Reklama

Takhle to vypadalo na silnicích před 111 léty. A pak si stěžujte, že dnes je to chaos

Je to doba tak dávná, že si ji nemůže pořádně pamatovat nikdo z dnes žijících lidí. A o ještě větší dávnověk jde z automobilového hlediska.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Takhle to vypadalo na silnicích před 111 léty. A pak si stěžujte, že dnes je to chaos

3.11.2017 | Petr Miler | 7 příspěvků

Je to doba tak dávná, že si ji nemůže pořádně pamatovat nikdo z dnes žijících lidí. A o ještě větší dávnověk jde z automobilového hlediska.

Schválně si vzpomeňte, jak si ještě pamatujete české nebo československé silnice. Sám jsem na nich jako dítě zažil ještě doby tuhé totality, třebaže ne až takové, kdy na nich všude platila neomezená rychlost. Tehdy po nich snad krom pátečních odjezdů na chaty a nedělních či pondělních návratů z nich nejezdil dnešní optikou v podstatě nikdo. Po Sametové revoluci situace nebyla až o tolik jiná a ještě v první polovině devadesátých let byl pohyb po České republice ve srovnání s dneškem projížďkou růžovým sadem. Aut pak začalo rychle přibývat, rozhodně rychleji než silnic, byla stále novější a rychlejší, a tak přibylo i snah vynucovat pravidla silničního provozu. Výsledkem je to, co máme dnes.

Změnilo se toho hodně, když ale pominu jiná auta a jejich počty, zase tak velký rozdíl to není. To se ale bavíme o době maximálně pár desítek let zpět, když už byl automobilismus běžnou součástí našich životů. Jak to ale na silnicích vypadalo v roce 1906, kdy byl automobil něčím zcela novým, většina lidí na nějaký silniční provoz vůbec nebyla zvyklá a tomu odpovídalo i veškeré prostředí kolem? Tak přesně na to se můžete podívat na vzácných záběrech níže.

Pochází ze San Franciska, konkrétně tamní Market Street. Údajně jde o vůbec nejstarší dochovaný materiál, který lze označit za záběry z palubní kamery a podle všeho pochází z paluby tramvaje. Proč ne, ta se pohybuje po svých kolejích celkem vyzpytatelně, všechno okolo je ale jeden velký chaos. Jsou tu chodci, kočáry tažené koňmi, chodci, další tramvaje, cosi jako autobusy, cyklisté i auta přijíždějící z jiných směrů a všechno to před kamerou kříží své dráhy způsobem, kdy jen čekáte, kdo do koho narazí. Ale nestane se to ani jednou.

Na zmíněný rok je pozoruhodná kvalita záběrů (zvuk bude, předpokládáme, dodělaný později) a také množství aut, která se po ulici pohybují. Je jich méně než kočárů, ale přesto, jsme v roce 1906, v samotných plenkách rozvoje automobilismu. A řidiči jednotlivých vozů se tu ve všem tom chaosu prohání, jako by je jejich stroje poslouchaly na slovo. Což také není úplně pravda.

Pozoruhodná věc, podívejte se na to sami. A pak začněte být rádi za dnešní provoz - ano, aut je víc a chaos je to někdy též. Ale takový? Ani zdaleka, ani v pátek na pražské magistrále...

Takhle to vypadalo na silnicích před 111 léty. A pak si stěžujte, že dnes je to chaos - 1 - Provoz na silnici 1906 San Francisco 01Takhle to vypadalo na silnicích před 111 léty. A pak si stěžujte, že dnes je to chaos - 2 - Provoz na silnici 1906 San Francisco 02Takhle to vypadalo na silnicích před 111 léty. A pak si stěžujte, že dnes je to chaos - 3 - Provoz na silnici 1906 San Francisco 03Takhle to vypadalo na silnicích před 111 léty. A pak si stěžujte, že dnes je to chaos - 4 - Provoz na silnici 1906 San Francisco 04Takhle to vypadalo na silnicích před 111 léty. A pak si stěžujte, že dnes je to chaos - 5 - Provoz na silnici 1906 San Francisco 05Takhle to vypadalo na silnicích před 111 léty. A pak si stěžujte, že dnes je to chaos - 6 - Provoz na silnici 1906 San Francisco 06Takhle to vypadalo na silnicích před 111 léty. A pak si stěžujte, že dnes je to chaos - 7 - Provoz na silnici 1906 San Francisco 07Takhle to vypadalo na silnicích před 111 léty. A pak si stěžujte, že dnes je to chaos - 8 - Provoz na silnici 1906 San Francisco 08Takhle to vypadalo na silnicích před 111 léty. A pak si stěžujte, že dnes je to chaos - 9 - Provoz na silnici 1906 San Francisco 09Takhle to vypadalo na silnicích před 111 léty. A pak si stěžujte, že dnes je to chaos - 10 - Provoz na silnici 1906 San Francisco 10
Chaotičnost provozu na silnicích v době počátcích automobilismu je ohromující

Zdroj: Carscoops

Petr Miler

Další zajímavé články:

Diskuze 7 příspěvků

Reklama
Reklama

Autobazar

zobrazit vše