Reklama

Němci už umí zastavit rozjeté kamiony teroristů. Ověřili to až moc dobře (video)

Teroristé v poslední letech děsí hlavně Evropany útoky, při nichž jako zbraň používají rozjeté kamiony. Dosud bylo těžké je efektivně zastavit. Už není.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Němci už umí zastavit rozjeté kamiony teroristů. Ověřili to až moc dobře (video)

6.5.2017 | Petr Miler | 18 příspěvků

Teroristé v poslední letech děsí hlavně Evropany útoky, při nichž jako zbraň používají rozjeté kamiony. Dosud bylo těžké je efektivně zastavit. Už není.

Jistě nemusíme připomínat děsivé události posledních let z Nice, Berlína nebo Stockholmu, při nichž islámští fanatici použili jako zbraň proti naprosto nevinným lidem půjčené či ukradené nákladní vozy, s nimiž pak najeli do nic netušících davů. Jeden z nich jsme probírali mezi auty, která sloužila zlu a zrovna ten byl smutně účinný - pod jeho koly kdysi v Nice zemřelo 84 lidí, dalších 200 bylo zraněno.

Po této události a ještě více pak po pozdějším útoku na vánoční trh v Berlíně se úřady pochopitelně snažily chránit místa proti podobným útokům, přiznávaly ale, že nemají řešení, které by dokázalo zejména větší rozjeté náklaďáky zastavit. Ne snad, že by taková neexistovala, žádná ale nebyla vhodná na to aby mohla být ve velkém pružně instalována poblíž něčeho, jako je vánoční trh. Zkrátka, zločin byl o krok napřed, teď už ale není.

Němci, vyděšeni výše zmíněnými událostmi, se snažili najít cestu, jak pro příště podobným útokům zabránit a uspěli, to je zjevné. Blíže nejmenovaná firma z německého Uslaru postavila věc, které říká „Nizzasperre”, „Niceská bariéra”, z pochopitelných důvodů. Přesná konstrukce je tajemstvím, má jít ale o relativně lehkou a malou (to druhé je patrné) kovovou konstrukci, která svými tvary využije energie vozu k tomu, aby náklaďáku zvedla do vzduchu a během pár metrů jej zastavila. I když bude velmi těžký a velmi rozjetý.

Aby to dokázala, uspořádala v Uslaru soukromý test, který si můžete prohlédnout níže. Se starostou tedy dojednala zavření jedné z menších silnic a proti bariéře rozjela menší nákladní vůz. Jak to dopadlo, si můžete prohlédnout sami - relativně rychle jedoucí auto po kontaktu se skutečně subtilní bariérou na pár metrech zastavilo a bylo dále nepojízdné.

Potud velký úspěch, problém byl „jen” v tom, že při testu použila skutečného profesionálního řidiče. A a bariéra se ukázala být až příliš účinná i pro němu. Ačkoli byl tedy interiér náklaďáku „vyrámován” a řidič byl sám vybaven všemi standardními bezpečnostními pomůckami, šofér byl při testu vážně zraněn. Naštěstí byly poblíž hasiči i záchranáři, řidič byl záhy vrtulníkem převezen do nemocnice a dnes už víme, že je v pořádku.

To na celou zkoušku vrhá stín, i tato smutná okolnost ale ukazuje reálnou účinnost tohoto řešení, které prý může být snadno rozmístěno kolem jakéhokoli veřejného místa, a to i ve velmi nenápadné podobě. Snad tedy zase jednou budou mít na vrch ti, kteří nežijí pro ubližování jiným...

Němci už umí zastavit rozjeté kamiony teroristů. Ověřili to až moc dobře (video) - 1 - Bariera proti kamionum teroristum video 01Němci už umí zastavit rozjeté kamiony teroristů. Ověřili to až moc dobře (video) - 2 - Bariera proti kamionum teroristum video 02Němci už umí zastavit rozjeté kamiony teroristů. Ověřili to až moc dobře (video) - 3 - Bariera proti kamionum teroristum video 03Němci už umí zastavit rozjeté kamiony teroristů. Ověřili to až moc dobře (video) - 4 - Bariera proti kamionum teroristum video 04Němci už umí zastavit rozjeté kamiony teroristů. Ověřili to až moc dobře (video) - 5 - Bariera proti kamionum teroristum video 05Němci už umí zastavit rozjeté kamiony teroristů. Ověřili to až moc dobře (video) - 6 - Bariera proti kamionum teroristum video 06Němci už umí zastavit rozjeté kamiony teroristů. Ověřili to až moc dobře (video) - 7 - Bariera proti kamionum teroristum video 07
Němci byli tentokrát důslednější v konstrukci než bezpečné realizaci testu, možná ale i je překvapilo, jak efektivně se tahle věc dokáže s rozjetým náklaďákem vypořádat

Zdroj: HNA

Petr Miler

Další zajímavé články:

Diskuze 18 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše