Reklama

Na Slovensku se stala velmi poučná nehoda, její viník se stále hledá

Je to ukázkový případ omezeného vnímání provozu kolem sebe jedním řidičem a podcenění tohoto faktoru tím druhým. Následky jsou naštěstí mírné.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Na Slovensku se stala velmi poučná nehoda, její viník se stále hledá

31.1.2018 | Mirek Mazal | 124 příspěvků

Je to ukázkový případ omezeného vnímání provozu kolem sebe jedním řidičem a podcenění tohoto faktoru tím druhým. Následky jsou naštěstí mírné.

Schopnost vnímat dění okolo sebe a předvídat možné chyby ostatních jsou dva základní předpoklady bezpečného návratu domů pokaždé, když vyrazíte na silnice. Přesto ani jednoho vysoké procento šoférů není schopno. Jak to víme? Stačí se na cestách podívat kolem sebe. Nebude trvat dlouho, než narazíte na vůz, jehož řidič je zahleděný do tachometru, aby náhodou nepřekročil a vnější svět jakoby pro něj neexistoval. A je jen otázkou času, než se mu přiblíží jiný, který není buď schopen a nebo ochoten předvídat jeho chování. Když se takoví dva sejdou, k nehodě je vždy velmi blízko.

Přesně takoví dva piloti se ve čtvrtek 25. ledna potkali na silnici II. třídy číslo 519 ze Žiliny mezi obcemi Ležiachov a Turčiansky Ďur. Tam po chvíli klidu začal stříbrný Passat B5 předjíždět obtížně identifikovatelné tmavé auto (Opel Astra?) a před ním jedoucí dodávku. Z pohledu řidiče za ním, který měl ve voze umístěnou palubní kameru, udělal všechno správně - vyhodil blinkr už v době, kdy se z protisměru blížil jiný vůz a dal tak najevo svůj další úmysl. Jakmile auto v protisměru přejelo, začal rozvážným způsobem předjíždět.

Řidič tmavého vozu se ale po chvíli rozhodl pro totéž a byť to nemůžeme s jistotou říci, blinkrem svůj úmysl najevo nejspíše nedal. A Passat za sebou přehlédl. Pustil se tak do předjížděcího manévru přesně ve chvíli, když už Passat byl na jeho úrovni a to nikdy není dobře. Máme pocit, že tohle se dalo předvídat, šofér Volkswagenu mohl být obezřetnější a dalším patáliím mohl prozíravostí zabránit. Jenže nestalo se to.

Stříbrný Passat tak už jen v krizi prudce zabrzdil, aby se vyhnul střetu. K jeho smůle měl ale levou část auta na nezpevněné krajnici, která brzdící automobil rozhodila a poslala nejprve do svodidla a pak i na druhou stranu do zasněženého pole. Vzhledem k nastalé situaci byla tato nehoda nepochybně dílem řidiče tmavého auta, špatně ale skončila pro šoféra VW. Zároveň je ovšem třeba dodat, že mohla dopadnout i mnohem hůř, tady možná i auto půjde relativně snadno opravit.

Pro nás je to především cenná možnost poučit se z cizích chyb. Kardinálního omylu se tu dopustil řidič tmavého vozu, který jednoznačně nesledoval provoz za sebou. A nechyboval jen tím, byl i zbytečně nerozvážný. Kdyby si lépe všímal situace před sebou a předjíždění započal hned po přejetí vozu v protisměru, nemohlo se nic podobného stát. Tady přílišná váhavost není na místě - buď musíte provoz sledovat a vyrazit hned, nebo vůbec a nechat předjet ostatní, kteří si situaci přečetli lépe.

Ani šofér Passatu ale není zcela z obliga. Když předjíždíte více aut v řadě, musíte vždy počítat s tím, že se někdo další rozhodne předjíždět též a přehlédne vás. Je třeba si ostatních aut všímat a reagovat na každý drobný náznak pohybu, nehodě to snadno může předejít. Však málokdy někdo z kolony vyrazí tak, že se s tím už nedá nic dělat. Tady to tak rozhodně nebylo.

Dodejme, že řidič tmavého auta z místa nehody ujel. Nechceme říkat, že úmyslně - pokud neviděl, že se mu někdo zezadu blíží, nemusel vidět ani to, že za ním bourá. Podle dostupných informací jej i nyní stále hledá policie, aby pomohl nehodu objasnit. Tak pokud byste tušili, kdo to je nebo jste snad dotyčným byli vy sami... Přihlásit se tady není žádná prohra - chyby děláme všichni a tady to naštěstí dopadlo ještě docela dobře.

Na Slovensku se stala velmi poučná nehoda, její viník se stále hledá - 1 - VW Passat B5 nehoda Slovensko  predjizdeni 01Na Slovensku se stala velmi poučná nehoda, její viník se stále hledá - 2 - VW Passat B5 nehoda Slovensko  predjizdeni 02Na Slovensku se stala velmi poučná nehoda, její viník se stále hledá - 3 - VW Passat B5 nehoda Slovensko  predjizdeni 03Na Slovensku se stala velmi poučná nehoda, její viník se stále hledá - 4 - VW Passat B5 nehoda Slovensko  predjizdeni 04Na Slovensku se stala velmi poučná nehoda, její viník se stále hledá - 5 - VW Passat B5 nehoda Slovensko  predjizdeni 05Na Slovensku se stala velmi poučná nehoda, její viník se stále hledá - 6 - VW Passat B5 nehoda Slovensko  predjizdeni 06
Kdyby někdo věděl podrobnosti o modrém vozidlu (pravděpodobně Opel Astra), ať se přihlásí. Pomůže to pochopit, co se stalo a vyřešit nesrovnalosti

Zdroj: Road Cams@Youtube

Mirek Mazal

Další zajímavé články:

Diskuze 124 příspěvků

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše