Reklama

Občan byl unaven stavem silnic a chodníků u domu, tak si je natruc úřadu upravil sám

Co dělá město krásným a příjemným místem? Je toho jistě více, udržovaná veřejná prostranství ale udělají hodně. Když úřady nekonají, lidé stále mohou.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Občan byl unaven stavem silnic a chodníků u domu, tak si je natruc úřadu upravil sám

8.7.2018 | Petr Miler | 14 příspěvků

Co dělá město krásným a příjemným místem? Je toho jistě více, udržovaná veřejná prostranství ale udělají hodně. Když úřady nekonají, lidé stále mohou.

Jeden můj známý říká, že dojem i z jinak velmi zanedbaného města dramaticky zlepší rekonstrukce veřejných prostranství. Stačí opravit silnice, chodníky, předěly mezi nimi či nainstalovat nové osvětlení a i ony rozpadající se domy rázem ustoupí do pozadí. Něco na tom je a člověk by skoro automaticky očekával, že přesně tato péče bude primárním zájem lokálních autorit. Že je realita jiná, víme nejlépe sami - je tragikomické vidět města plná zanedbaných ulic, na jejichž opravu prý nejsou peníze. Ale na pevné radary či vymáhání placeného parkování ze strany městské policie se našly.

Zvláštní žebříček priority úřady zjevně nemají jen u nás. Stavem silnic, chodníků a prostorů mezi nimi byl dotčen i jeden z obyvatelů ruského Čeljabinsku, kterému vadilo, jak lidé nedbale oddělené prostory pro auta a chodce vytrvale devastují tím, že přes ně jezdí. A víte, jak to je - nepořádek plodí nepořádek, a tak se ke zničené travnaté ploše začaly přidávat pytle s odpadky, protože... když už je někde „bordel”, tak stejně není co zkazit.

Většině místních to zjevně bylo ukradené, blíže neupřesněnému rezidentovi ale nikoli. Pochopitelně se chtěl v prvé řadě domoci zásahu úřadů a úpravy celého místa tak, aby jej lidé začali chápat jinak než jako kus silnice a zacházeli s ním podle toho. Nedočkal se ničeho. Pak dokonce oslovil úřad s tím, že úpravu sám zaplatí, přišly ale jen obstrukce. A tak se rozhodl jednat sám.

Jak místo vylepšil, můžete sami vidět na fotkách níže. Z bahnité „žumpy” je rázem plácek, na který je radost nejen pohledět. A i když všechny ostatní kulisy zůstávají stejné, dojem z celého prostranství je najednou mnohem příjemnější. Hořce pikantní je, že úřady nyní o místo najednou jeví zájem a vyhrožují pokutou 5 000 rublů (asi 1 700 Kč) za nepovolenou stavbu. A i když se zdá, že odpor místních jim v něčem takovém zamezí, je to hodně absurdní - konstruktivního úřady nechtěly udělat nic, do pokutování se vrhají po hlavě...

Občan byl unaven stavem silnic a chodníků u domu, tak si je natruc úřadu upravil sám - 1 - Uprava silnice Celjabinsk 01Občan byl unaven stavem silnic a chodníků u domu, tak si je natruc úřadu upravil sám - 2 - Uprava silnice Celjabinsk 02
Ze smutně vyhlížejícího kousku města...

Občan byl unaven stavem silnic a chodníků u domu, tak si je natruc úřadu upravil sám - 3 - Uprava silnice Celjabinsk 03Občan byl unaven stavem silnic a chodníků u domu, tak si je natruc úřadu upravil sám - 4 - Uprava silnice Celjabinsk 04Občan byl unaven stavem silnic a chodníků u domu, tak si je natruc úřadu upravil sám - 5 - Uprava silnice Celjabinsk 05
...je rázem docela malebné místo. A to i když se nic jiného než kousek silnice, chodníku a prostoru mezi nimi nezměnilo

Zdroj: Trinixy

Petr Miler

Další zajímavé články:

Diskuze 14 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama