Podívejte se, jak Praga R1R řádí na okruhu. Do provozu může, ale nechce (video)

18.8.2016 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek

Slovenský supersport české značky má nárok na registrační značky. Je však sporné, zda s ním vůbec někdo zatouží vyrazit do běžného provozu.

Každý z nás alespoň jednou v životě zatoužil po automobilu, se kterým by mohl ráno po vlastní ose vyrazit na okruh a po bezpočtu kol zase absolvovat cestu domů. Problémem ovšem je, že závodní tratě a veřejné silnice jsou dvěma neslučitelnými světy. Mnohé značky sice nabízejí modely, které se ctí zvládnou excelovat v obou, vždy je toho ovšem dosaženo za určitých kompromisů.

Praga R1R je bezesporu potvrzením výše zmíněného. Tato silniční varianta vychází přímo z okruhového provedení, vůči kterému se do jisté míry liší jen přidáním větších zpětných zrcátek a světlometů. Vzhled vycházející ze speciálu Le Mans tu ovšem zůstává, stejně jako nízká hmotnost 670 kilogramů či upravený dvoulitrový čtyřválec F4R 832 z produkce Renaultsportu.

Tato pohonná jednotka přitom dostala unikátní přeplňování přímo od Pragy, jež navýšilo výkon na 330 až 400 koní. Ty přenáší na zadní kola sekvenční převodovka Hewland, se kterou tato placka zvládne zrychlení z klidu na stovku za méně než tři sekundy. Nejvyšší rychlost by se pak měla pohybovat mezi 270 a 300 km/h.

Tyto parametry logicky navozují pocit, že na závodním okruhu se vám během tzv. track days jen málokdo vyrovná. Raději si však ani nechceme představovat, že po celém dni v kokpitu opětovně lezeme zpátky za volant, poutáme se vícebodovými pásy a míříme kupříkladu z brněnského okruhu zpátky do Prahy po dálnici D1.

R1R bychom tak měli považovat spíše za čistokrevný závodní vůz, který vám sice dává možnost dojet na okruh po vlastní ose, nicméně v Česku této volby nejspíše nikdo nevyužije. Tedy za předpokladu, že nebydlí poblíž brněnské či mostecké trati. Ve Velké Británii, kde je okruhů jako máku, by ovšem Praga úspěch mít mohla.

Z jejích kvalit je tak po právu okouzlen Jethro Bovington z magazínu Evo, který model R1R vyzkoušel právě na trati. Sám ovšem dodává, že řízení vozu vyžaduje plnou koncentraci. Nejspíše tedy i on by navečer raději usedl do nějakého Mercedesu, přepnul podvozek na komfortní nastavení a s přívěsem za zády uháněl k domovu.

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze Přidat příspěvek

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše