Reklama

Takto působivé bylo včerejší úplné zatmění Slunce z pohledu řidiče. Kdy bude i u nás?

Pokud jste včerejší den nestrávili v USA, zatmění vám uniklo. Vidět jej ze záznamu není ono, z pohledu řidiče je to ale vážně zajímavá podívaná.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Takto působivé bylo včerejší úplné zatmění Slunce z pohledu řidiče. Kdy bude i u nás?

22.8.2017 | Petr Prokopec | 1 příspěvek

Pokud jste včerejší den nestrávili v USA, zatmění vám uniklo. Vidět jej ze záznamu není ono, z pohledu řidiče je to ale vážně zajímavá podívaná.

Včera bylo v řadě států Ameriky k vidění úplné zatmění slunce. Tento jev je samozřejmě nesmírně populární, přičemž mnohá média zmiňovala, že po dalších sto let k němu nedojde. A skutečně tomu tak i bude, ovšem jen na některých místech, kde úplné zatmění slunce včera proběhlo. Tedy v těch částech států Oregon, Idaho, Wyoming, Nebraska, Kansas, Missouri, Kentucky, Tennessee a Jižní Karolíny, kudy vedla trajektorie slunce.

Ovšem kupříkladu v dubnu 2024 si lidé z Missouri, Kentucky či Tennessee budou moci úplné zatmění slunce užít znovu, trajektorie slunce se dokonce v jednom místě protne s tou včerejší. Tedy jinými slovy, na relativně velké ploše několika set kilometrů čtverečných bude možné sledovat úplné zatmění slunce již o 93 let dříve, než ona americká média předpovídala.

Pokud si tento jev chcete užít rovněž, bude to pro vás nutně znamenat cestování. Až do Ameriky nemusíte, ideální je v tomto ohledu Španělsko. Tam bude 12. srpna 2026 a 2. srpna 2027 úplné zatmění, jenž bude v České republice viditelné jen jako částečné. Toho úplného se bohužel v našich končinách již nedožijeme, Česku se daný jev poměrně vyhýbá.

Naposledy bylo možné sledovat úplné zatmění slunce na českém území 8. července 1842, další taková příležitost přijde až 7. října 2135, kdy tzv. pás totality povede zhruba 30 kilometrů od Prahy. Časově nejblíže je nám pak prstencové zatmění slunce, ke kterému dojde 10. června 2021. Ovšem i to bude od nás viditelné jen jako částečné.

Proč o tom zde ale hovoříme? Kvůli videu, jenž mapuje úplné zatmění slunce z pohledu řidiče. Jak je přitom patrné, jde o jev trvající jen pár minut, kdy na Zem dopadne stín Měsíce, přesto je pozoruhodný - prakticky okamžité setmění během pár chvil uprostřed bílého dne, kdy na něj nezareaguje část systémů veřejného osvětlení, působí poněkud apokalypticky. Kromě tmy se zároveň i ochladí, experti pak zmiňují i komplikace spojené se systémy GPS, což ony apokalyptické pocity jen podtrhuje.

Tím ale nekončíme, závěrem jen dodáme, že příští rok 27. a 28. července dojde k úplnému zatmění Měsíce. Tento jev bude patrný rovněž v České republice a trvat má zhruba 1 hodinu a 44 minut. Půjde přitom o zajímavou podívanou, neboť Zemi bude v té době nejblíže od roku 2003 Mars a proto Měsíc zalije rudá barva této planety...

Takto působivé bylo včerejší úplné zatmění Slunce z pohledu řidiče. Kdy bude i u nás? - 1 - Jizda autem behem zatmeni slunce 01Takto působivé bylo včerejší úplné zatmění Slunce z pohledu řidiče. Kdy bude i u nás? - 2 - Jizda autem behem zatmeni slunce 02Takto působivé bylo včerejší úplné zatmění Slunce z pohledu řidiče. Kdy bude i u nás? - 3 - Jizda autem behem zatmeni slunce 03Takto působivé bylo včerejší úplné zatmění Slunce z pohledu řidiče. Kdy bude i u nás? - 4 - Jizda autem behem zatmeni slunce 04Takto působivé bylo včerejší úplné zatmění Slunce z pohledu řidiče. Kdy bude i u nás? - 5 - Jizda autem behem zatmeni slunce 05Takto působivé bylo včerejší úplné zatmění Slunce z pohledu řidiče. Kdy bude i u nás? - 6 - Jizda autem behem zatmeni slunce 06Takto působivé bylo včerejší úplné zatmění Slunce z pohledu řidiče. Kdy bude i u nás? - 7 - Jizda autem behem zatmeni slunce 07Takto působivé bylo včerejší úplné zatmění Slunce z pohledu řidiče. Kdy bude i u nás? - 8 - Jizda autem behem zatmeni slunce 08Takto působivé bylo včerejší úplné zatmění Slunce z pohledu řidiče. Kdy bude i u nás? - 9 - Jizda autem behem zatmeni slunce 09
Takhle působivě vypadá úplné zatmění Slunce z pohledu řidiče, přímo u nás se takového již nejspíše nikdo z nás nedožije

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 1 příspěvek

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše