Kimi Räikkönen zajel nejrychlejší kolo historie F1. Jeho reakce v cíli vás dostane

Neuvěřitelných 14 let stará Formule 1 do včerejšího dne držela rekord za vůbec nejvyšší průměrnou rychlost dosaženou při objetí jednoho kola. Rekord překonal Kimi Räikkonen, vzrušen tím byl ale jako obvykle.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Kimi Räikkönen zajel nejrychlejší kolo historie F1. Jeho reakce v cíli vás dostane

2.9.2018 | Petr Miler

Neuvěřitelných 14 let stará Formule 1 do včerejšího dne držela rekord za vůbec nejvyšší průměrnou rychlost dosaženou při objetí jednoho kola. Rekord překonal Kimi Räikkonen, vzrušen tím byl ale jako obvykle.

Co chvíli se zmiňujeme o tom, jak vývoj automobilů pádí vpřed, v případě těch vůbec nejrychlejších ale jakoby se do loňského roku zastavil. Vlastně více než to, zamířil opačným směrem. Ještě loni touto dobou jsme vám mohli připomínat 13 let staré nejrychlejší kolo historie F1, které se po veškerém předchozím vývoji zdálo být nepřekonatelné. Dosáhl jej Juan-Pablo Montoya při Velké ceně Itálie roku 2004 v Monze s monopostem svázaným méně přísnými pravidly než později. Průměrná rychlost přes 262 km/h byla bez nadsázky brutální záležitostí, letos ale konečně podařilo zajet ještě vyšší.

Postaralo se o to hned několik pilotů s formulemi ušitými podle aktuálních, po čase o něco velkorysejších předpisů. V samém závěrů kvalifikace se strhl boj o pole-position, v němž se o setinky sekundy přetahovali Lewis Hamilton, Sebastian Vettel a Kimi Räikkönen. Chvíli vedl ten první, záhy ten druhý, nakonec ale tahal za nejdelší kus provazu ten nejméně pravděpodobný vítěz - Räikkönen. Výhra v kvalifikaci pro něj znamená vůbec první letošní pole-position a jak se vše semlelo, vám nejlépe přiblíží první video níže.

Ještě zajímavější ale je, že Räikkönenův čas znamená nejen nejlepší výsledek včerejšího klání, ale i absolutně nejrychlejší průjezd jakýmkoli kolem v historii tohoto sportu. Průměrná rychlost skoro 263,6 km/h bere dech a níže vše můžete vidět i z pohledu samotného Kimiho. Je to fascinující podívaná, nakonec nejvíce ale na celém videu zaujme jeho závěr, kdy tým oznámí finskému pilotovi, že vyhrál. „Kimi, jsi na pole-position,” zní z rádia. A Räikkönen na to jen: „Díky.” První pole v sezóně, historický rekord a reakce Fina je... Díky. inu, Iceman, jak ho známe.

Níže si můžete prohlédnout také záznam z Montoyovy jízdy a oba výkony si srovnat. Jsou oba bláznivé, tak nějak ale tušíme, který vás více nadzvedne ze židle. Zvuk točivých, atmosféricky plněných desetiválců dnešním ef-jedničkám prostě chybí, ne, že ne...

Kimi Räikkönen zajel nejrychlejší kolo historie F1. Jeho reakce v cíli vás dostane - 1 - Nejrychlejsi kolo historie F1 Monza 2018 01Kimi Räikkönen zajel nejrychlejší kolo historie F1. Jeho reakce v cíli vás dostane - 2 - Nejrychlejsi kolo historie F1 Monza 2018 03Kimi Räikkönen zajel nejrychlejší kolo historie F1. Jeho reakce v cíli vás dostane - 3 - Nejrychlejsi kolo historie F1 Monza 2018 04Kimi Räikkönen zajel nejrychlejší kolo historie F1. Jeho reakce v cíli vás dostane - 4 - Nejrychlejsi kolo historie F1 Monza 2018 05
Úchvatný závěr kvalifikace na letošní Velkou cenu Itálie přinesl i nejrychlejší kolo historie Formule 1. Jeho autor, Kimi Räikkönen, na něj reagoval s chladností sobě vlastní

Petr Miler

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama