Reklama

Řidiče Tesly natočili při tomhle. Hájil se bizarně, teď 18 měsíců nesmí řídit

Že vám na tomto záběru nepřijde nic zvláštního? Když dodáme, že pořízen byl ve Velké Británii, je rázem všechno jasné. Řidič prostě přestal řídit.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Řidiče Tesly natočili při tomhle. Hájil se bizarně, teď 18 měsíců nesmí řídit

29.4.2018 | Petr Miler | 26 příspěvků

Že vám na tomto záběru nepřijde nic zvláštního? Když dodáme, že pořízen byl ve Velké Británii, je rázem všechno jasné. Řidič prostě přestal řídit.

Stalo se to už v květnu 2017, spravedlnost ale zaúřadovala až téměř o rok později. Právě loni v květnu se Brit Bhavesh Patel rozhodl, že si po cestě se svou Teslou Model S 60 po přeplněné dálnici M1 trochu odpočine. Pustil tedy Autopilot, což lze označit za dobrý nápad. Jako by ale nestačilo, že v tu chvíli musí věnovat řízení méně pozornosti, rozhodl se přelézt na sedadlo spolujezdce a udělat si pořádné pohodlí. A to už za dobrý nápad označit nelze.

Patel se rozvalil na levém předním sedadle (to není to řidičovo, jsme ve Velké Británii, kde mají auta volant na pravé straně) natáhl si nohy a dokonce si dal ruce za hlavu. Uvážíme-li, jak málo skutečným autopilotem stejně pojmenovaný systém Tesly je a že prakticky kdykoli může vzdát „řízení” vozu kvůli neobvyklé dopravní situaci či netypickému silničnímu značení, přijde nám to mimořádně nezodpovědné. Patel to ale udělal a do cíle své cesty nepochybně dojel.

Byl by to pro něj šťastný konec, kdyby ovšem jeho tomto nebezpečném chování nezaznamenali ostatní řidiči. Jeden z nich si jej pří „řízení” auta natočil a video vyvěsil na některou ze sociálních sítí. Po ní chvíli kolovalo mezi zaskočenými uživateli, než pár z nich napadlo kontaktovat se záznamem policii, aby vše prověřila. Zbytek už si dokážete představit.

Konfrontován s tímto důkazem se Patel přiznal k nebezpečnému řízení. Co je udivující, své jednání označil na jednu stranu za „hloupé”, s čímž lze plně souhlasit, hájil se ale tím, že neudělal nic až tak mimořádného a je „jen ten nešťastník, kterého při tom chytili”. Jde tedy zřejmě o věc, kterou majitelé Tesel dělají běžně (jiní se při tom natáčejí i sami, těžko ale odhadovat, o jak velké procento majitelů jde) a Patela při ní prostě jen někdo natočil. Soud ale na tuto svéráznou obhajobu neslyšel, Patelovi zakázal na 18 měsíců řídit (ne, že by to dosud dělal...), dal mu 1 800 liber pokutu (asi 52 tisíc Kč), poslal jej na 100 hodin veřejně prospěšných prací a přikázal mu podrobit se 10 hodinám psychiatrické péče.

Docela tvrdý trest, ale v tomto případě lze mít pro soud pochopení. Není nebezpečnější řízení, než... neřízení. Pokud něco takového děláte, ať už s Teslou nebo jinými auty, která to umožňují, zanechte toho, prosím. Když už pro nic jiného, vězte, že vás při tom někdo může natočit.

Řidiče Tesly natočili při tomhle. Hájil se bizarně, teď 18 měsíců nesmí řídit - 1 - Ridic Tesly Model S opustil sedadlo 01Řidiče Tesly natočili při tomhle. Hájil se bizarně, teď 18 měsíců nesmí řídit - 2 - Ridic Tesly Model S opustil sedadlo 02Řidiče Tesly natočili při tomhle. Hájil se bizarně, teď 18 měsíců nesmí řídit - 3 - Ridic Tesly Model S opustil sedadlo 03Řidiče Tesly natočili při tomhle. Hájil se bizarně, teď 18 měsíců nesmí řídit - 4 - Ridic Tesly Model S opustil sedadlo 04
Vskutku hloupé chování předvedl na zjevně frekventované dálnici M1 jeden britský řidič-neřidič. Označil to za relativně běžné, soud to viděl jinak

Zdroj: BBC

Petr Miler

Další zajímavé články:

Diskuze 26 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše