Reklama

Růžová 911 GT3 není volba excentrického boháče, ale pocta automobilové legendě

Když se Porsche pochlubilo novou 911 GT3 v růžovém laku, kde kdo strnul hrůzou nad vkusem některého z klientů. Jenže realita je docela jiná.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Růžová 911 GT3 není volba excentrického boháče, ale pocta automobilové legendě

1.9.2017 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek

Když se Porsche pochlubilo novou 911 GT3 v růžovém laku, kde kdo strnul hrůzou nad vkusem některého z klientů. Jenže realita je docela jiná.

Růžová barva má v automobilovém světě zvláštní postavení. Technicky vzato je to barva každá jiná, fakticky je ale vnímána jako zženštělý vetřelec v mužském rajónu. Na autech se tak objevuje docela zřídka a zvlášť v případě některých budí velké pozdvižení. Růžový Nissan Micra asi nikoho ze židle nezvedne, takové růžové Ferrari je ale dokonce něco, co sama automobilka nevyrobí ani za všechny peníze světa. Jiní výrobci sporťáků ovšem takové pravidlo nemají.

Když tedy světlo světa uzřela níže přiložená fotografie růžového Porsche 911 GT3 2018 pořízená jedním z prodejců jako vůz, který v této podobě vyjel z továrny automobilky, některé začaly přepadat mdloby. Jenže v tomto případě nejde o projev neobvyklého vkusu některého ze zákazníků, ale o poctu legendě. A ne jen tak ledajaké.

Abychom vše pochopili, musíme se vrátit do časů Porsche 917, jednoho ze nejslavnějších závodních vozů historie. Za tuto pozici vděčí nejen úspěchům na různých světových okruzích, ale také snímku Le Mans, kde se za jeho volantem objevil Steve McQueen. Automobilka v průběhu let 1969 až 1973 vyrobila přinejmenším jedenáct variant, přičemž jedním ze zásadních lišících prvků byla krátká nebo naopak prodloužená záď. Mezi ně se ovšem napěchovalo provedení 917/20, které mělo disponovat nízkým odporem delší verze a stabilitou té krátké.

Vůz vznikl pouze v jediném kuse, pod kterým bylo podepsáno vývojové centrum Porsche. Tento exemplář se přitom v roce 1971 objevil na startu Le Mans, kde způsobil menší senzaci. Během tréninků šlo totiž o jednoznačně nejrychlejší závodní speciál, což následně vyústilo v sedmou příčku dosaženou během kvalifikace. To je nemalý úspěch na experimentální model, který Porsche před závodem ani nestihlo pořádně otestovat.

Bohužel, v samotném závodě se již vůz nestihl tak kladně projevit, Reinhold Joest s ním totiž hrozivě havaroval. Automobilka ovšem Porsche 917/20 kompletně zrenovovala, načež si jej nyní můžete prohlédnout v muzeu značky v Zuffenhausenu. Snadno jej přitom poznáte podle... růžově lakované karoserie, kterou doprovází adekvátní jméno - Rosa Schwein, Růžová svině.

Některý ze zákazníků pak chtěl tomuto legendárnímu stroji složí hold, a proto sáhl při specifikaci svého exempláře právě po stejném růžovém laku. Jak už jsme zmínili, vlastní je nejnovější inkarnaci modelu 911 GT3, přičemž růžovou nenajdeme jen na karoserii, ale také na brzdových třmenech a pár odkazů na ni se skrývá i v čelních světlometech.

Zatím byl tento výjimečný exemplář zachycen pouze na jediné fotce, snad se brzy dočkáme dalších. I ta jedna ale stojí za pozornost, neboť jinou takovou GT3 těžko kdy uvidíme. Jezdit s takto vyparáděným vozem chce totiž i trochu odvahy - co skutečně se za touto barvou skrývá, bude vědět jen pár znalých...

Růžová 911 GT3 není volba excentrického boháče, ale pocta automobilové legendě - 1 - Porsche 911 GT3 Pink Pig Tribute 01
Nové Porsche 911 GT3 se oháklo do růžové...

Růžová 911 GT3 není volba excentrického boháče, ale pocta automobilové legendě - 2 - Porsche 911 GT3 Pink Pig Tribute 03Růžová 911 GT3 není volba excentrického boháče, ale pocta automobilové legendě - 3 - Porsche 911 GT3 Pink Pig Tribute 04Růžová 911 GT3 není volba excentrického boháče, ale pocta automobilové legendě - 4 - Porsche 911 GT3 Pink Pig Tribute 02Růžová 911 GT3 není volba excentrického boháče, ale pocta automobilové legendě - 5 - Porsche 911 GT3 Pink Pig Tribute 05Růžová 911 GT3 není volba excentrického boháče, ale pocta automobilové legendě - 6 - Porsche 911 GT3 Pink Pig Tribute 06Růžová 911 GT3 není volba excentrického boháče, ale pocta automobilové legendě - 7 - Porsche 911 GT3 Pink Pig Tribute 07Růžová 911 GT3 není volba excentrického boháče, ale pocta automobilové legendě - 8 - Porsche 911 GT3 Pink Pig Tribute 08Růžová 911 GT3 není volba excentrického boháče, ale pocta automobilové legendě - 9 - Porsche 911 GT3 Pink Pig Tribute 09Růžová 911 GT3 není volba excentrického boháče, ale pocta automobilové legendě - 10 - Porsche 911 GT3 Pink Pig Tribute 10
...čímž skládá hold legendárnímu modelu 917/20 s přezdívkou Rosa Schwein

Zdroj: Porsche Duesseldorf

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze Přidat příspěvek

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše