Home > Rubriky a sekce > Bleskovky > Článek
Řidič Audi A4 na Ringu tvrdě poznal, co znamená mít motor před přední nápravou (video)
20.9.2015 | Petr Miler | Přidat příspěvek
Audi A4 bylo a je zajímavým autem, vedle klíčových konkurentů jej ale vždy trápilo jedno - koncepce předokolky a tedy motor uložený před přední nápravou.
Když se řekne „prémiový sedan střední třídy”, většina lidí vysype z rukávu německé trio Audi A4, BMW 3 a Mercedes C. Někteří dodají Lexus IS nebo srovnatelné Infiniti pod některým z jeho jmen (aktuálně Q50), ať už ale řeknou to a nebo ono, jeden z vozů bude mezi ostatními vždy tak trochu černou ovcí. Zatímco BMW a spol. staví své vozy s klasickou koncepcí, tedy s motorem vpředu a pohonem zadních kol, A4 je odjakživa předokolka. Má tedy motor před přední nápravou se vším, co s tím souvisí a i když se to mnohé verze snaží maskovat pohonem Quattro, svůj pravý původ nikdy nezastřou.
Pravda, Audi o tomto neduhu ví a postupem času motor A4 posouvá stále více dozadu, aby projevy „kladiva na kolech” umenšila také jinak než nastavením podvozku. Jenže i A4 donedávna vyráběné generace B8, na kterou se podíváme dnes, svou tradiční koncepcí stále trpěla. Nevíme, s jakou verzí přesně máme tu čest, kdo ale zažil takové 3,0 TDI, ví, že hmotnost před přední nápravou může být sakramentsky znát. A zřejmě právě s jejími projevy se tvrdě seznámil řidič, kterého uvidíme v jedné z hlavních rolí přiloženého videa.
Musíme tedy být fér a říci, že většina dnešních aut bez ohledu na koncepci při příliš rychlém nájezdu do zatáčky udělá přesně to, co A4 na videu ze Severní smyčky Nürburgringu. Přesto - tohle jsou záběry z Wippermannu a tady není obvyklé dostat se s autem na tak vnější okraj trati, a tak předpokládejme, že chování auta v tom spolu s nespornou chybou řidiče alespoň trochu prsty mělo.
Ať už ale bylo důvodem cokoli, následkem nedotáčivosti pilot zazmatkoval, příliš rychle šel z plynu a dokonce začal brzdit, což s dalším klíčovým faktorem - výletem levé části vozu mimo asfalt - logicky muselo vést k pravému opaku. Tedy výrazně přetáčivému smyku a následnému, bez přehánění brutálnímu nárazu do bariéry, který vůz navíc dostal na střechu. Nepěkné, ale v lecčems poučné - pokud už se vám toto stane, je třeba zachovat klid a nesnažit se vůz za každou cenu udržet na trati. Stačilo autu povolit a nechat jej bez výrazného brzdění či akceleraci pokračovat po tečně, což by v této sekci nejspíše vedlo k celkem pohodlnému návratu na trať o pár desítek metrů dále. Takhle je z toho totální škoda na autě - o následcích nehody pro posádku nemáme zprávy.
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Holku z Kelly Family, nebo sexbombu v bikinách? Srovnání BMW M5 s nepřiznanou novou „Alpinou B5” dává jasnou odpověď
před 5 hodinami
„Bugatti pro chudé” je novým králem všech pekel. Přepisuje další rekordy akcelerace, okruhů i silnic, pomalé je vedle něj i skutečné Bugatti
23.6.2026
Brutalitu Aston Martinu natočili při testech na okruhu v Portimao. Vypadá jako Batmobil, zní jako staré F1 a je rychlý jako ty nové
21.6.2026
Nejnovější články
Všeříkající: Zatímco zavedené značky s kombíky končí kvůli nezájmu o ně v Číně, sami Číňané s nimi přichází, protože i o jejich kupce stojí
před 3 hodinami
Holku z Kelly Family, nebo sexbombu v bikinách? Srovnání BMW M5 s nepřiznanou novou „Alpinou B5” dává jasnou odpověď
před 5 hodinami
Akcionáře Nissanu vyděsil stav firmy a neakceschopnost nového vedení, chtějí zpátky Carlose. „Zmlkněte,” řval na ně nový šéf
před 6 hodinami
Nadšenec nakreslil možnou podobu první motorky Ferrari, automobilka na něj poslala právníky
před 8 hodinami
Místo přímých zákazů plíživé nařizování přes „poslušné”: Nový plán EU vnutí elektrická auta i těm, kteří je vůbec nechtějí
před 9 hodinami
Živá témata na fóru
- Ceny PHM ref aktuální válka v Iránu 06.25. 21:00 - mattonecz
- Letní 225(př) + 255(z) 18-19" - které? 06.25. 14:37 - pavproch
- e89 el. steering - přeprogramování ??? 06.25. 12:12 - pavproch
- Policejni Passaty, Superby a neoznacena merici vozidla #2 06.24. 21:19 - řidičBOB
- Volvo 06.24. 16:54 - řidičBOB
- BMW Divize 06.23. 10:20 - pavproch
- S větrem ve vlasech.... 06.23. 04:48 - pavproch
- Politický koutek 06.22. 15:36 - mattonecz
