jak se čistí tunely? Švýcaři na to mají tuhle úžasnou mašinku - 5 - Myti tunelu Svycarsko technika 05Jak se čistí tunely? Švýcaři na to mají tuhle úžasnou mašinku - 6 - Myti tunelu Svycarsko technika 06Jak se čistí tunely? Švýcaři na to mají tuhle úžasnou mašinku - 7 - Myti tunelu Svycarsko technika 07Jak se čistí tunely? Švýcaři na to mají tuhle úžasnou mašinku - 8 - Myti tunelu Svycarsko technika 08
Mobilní myčka tunelů - či jak tuto věc nazvat - je docela úžasný vynález

Zdroj: The Kids Should See This

Petr Miler

Další zajímavé články:

Diskuze 1 příspěvek

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše