Jeden z nejrychlejších sedanů světa ukázal svou dynamiku, 288 km/h zvládne jako nic

Výkon 639 koní a stovka zdolaná za 3,2 sekundy jsou na praktické auto úchvatné hodnoty, o jeho rychlosti ale neříkají vše. Snad ještě více fascinuje, jakým kalupem letí k třístovce.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Jeden z nejrychlejších sedanů světa ukázal svou dynamiku, 288 km/h zvládne jako nic

26.3.2019 | Petr Prokopec

Výkon 639 koní a stovka zdolaná za 3,2 sekundy jsou na praktické auto úchvatné hodnoty, o jeho rychlosti ale neříkají vše. Snad ještě více fascinuje, jakým kalupem letí k třístovce.

Zatímco dříve byla rychlost doménou supersportů, dnes ji lze mít i ve zcela jiných segmentech trhu. Výjimkou nejsou ani čtyřdveřové vozy, jak ostatně včera napovědělo srovnání BMW M5, Mercedesu-AMG E63S a Hondy NSX. Tentokrát to skutečně byl Japonec, kdo viděl cíl až na konec, a to přesto, že jeho šestiválcová pohonná jednotka má kromě přeplňování k dispozici ještě podporu tří elektromotorů. Ani takto komplikované pohonné ústrojí však nestačilo německým osmiválcům pohánějící mnohem praktičtější vozy.

Na čtyřlitrový agregát třícípé hvězdy si posvítíme i dnes, jen u toho bude o trochu jiný model. A co je možná podstatnější, ještě působivější čísla. E63S má k dispozici 612 koní a 850 Nm točivého momentu, s nimiž zvládne stovku za 3,4 sekundy. Oproti tomu však Mercedes-AMG GT63S 4Matic 4-Door Coupe disponuje 639 koňmi a 900 Nm. Na stovce je tak již za 3,2 sekundy, při dostatečně dlouhé rovince se umí rozjet až na 315 km/h.

Právě rozlet k nejvyššímu tempu mapuje nové video, i když na ploše tří minut se nakonec přes magickou třístovku nedostaneme. Zajímavé však je, že 288 km/h dosáhne vůz na šestý rychlostní stupeň, další tři má tedy ještě v záloze. I to naznačuje (třebaže dvě rychlosti budou nejspíše „rychloběhy”), že udávané maximum je reálně dosažitelné, jen je k tomu zapotřebí více prostoru. Stejně tak pak vlastně potřebujete i řádně naditou peněženku, neboť čtyřdveřové kupé vychází v základu na nemalých 4 356 000 Kč.

Za ty zákazník nedostane jen výkonnou pohonnou jednotku či devítistupňový automat, ale jak naznačuje již samotný a rozhodně nikoliv krátký název vozu, také pohon všech kol. Dále tu máme řízení zadní nápravy, elektronický zadní diferenciál nebo sportovní podvozek AMG Ride Control+. I ten však užívá vzduchové měchy, což znamená, že vůz je jak rychlý, tak komfortní. Bez problémů zvládne cestu na okruh i z něj po vlastní ose.

Na závodní dráze pak jistě přijdou vhod aktivní úchyty motoru, které má „eSko“ ve standardní výbavě. Stejně tak se chlubí i jízdním režimem Drift. Vůz je vybaven dvěma 12,3palcovými obrazovkami. S jejich pomocí si přitom snadno můžete nastavit jak Launch Control, tak i převodovku, podvozek, zásahy stabilizační kontroly nebo hlasitost výfuku.


Jeden z nejrychlejších sedanů světa ukázal svou dynamiku, 288 km/h zvládne jako nic - 1 - Mercedes-AMG GT63S 4-Door Coupe 2019 videoscreen 01Jeden z nejrychlejších sedanů světa ukázal svou dynamiku, 288 km/h zvládne jako nic - 2 - Mercedes-AMG GT63S 4-Door Coupe 2019 videoscreen 02Jeden z nejrychlejších sedanů světa ukázal svou dynamiku, 288 km/h zvládne jako nic - 3 - Mercedes-AMG GT63S 4-Door Coupe 2019 videoscreen 03Jeden z nejrychlejších sedanů světa ukázal svou dynamiku, 288 km/h zvládne jako nic - 4 - Mercedes-AMG GT63S 4-Door Coupe 2019 videoscreen 04
Mercedes-AMG GT63S 4-Door Coupe je opravdu neskutečně rychlým vozem

Petr Prokopec

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama