Ruští řidiči teď mohou mít z placení pokut lepší pocit, Čeští politici by se mohli inspirovat

Z pokut za překročení povolené rychlosti nebo špatné parkování nemá radost asi nikdo, Rusové je teď ale budou moci chápat alespoň o trochu pozitivněji. Veškeré vybrané prostředky totiž půjdou na opravu silnic.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Ruští řidiči teď mohou mít z placení pokut lepší pocit, Čeští politici by se mohli inspirovat

2.1.2019 | Mirek Mazal

Z pokut za překročení povolené rychlosti nebo špatné parkování nemá radost asi nikdo, Rusové je teď ale budou moci chápat alespoň o trochu pozitivněji. Veškeré vybrané prostředky totiž půjdou na opravu silnic.

Řidiči jsou pro každý vyspělejší stát spolehlivými dojnými kravami. Kupují auta, ze kterých soukromé osoby platí vysokou daň z přidané hodnoty, kupují benzin, ze které většinu ceny tvoří též daně (dokonce se tu platí DPH ze spotřební daně...), platí dálniční známky či jiné poplatky za použití silnic postavených z jejich daní a když někde udělají chybu, platí tučné pokuty, čímž rozpočet země dále saturují. Co jim za to stát nabízí? Až na pár výjimek vesměs nekvalitní silnice, které v lepším případě vedou ke zbytečně rychlému opotřebení auta a v horším jsou nebezpečné už z podstaty své konstrukce.

Je to začarovaný kruh, ze kterého člověku po dojetí domů zůstane akorát hořkost v ústech. Nechceme v tomto kontextu nikomu dávat za vzor Rusko jako takové, silnice tam mají ještě mizernější, jedna dobrá věc tam ale od počátku roku 2019 platit začíná. Tamní zákony totiž od 1. ledna závazně stanují, že peníze z pokut za porušení dopravních předpisů musí být použity výlučně na opravy silnic.

Dosavadní systém úřadům dovoloval využívat peníze z pokut na cokoliv. Od policie tedy putovaly do regionálních rozpočtů, kde sloužily libovolným účelům podle přání aktuální politické reprezentace. Podobně funguje český mechanismus plnění pokladnic - pokuty z radarů jsou vítanou podporou státní i obecních kas, do údržby komunikací se z nich ale vrací jen nepatrný zlomek, pokud vůbec nějaké.

Jinými slovy, když někde Rusové letos překročí pravidla a budou za to muset platit, budou tak moci činit s alespoň o trochu lehčím srdcem - jejich peníze budou přinejmenším investovány do zlepšení kvality komunikací. Kvalita ruských silnic není na nejvyšší úrovni a zvyklosti účastníků provozu mají daleko k dodržování pravidel, proto by nové nařízení mohlo mít pozitivní účinek. Tuzemští zákonodárci by se mohli inspirovat. Ostatně, mnozí se na východě cítí jako doma, tak proč neokoukat ty dobré věci...


Ruští řidiči teď mohou mít z placení pokut lepší pocit, Čeští politici by se mohli inspirovat - 1 - Rusko da pokuty na rekonstrukci silnic 01Ruští řidiči teď mohou mít z placení pokut lepší pocit, Čeští politici by se mohli inspirovat - 2 - Rusko da pokuty na rekonstrukci silnic 02Ruští řidiči teď mohou mít z placení pokut lepší pocit, Čeští politici by se mohli inspirovat - 3 - Rusko da pokuty na rekonstrukci silnic 03Ruští řidiči teď mohou mít z placení pokut lepší pocit, Čeští politici by se mohli inspirovat - 4 - Rusko da pokuty na rekonstrukci silnic 04Ruští řidiči teď mohou mít z placení pokut lepší pocit, Čeští politici by se mohli inspirovat - 5 - Rusko da pokuty na rekonstrukci silnic 05Ruští řidiči teď mohou mít z placení pokut lepší pocit, Čeští politici by se mohli inspirovat - 6 - Rusko da pokuty na rekonstrukci silnic 06Ruští řidiči teď mohou mít z placení pokut lepší pocit, Čeští politici by se mohli inspirovat - 7 - Rusko da pokuty na rekonstrukci silnic 07Ruští řidiči teď mohou mít z placení pokut lepší pocit, Čeští politici by se mohli inspirovat - 8 - Rusko da pokuty na rekonstrukci silnic 08Ruští řidiči teď mohou mít z placení pokut lepší pocit, Čeští politici by se mohli inspirovat - 9 - Rusko da pokuty na rekonstrukci silnic 09Ruští řidiči teď mohou mít z placení pokut lepší pocit, Čeští politici by se mohli inspirovat - 10 - Rusko da pokuty na rekonstrukci silnic 10Ruští řidiči teď mohou mít z placení pokut lepší pocit, Čeští politici by se mohli inspirovat - 11 - Rusko da pokuty na rekonstrukci silnic 11
Každá ruská pokuta za překročení rychlosti či jakýkoli jiný dopravní přestupek bude nyní plně sloužit k opravě tamních silnic. To je překvapivě konstruktivní pravidlo, i na naše poměry

Mirek Mazal

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše

Reklama