Rus v těžkém náklaďáku ukázal světu, jak zvládnout krizovku i s takovým kolosem

Když se do krizové situace dostanete s osobním autem, je to jistě nepříjemné, ale s jeho manévrovatelností zvládnete kde co. V těžkém terénním náklaďáku je to jiná výzva.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Rus v těžkém náklaďáku ukázal světu, jak zvládnout krizovku i s takovým kolosem

26.2.2018 | Mirek Mazal | 13 příspěvků

Když se do krizové situace dostanete s osobním autem, je to jistě nepříjemné, ale s jeho manévrovatelností zvládnete kde co. V těžkém terénním náklaďáku je to jiná výzva.

Řízení auta na dálnici nepatří mezi složité činnosti. Stačí držet vozidlo v přímém směru vhodnou rychlostí, sem tam mírně zatočit, sledovat provoz před i za vámi a setrvávat v adekvátním jízdním pruhu. Právě nenáročnost této jízdy ale má za následek, že řidiči postupem času ztrácejí pozornost a ani těmto elementárním činnostem nevěnují dost energie. Snadno se pak může stát, že se do sebe právě na dálnici dokážou napasovat klidně desítky aut.

Nevíme, jestli ukolébání monotónním provozem byl případ řidiče ZiLu 131 přestavěného na terénní autobus, ale je to velmi pravděpodobné. Právě on předvedl na ruské dálnici skoro v přímém přenosu nejprve velké selhání, aby záhy bravurním manévrem zachránil minimálně svůj život. A nejenže nestál u zrodu další řetězové havárie, jeho obdivuhodná práce s volantem měla za následek, že se nic nestalo jedinému z aut, ani komukoli z jejich posádek.

Vše vidíme z pohledu řidiče jiného vozu, který onen zelený ZiL nejprve předjede v mírném dálničním provozu. Záhy se ale přiblíží dost bizarně zastaveným kamionům na dálnici, které zřejmě měly nějaký technický problém. Jejich šoféři dali kousek před problematické místo výstražný trojúhelník, který řidič s kamerou viděl a ubral, řidič náklaďáku buď nedával pozor, nebo trojúhelník neviděl před auto před ním. V plné rychlosti se tak přiblížil několika stojícím vozům a malér byl na spadnutí.

Rozjetý nákladní vůz na terénních gumách sotva dokáže zatáčet na asfaltu, v kombinaci s brzděním se mění na neřízenou střelu. Vycvičený rutinér za volantem ale zachoval chladnou hlavu a několikatunový kolos smykem provlékl mezerami mezi stojícími kamiony. Nejprve se vyhnul zleva autu s kamerou, pak se prosmýkl mezi dvěma kamiony a ve smyku započatém na sněhu na krajnici prodriftoval kolem dalšího.

Manévr hodný Ayrtona Senny je vidět níže a člověk až nechápe, jak se tohle mohlo povést. Vyhrály šikovné ruce a chladná hlava? Nebo šlo o štěstí? Patrně o všechno tohle dohromady, tak či onak jde ale o fascinující manévr - bez přispění schopného pilota bychom se dívali jen na další ruskou nehodu zachycenou na palubní kameru...

Rus v těžkém náklaďáku ukázal světu, jak zvládnout krizovku i s takovým kolosem - 1 - Rusko vojenske auto malem smetlo kamiony 01Rus v těžkém náklaďáku ukázal světu, jak zvládnout krizovku i s takovým kolosem - 2 - Rusko vojenske auto malem smetlo kamiony 02Rus v těžkém náklaďáku ukázal světu, jak zvládnout krizovku i s takovým kolosem - 3 - Rusko vojenske auto malem smetlo kamiony 03Rus v těžkém náklaďáku ukázal světu, jak zvládnout krizovku i s takovým kolosem - 4 - Rusko vojenske auto malem smetlo kamiony 04
Mohlo dojít k velkému neštěstí, ale zkušený kormidelník svůj terénní parník obratně ukočíroval bez ztráty kytičky. Řidič mohl dupnout na brzdy a čekat na ránu, místo toho brzdil s citem, aby se nezablokovala kola a volantem se protáhl kolem všech ostatních překážek

Zdroj: Road Cams@Youtube

Mirek Mazal

Diskuze 13 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama