- -

Tímhle autem by jezdil James Bond, kdyby měl méně peněz a více času (video)

Tohle auto nevyhraje soutěž krásy, ale nezaskočí ho ani voda podobně jako speciální Lotus Esprit nejslavnějšího agenta jejího veličenstva.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Tímhle autem by jezdil James Bond, kdyby měl méně peněz a více času (video)

6.4.2017 | Marek Bednář | Přidat příspěvek

Tohle auto nevyhraje soutěž krásy, ale nezaskočí ho ani voda podobně jako speciální Lotus Esprit nejslavnějšího agenta jejího veličenstva.

Většina obojživelných automobilů nefunguje. Ono postavit auto, které je aspoň trochu schopné na silnici a zároveň neskončí na dně, když se pokusí vjet do vody, není nic snadného. Ve filmech je vídáme nezřídka a nejslavnější ze všech těchto aut je jistě „Wet Nellie” Jamese Bonda, která se dokonce uměla i potápět. V reálu je to ale složitější, mimo jiné proto, že většina aut má těžký motor vpředu, naopak lodě potřebují mít příď lehčí.

Neznamená to ale, nedá že se to a čínský mechanik Xiong Jian se rozhodl přesvědčit svět, že na to nepotřebujete ani spoustu peněz. Přesné náklady neznáme, ale víme, že tohle auto vzniklo svépomocí ve volném čase z toho, co se zrovna našlo v garáži. A už od pohledu to vypadá, že je v prvé řadě účelné a až pak možná... ne, hezké není ani trochu, vzhled není ani na konci seznamu požadovaných vlastností.

Musíme se přiznat, že nemáme tušení, co to původně bylo, nakonec mohlo jít i o u nás nepříliš známý čínský vůz. Víme každopádně, že motor byl původně pod přední kapotou. „Když jsem se s lodí na vodě otáčel, do motoru se dostávala voda, což není dobré, tak jsem ho přesunul dozadu,” říká Jian. Hmotnost stroje je asi 1000 kg a ponor je 20 cm, dodává.

Odhadujeme, že stroj má jeden motor pro kola i pro pohon na vodě. Víme ale, že maximální rychlost na vodě je na domácí výtvor s koly docela slušná, asi 17 uzlů, tj. 32 km/h. Jian však pracuje na vylepšení, po kterém by měl stroj být jako plavidlo rychlejší a zvládnout 22 uzlů, tj. asi 40 km/h, a zároveň by měl být tišší.

Dovnitř se vejdou čtyři lidé a vůz běžně pluje po řece Zhenzi, na jejímž břehu Jian žije. A co na tento jistě velmi časově náročný vynález říká jeho žena? „Je to jeho koníček, měla bych ho podporovat...” Alespoň snaha o podporu tu tedy zjevně je.

Tímhle autem by jezdil James Bond, kdyby měl méně peněz a více času (video) - 1 - obojzivelne auto homemade cina 01Tímhle autem by jezdil James Bond, kdyby měl méně peněz a více času (video) - 2 - obojzivelne auto homemade cina 02Tímhle autem by jezdil James Bond, kdyby měl méně peněz a více času (video) - 3 - obojzivelne auto homemade cina 03Tímhle autem by jezdil James Bond, kdyby měl méně peněz a více času (video) - 4 - obojzivelne auto homemade cina 04Tímhle autem by jezdil James Bond, kdyby měl méně peněz a více času (video) - 5 - obojzivelne auto homemade cina 05Tímhle autem by jezdil James Bond, kdyby měl méně peněz a více času (video) - 6 - obojzivelne auto homemade cina 06Tímhle autem by jezdil James Bond, kdyby měl méně peněz a více času (video) - 7 - obojzivelne auto homemade cina 07Tímhle autem by jezdil James Bond, kdyby měl méně peněz a více času (video) - 8 - obojzivelne auto homemade cina 08Tímhle autem by jezdil James Bond, kdyby měl méně peněz a více času (video) - 9 - obojzivelne auto homemade cina 09Tímhle autem by jezdil James Bond, kdyby měl méně peněz a více času (video) - 10 - obojzivelne auto homemade cina 10Tímhle autem by jezdil James Bond, kdyby měl méně peněz a více času (video) - 11 - obojzivelne auto homemade cina 11Tímhle autem by jezdil James Bond, kdyby měl méně peněz a více času (video) - 12 - obojzivelne auto homemade cina 12
Není tu vzhled a ani světla, ale jsme na čínském venkově...

Zdroj: Ruptly TV na YouTube

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze Přidat příspěvek

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše


Reklama