Reklama

Řidiči kamionu selhaly cestou z kopce brzdy. Jel až 160 km/h, vyřešil to bravurně

Je to scéna jak z filmu Nebezpečná rychlost, není tu ale žádná klapka, která by zastavila děj. Tohle se prostě stalo a zkušený řidič vše vyřešil i díky věci, kterou máme také u nás.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Řidiči kamionu selhaly cestou z kopce brzdy. Jel až 160 km/h, vyřešil to bravurně

26.5.2018 | Petr Miler

Je to scéna jak z filmu Nebezpečná rychlost, není tu ale žádná klapka, která by zastavila děj. Tohle se prostě stalo a zkušený řidič vše vyřešil i díky věci, kterou máme také u nás.

Když vám cestou z kopce přestane brzdit auto, je to problém vždy. O něco větší problém je to ale ve chvíli, kdy ono auto váží okolo 30 tun a má desítky metrů na délku. Dnes vám nicméně ukážeme, že i takovou situaci lze vyřešit se ctí, pokud si zachováte chladnou hlavu a dobře znáte dopravní značení.

Mluvíme teď o značce, která vypadá, jako by cesta z hlavní silnice vedla rovně přímo do cíle nějaké velké ceny. Není tomu tak, jde o značku „Únikový pruh”, která předchází přesně tomu, co říká její jméno. Nakonec, možná jste si i u nás všimli podivných vybočení silnice či dálnice zdánlivě do nikam, která jako by někdo zapomněl dostavět. Obvykle chvíli vedou po silnici, pak jsou štěrková či písková a pak už následuje jen pole či jiný kus krajiny.

Tato místa jsou postavená u silnic s dlouhým klesáním. V případě České republiky nás napadají dvě místa, kde jsou k vidění - jedno u Mohelnice a další u Dubí, ale to jistě nebude všechno. Tyhle pruhy tu jsou k tomu, aby zastavily vozidlo, kterému selhaly brzdy, ať už to je nákladní nebo osobní vůz. Jsou plné štěrku do dostatečné hloubky, aby autu, které do nich vjede, kladly co největší odpor.

Jenže auta do nich nevjíždějí zas tak často, takže spousta lidí nikdy neviděla, jak použití takového pruhu vypadá. Pokud k nim patříte, přijde vhod video níže, které jeho použití ukazuje v rámci poněkud děsivé scény. Odehrála se v Mexiku, kde řidiči velkého, plně naloženého kamionu cestou dolů kopcem opravdu selhaly brzdy.

Řidič zkouší brzdit, dokud to alespoň trochu jde, kamion ale jen zrychluje. V opravdu dlouhém klesání se situace postupně stále zhoršuje - na začátku stačí, když to bere odstavným, aby ostatním nepřekážel, postupně se ale kamion začne rozjíždět tak, že předjíždí všechny a všechno. Provází jej policejní auto a právě ze záznamu od jeho spolujezdce můžeme vše sledovat.

Šofér je zjevně profík a zachová si chladnout hlavu. Volí správnou stopu, aby pro ostatní i pro sebe znamenal co nejmenší nebezpečí, podle popisu videa se ale přesto dole rozjede až na 160 km/h. Nevíme, jestli je to skutečná rychlost, ale i kdyby to bylo o něco méně, je pod kopcem vidět, jak nepřirozeně rychle truck jede. Pilot naštěstí tou dobou míří k únikovému pruhu, kam kamion pošle a i když to není zrovna hladké přistání, vidíme jej z poničené kabiny vystupovat živého a zdravého. Prý se mu nic vážnějšího nestalo.

Pokud by se vám - nedej bůh - stalo něco podobného, vyhlížejte značku s červenou šachovnicí. Nebýt tady tento pruh a za volantem řidič, který jej dokáže zkušeně využít, mohly se pod kopcem stát mnohem horší věci. Jen si představte, že by tam byla třeba kolona stojících aut...

Řidiči kamionu selhaly cestou z kopce brzdy. Jel až 160 km/h, vyřešil to bravurně - 1 - Kamion selhani brzd z kopce Mexiko reseni 01Řidiči kamionu selhaly cestou z kopce brzdy. Jel až 160 km/h, vyřešil to bravurně - 2 - Kamion selhani brzd z kopce Mexiko reseni 02Řidiči kamionu selhaly cestou z kopce brzdy. Jel až 160 km/h, vyřešil to bravurně - 3 - Kamion selhani brzd z kopce Mexiko reseni 03Řidiči kamionu selhaly cestou z kopce brzdy. Jel až 160 km/h, vyřešil to bravurně - 4 - Kamion selhani brzd z kopce Mexiko reseni 04Řidiči kamionu selhaly cestou z kopce brzdy. Jel až 160 km/h, vyřešil to bravurně - 5 - Kamion selhani brzd z kopce Mexiko reseni 05Řidiči kamionu selhaly cestou z kopce brzdy. Jel až 160 km/h, vyřešil to bravurně - 6 - Kamion selhani brzd z kopce Mexiko reseni 06Řidiči kamionu selhaly cestou z kopce brzdy. Jel až 160 km/h, vyřešil to bravurně - 7 - Kamion selhani brzd z kopce Mexiko reseni 07Řidiči kamionu selhaly cestou z kopce brzdy. Jel až 160 km/h, vyřešil to bravurně - 8 - Kamion selhani brzd z kopce Mexiko reseni 08Řidiči kamionu selhaly cestou z kopce brzdy. Jel až 160 km/h, vyřešil to bravurně - 9 - Kamion selhani brzd z kopce Mexiko reseni 09Řidiči kamionu selhaly cestou z kopce brzdy. Jel až 160 km/h, vyřešil to bravurně - 10 - Kamion selhani brzd z kopce Mexiko reseni 10Řidiči kamionu selhaly cestou z kopce brzdy. Jel až 160 km/h, vyřešil to bravurně - 11 - Kamion selhani brzd z kopce Mexiko reseni 11Řidiči kamionu selhaly cestou z kopce brzdy. Jel až 160 km/h, vyřešil to bravurně - 12 - Kamion selhani brzd z kopce Mexiko reseni 12Řidiči kamionu selhaly cestou z kopce brzdy. Jel až 160 km/h, vyřešil to bravurně - 13 - Kamion selhani brzd z kopce Mexiko reseni 13
Tohle je velmi zkušené zvládnutí krizové situace, šofér tu neztratil hlavu v kopcích ani pod nimi

Řidiči kamionu selhaly cestou z kopce brzdy. Jel až 160 km/h, vyřešil to bravurně - 14 - Unikovy pruh dalnice vs kamion ilu 01
Takto vypadá jeden z českých únikových pruhů

Petr Miler

Další zajímavé články:

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama